Сила мешканців — у самостійності. Як зробити свій будинок кращим завдяки ОСББ
За даними Міністерства розвитку громад і територій, Донеччина — лідер в Україні за кількістю створених ОСББ. Утім, не всі наважуються взяти управління багатоквартирним будинком у свої руки. Боятися не варто, оскільки такі об’єднання — це загальнопоширена практика і вам завжди буде в кого спитати поради. Ділимося рецептом успіху
Все більше домівок переходить до об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). При такій формі правління мешканці спільно вирішують долю свого помешкання. Саме ви та ваші сусіди обирають — зробити зараз ремонт у під’їздах чи краще зробити прибудинкову територію більш комфортною.
Як об’єднатись в ОСББ, зробити його ефективним та де шукати важливу інформацію, розповідає «Східний варіант»
Працювати та відпочивати краще разом!
За даними Державної служби статистики, в Україні зареєстровано понад 30 тисяч ОСББ. Найбільше — у Донецький області. Наприклад, у півмільйонному Маріуполі створено 1125 ОСББ, що складає близько 60% від усього житлового фонду міста.
Одиниці з них були створені у 1990-х роках. Левова ж частка утворилася після того, як у місті була прийнята програма підтримки ОСББ. Одне з таких об’єднань за адресою проспект Будівельників, 165 з’явилося у 2017 році.
Зараз тут доглянутий двір з рівним асфальтом, мальовничими клумбами та затишною альтанкою. Про те, як все було до цього, місцеві мешканці згадують неохоче.
«Проблем було стільки… Краще про них не говорити. Давайте краще говорити про хороше. Зрушення великі, зрушення цікаві. І люди поступово дійсно починають відчувати себе співвласниками, що “я тут живу і це шматочок мого”. Що будинок — це не лише ходити кудись, скаржитися, чогось добиватися. А найголовніше, що можна своїми руками, своїми зусиллями щось зробити. Зробити життя кращим», — зазначає мешканка будинку Наталія Пономаренко.
Вона із задоволенням розповідає, як до озеленення прибудинкової території долучаються не лише її сусіди, а і жителі навколишніх будинків. Але не лише робота зближує людей.
«Ми чаювання влаштовуємо, спільно змагання для дітей проводили. Сусіди один з одним познайомились. Іноді жили на одному майданчику, але не знали навіть, як звати сусіда», — розповідає пані Наталія.
Більш ефективного рішення — немає
Одразу після того, як було сформоване об’єднання, на порядку денному постало питання ремонту покрівлі. А вже пізніше місцеве ОСББ реалізувало ще низку проєктів: встановили у під’їздах металопластикові вікна, замінили каналізаційні випуски та частину комунікацій холодного водопостачання.
Голова ОСББ «АЛРАДА» Владислав Колесніков упевнений — попереду в будинку все найкраще.
«У цьому році ми в рамках підготовки до опалювального сезону замінили частину запірної арматури. А взагалі наша мрія на даний момент — це повна термомодернізація будинку, яка дозволить значно зекономити до половини тих витрат на опалення, які зараз несуть співвласники. Відповідно, з липня 2021 року було прийняте рішення збирати гроші та зробити перший крок по програмі енергоефективності», — уточнює голова ОСББ.
Багато жителів багатоквартирних будинків вагаються: а чи варто брати на себе таку відповідальність, як управління цілим домом і подвір’ям. Чи вдасться задовольнити потреби всіх мешканців? Чи дійсно це у перспективі економніше?
Владислав Колесніков запевняє: створення об’єднання — це дуже правильний крок:
«Я вважаю, що у співвласників багатоквартирного будинку немає іншого вибору, немає іншого інструменту для керування своїм майном. Альтернативний інструмент, який передбачає залучення керуючої компанії, на сьогоднішній день не має такого ефекту, як пряме керування своїми коштами, своїми зусиллями через механізм ОСББ».
Від аварійних будівель до комфортабельної домівки
Майже завжди після переходу від керуючої компанії чи житлово-комунального господарства до ОСББ багатоквартирна будівля має ряд проблем, іноді доходить до аварійних ситуацій. Про це каже начальниця відділу організаційного забезпечення діяльності ОСББ Центрального району Маріуполя Світлана Костіна:
«Ці аварійні ситуації завжди пов’язані з конструктивами. В багатьох випадках це покрівля. Це перше, що наших мешканців турбує. По-друге, це система опалення, як вона функціонує, чи функціонує взагалі, чи є проблеми в опалювальний сезон. І по-третє, це мережі водовідведення. Чи є там засмічення, чи ні. Без виключення кожен будинок при виході з цими проблемами зустрічається».
У 2016 році у Маріуполі запустили у роботу програму підтримки ОСББ, що зараз містить у собі п’ять напрямків — капітальні ремонти конструктивів, міні-проєкти, «Затишні двори», співфінансування державної програми «Теплі кредити» і капітальні ремонти на умовах часткової компенсації.
Цікаво, що з розвитком культури ОСББ у місті змінюються і потреби співвласників.
