Аброськін розповів про іноземних найманців, які воюють за НЗФ на Донбасі
Тисячі найманців з 2014 року приїхали на Донбас для участі в бойових діях на стороні незаконних збройних формувань. Про це розповів колишній начальник кримінальної поліції України, ректор Одеського державного університету внутрішніх справ В'ячеслав Аброськін.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на УНІАН
Уряди низки країн виступають проти російської агресії. Але далеко не всі цілеспрямовано виявляють і притягують до відповідальності своїх громадян, які долучилися до НЗФ "ЛНР-ДНР". Найбільш активно переслідує учасників НЗФ Чехія. Про це розповів колишній начальник кримінальної поліції України, ректор Одеського державного університету внутрішніх справ В'ячеслав Аброськін.
Читайте також: на чужій війні. Що чекає іноземців, які воюють на боці бойовиків «ЛДНР»
За його словами, у 2018 році в Празі між правоохоронними відомствами України та Чехії було підписано Меморандум про взаєморозуміння. Тоді вперше сторони обговорили можливість притягнення до кримінальної відповідальності учасників НЗФ — громадян Чехії.
"Ми все систематизували, потім офіційно передали компетентним органам Чехії список встановлених осіб, які безпосередньо брали участь у бойових діях проти України… Пізніше почалися затримання, судові процеси", — розповів Аброськін.
Чеські правоохоронці констатують: найманці, усвідомивши, що натворили, починають придумувати небилиці. Розповідають, мовляв, працювали на тимчасово окупованій українській території різноробами. Але зібрані чеськими та українськими правоохоронцями докази дозволяють суду виносити реальні вироки, аж до 20 років позбавлення волі. Саме такий термін отримав заочно Мартін Кантор, визнаний винним у теракті. Також до 20 років позбавлення волі заочно засуджений Іржі Урбанек. Ще раніше за звинуваченням у тероризмі засуджений військовослужбовець ЗС Чехії Ерік Ешту — він отримав умовний термін і позбавлений військового звання.
Крім чехів, у складі НЗФ воюють словаки, серби, французи, угорці, іспанці, литовці, німці, бразильці… Це безліч найманців з десятків країн. Найбільша кількість — з Росії.
"Пам'ятаю, як у 2014 році ми затримали російського офіцера-танкіста, який був родом з Уралу. Я дозволив росіянину зробити дзвінок додому. Мати танкіста, почувши, що той в українському місті Краматорськ, була дуже здивована", — розповів Аброськін.
Танкіст же запевняв, що їх "завантажили у вагони, повезли на навчання, і виявилися вони на Донбасі".
Крім росіян, багато і найманців-італійців. Приклад — Ранжелоні Вітторіо-Нікола. У травні 2015 року він пристав до НЗФ — вступив до складу підрозділу батальйону "Привид". Продовжив свою "кар'єру" у "міністерстві інформації ЛНР".
Серед громадян Італійської Республіки, які брали участь у бойових діях на стороні незаконних збройних формувань на території окупованих частин Донецької та Луганської областей, — стрілок механізованого взводу Габріель Каругате, снайпер з "Привида" Антоніо Катальдо, з цього ж підрозділу — Альберто Фацоло, Альберто Донеллі, Марчетті Джанчіо, Веццосі Мауріціо та багато інших. Але інформації про притягнення до кримінальної відповідальності громадян Італії — учасників НЗФ практично немає.
Надзвичайний і повноважний посол України у Чеській Республіці Євген Перебийніс також говорить про те, що на сьогодні Чехія — найбільш активна країна в плані переслідування учасників НЗФ — своїх громадян. Більш того, у Празі засуджений брав участь в бойових діях білорус, який мав дозвіл на проживання в цій країні. А ще недавно в аеропорту Праги був затриманий росіянин Олександр Франчетті, який, за даними спецслужб, у 2014 році брав участь в окупації Криму Росією.
"Ми повинні бути вдячні поліції Чеської Республіки за системність і принциповий підхід щодо найманців, залучення їх до відповідальності", — вважає Аброськін.
Судові розгляди щодо НЗФ проходять і в інших країнах. Зокрема, в Сербії до відповідальності притягнули десятки найманців. Інше питання, що лише одиниці отримали реальні терміни. Як пояснюють експерти, зібрати відповідну доказову базу — дуже непросто. У суді учасники НЗФ, як правило, стверджують, що просто вирішили покрасуватися зі зброєю в руках. При цьому за базою даних на кожного фігуранта, зазначає видання, — копіткий збір інформації, величезна праця різних фахівців, найчастіше пов'язана з ризиком для життя.
Як вважають українські дипломати, досвід і практику Чехії непогано було б поширити на інші країни. Поки імпорт найманців в Україні у низці держав залишається "за кадром", вони продовжують приїжджати. Як правило, мова про чоловіків у віці 18-40 років, багато з яких не можуть реалізуватися на батьківщині. Серед них — військові-профі, що залишилися не при справах, люди різних професій (від мулярів до інженерів) або (і) пропащі головорізи. Причини участі у військовому конфлікті на Донбасі проти українських військ різні: одні – хочуть заробити, інші — натискати на курок, не завжди розуміючи причину конфлікту. Треті — просто прийшли вбивати, бо їм це подобається, наголошує видання.