«Програма прийнята у 2016 році, але протягом часу свого існування вона зазнала декількох змін, що були продиктовані самими мешканцями в залежності від потреб. Якщо на початку у наших голів ОСББ була потреба у навчанні: як правильно керувати будинком, якісь уроки ефективного управління будинком, то наразі наші ОСББ вже настільки обізнані, що такі проєкти їм непотрібні. Тому програма змінюється з року в рік», — резюмує Світлана Костіна.
До речі, ОСББ можуть створити як жителі двоповерхових будинків на 12 квартир, так і жителі девятиповерхівок, де 214 квартир.
Голови ОСББ — місцеві лідери та лідерки
Цікаві та якісні курси можна знайти в мережі. Для голів новостворених ОСББ, для тих мешканців, які лише замислюються над заснуванням власного об’єднання, та вже досвідчених керівників, що прагнуть поглибити свої знання, існує освітня програма з управління.
Вона називається «ОСББ: абетка успіху» і була запущена Європейським Союзом (ЄС) та Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні на освітній платформі Prometheus.
Серія курсів «ОСББ: абетка успіху» складається з трьох модулів: «Створення і початок діяльності ОСББ», «Бухгалтерський облік для ОСББ» та «Технічні поради щодо обслуговування багатоквартирного будинку для ОСББ».
Курси випускаються у форматі відеолекцій та конспектів. Після проходження модуля можна скласти тест для закріплення матеріалу. Курси є абсолютно безкоштовними.
Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева зазначає, що курси надають покрокову інструкцію з ефективного утримання багатоквартирних будинків.
«Організація якісного утримання багатоквартирного житлового будинку сприяє не тільки численним перевагам комфортного життя мешканців будинку. Об’єднані співвласники – це місцеві лідери та лідерки, активісти та активістки – агенти змін, які впливають на соціальні зміни», – зауважила пані Ґерчева.
Як створити ОСББ?
ОСББ можна створити лише після спільного рішення мешканців багатоквартирного будинку. Потім потрібно створити ініціативну групу з, мінімум, трьох осіб.
Наступний крок — проведення установчих зборів. Це офіційний захід, під час якого обираються голова, секретар та готуються необхідні документи (протокол, письмове опитування власників і статут).
Потім потрібно зареєструвати ОСББ у ЦНАПі за схемою, що прописана у законі «Про державну реєстрацію юридичних осіб, ФОПів та громадських формувань».
ОСББ реєструється як юридична особа, відповідні дані автоматично потрапляють до фіскальної та статистичної служби міста.
Вам залишається лише дочекатися повідомлення міської ради про створення ОСББ — надається список документів, у разі необхідності відповідальні особи можуть отримати консультацію.
📌 Не забувайте про бухгалтерський облік ОСББ
ОСББ – неприбуткові організації, а їх діяльність не є господарською діяльністю.
ОСББ не сплачують податок на прибуток з усіх своїх доходів згідно з пунктом 133.4 Податкового кодексу України за умови виконання наступних вимог:
✅ зареєстровані в реєстрі неприбуткових установ та організацій;
✅ усі доходи використовуються на статутні цілі;
✅ статут відповідає законодавству;
✅ статут містить заборону розподілу доходів (або їх частини) між співвласниками (крім оплати їхньої праці та ЄСВ)
📌 Пам’ятайте про основні вимоги до будівель
Завдання голови ОСББ — доглядати за будинком.
Забезпечення експлуатаційної придатності житлового будинку здійснюється шляхом догляду за ним, який спрямований на забезпечення основних вимог до будівель щодо:
✅ механічного опору та стійкості;
✅ безпеки та доступності у використанні;
✅ пожежної безпеки;
✅ санітарно-гігієнічних вимог (безпеки життя та здоров’я);
✅ довговічності та ремонтопридатності;
✅ енергетичної ефективності та збереження тепла.
📌 Своєчасно виконуйте ремонти
Для підтримання експлуатації будинку потрібно виконувати поточні та аварійні ремонти. Зазвичай періодичність проведення поточних ремонтів визначається власником (співвласниками) будівлі з урахуванням її технічного стану. Поточний ремонт не передбачає зміни основних техніко-економічних показників будівлі.
Аварійний ремонт проводиться в процесі експлуатації будівлі. Він включає роботи, відстрочення яких не може бути допущено без шкоди для збереження і нормальної технічної експлуатації будівлі. Виконується негайно після виявлення несправностей або відмови інженерного обладнання.
Капітальні ремонти також потрібні. Це можуть бути роботі по заміні чи відновленню огороджувальних конструкцій та інженерного обладнання, а також покращення планування будівлі та доброустрію прилеглої території у зв’язку з їх зносом та руйнуванням без зміни будівельних габаритів об’єкта і його технікоекономічних показників.
У певному сенсі ОСББ — це «держава» в державі, що має свої органи самоврядування, бюджет, права та обов’язки. Хоча важливу роль в ОСББ відіграє голова, кожен житель також відповідальний за успішне майбутнє цієї «держави».
***
Стаття підготована у межах проєкту «Корисні інструкції для безпечного життя», що реалізується ГО «Наш Дім — Слов'янськ» (онлайн-видання «Восточный Вариант») за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.