Славкурорт без газу. Як жителі Слов'янська домагаються відновлення газопостачання
На Слов'янському курорті люди три тижні живуть без газу. Міськгаз відключив від блакитного палива 300 домоволодінь на 15 вулицях, а під’єднувати не поспішають. «Східний варіант» розбирався, що відбувається і як містяни захищають свої права.
Глобальне відключення всього району Славкурорту сталося 25 серпня, коли Слов'янське Управління газовим господарством вирішило відремонтувати частину газовода, що йде уздовж озера Вейсове.
Спочатку людям пообіцяли зробити все швидко, але ремонт затягнувся, та ще й вилився в повальне виявлення порушень, яких, за словами самих мешканців, раніше не було.
Хоча, у деяких жителів Славкурорту епопея не надто приємного спілкування з міськгазом почалася набагато раніше.
Ольга Турура живе в районі курорту з 2000 року. Одна виховує сина, пересувається на візку. До того ж живе в не дуже хороших умовах — в літній кухні, оскільки старий будинок, що руйнується, немає можливості ремонтувати.
«По допомогу зверталася до Рибачука і до Штепи за їхнього перебування на посаді міського голови, Рибачук сказав, що сам живе в маленькому будиночку та опалюється дровами. Штепа заявила, раз я не танцюю, не співаю, то я їй не цікава. Що можна ще сказати після такого?» — розповідає Ольга.
Необхідність замінити старий котел в кухні виникла у 2012-му. Тоді його замінили, не виписавши на те ніяких документів.
.
Та й всі технічні умови, як каже Ольга, працівників міськгазу на той момент влаштовували. Але це тільки частина історії.
«У лютому попросила перенести лічильник з будинку, що руйнується, в кухню, де ми з сином живемо. Оскільки в будинок вже зайти проблемно. Мені сказали, що це коштуватиме величезних грошей», — ділиться Ольга. — «Спочатку заплатила 1770 гривень. Наступного місяця обіцяли сказати, коли оплатити другу частину. І все це тягнеться дотепер. Я їм дзвоню двічі на місяць, вони щоразу говорять, щоб я передзвонила в середині наступного місяця. Це все тривало з лютого».
Однак сталося диво, Ольга домоглася того, щоб їй дозволили внести другу суму за перенесення лічильника. Вона склала 3000 гривень.
Здавалося б, тепер можна сподіватися на під’єднання до газу, адже скоро похолодання. А в маленькій кухоньці вже зараз ночами некомфортно. Але де там.
«Прийшли працівники міськгазу та опломбували грубку і котел. Сказали, що потрібно поміняти гофру (гнучкий захист — ред.) на трубі, що йде до котла. З 2012 року ця гофра стояла і було нормально, а тепер ось ні», — розповідає Ольга.
І таких історій, коли працівниками міськгазу були виявлені порушення, яких раніше начебто і не було, можна почути практично в кожному відключеному дворі.
Наприклад, жителі тієї ж вулиці розповіли, що співробітників міськгазу під час перевірки не влаштував діаметр газоподавальної труби. Довелося терміново міняти, тепер чекають, коли отримають газ.
Що відповідає Міськгаз
Зрештою терпець жителів Славкурорту урвався, вони залучили юриста для того, щоб написати скаргу і направити її безпосередньо в Слов'янське Управління газового господарства і в Національну комісію державного регулювання у сфері енергетики.
Крім того, 13 вересня був проведений круглий стіл за участю представників відключених вулиць, співробітників Слов'янського виконкому і працівників міськгазу.
На питання, чому дотепер не під’єднані будинки через додаткову лінію газопостачання, відповіла директорка Слов'янського УГГ Вікторія Моргунова:
«У правилах безпеки систем газопостачання чітко прописано, що опломбуванню підлягає обладнання за умови витоку газу, відсутності тяги, самовільного під’єднання приладів до системи газопостачання. Також незабезпечення власником технічного обслуговування і невідповідність системи газопостачання технічній документації», — пояснила директорка Міськгазу.
За словами Вікторії Моргунової, під час відключення ділянки газопостачання під час перевірки побутових газових приладів на ремонт були виявлені численні порушення. Як тільки порушення будуть усунуті, в домоволодіння дадуть газ.
«Водночас санкцій у вигляді штрафів ніяких не пред'являється. Просто відключається газопостачання», — додала директорка Слов'янського УГГ.
Думка юриста
Юрист, який представляє інтереси мешканців курорту, Андрій Федорченко стверджує наступне:
«Відповідно до Кодексу газорозподільних систем України працівники газової служби не мають права проводити перевірку газових приладів всередині будинку взагалі. Їхнє господарство — це те, що доходить до двору. Все, що всередині двору — це власність домовласників і їхня відповідальність».
За словами юриста, представники Міськгазу мають право заходити до будинку лише в трьох випадках.
1. Локалізація і нейтралізація витоку газу.
Тобто, якщо почули запах газу, потрібно викликати аварійну службу, щоб вони усунули аварію і все.
2. Перевірка, зняття показань лічильника.
3. Виконання робіт з припинення або відновлення газопостачання.
У разі витоку газу вони можуть відключити та потім знову під'єднати весь будинок.
З усіх інших питань, таких як перевірка газових приладів, співробітники Міськгазу не мають права заходити в будинок.
Отже, всі дії працівників Управління газового господарства не відповідали законності.
Ситуація на цю мить
Ситуацію, що склалася, також прокоментував голова Слов'янської військово-цивільної адміністрації Вадим Лях після того, як провів зустріч з жителями Славкурорту.
«Ми знайшли компромісне рішення щодо запуску газу в домогосподарства. Воно влаштувало і жителів, і газовиків. Вже завтра почнеться розпломбування приладів, і люди отримають блакитне паливо«, — повідомив Вадим Лях на пресконференції.
На момент випуску статті частково газопостачання у відключених будинках почали відновлювати. Але все одно не обійшлося без неприємних сюрпризів.
«Ми усунули одне порушення, але під час нової перевірки працівники міськгазу виявили інше, водночас раніше на це порушення вони не вказували. Ось приклад, спочатку нам сказали, що газоподавальна труба завузька, більше ні до чого претензій не було. Ми поміняли трубу, але тепер кажуть, що колонка висить в недозволеному місці. Чому раніше про це не сказали, незрозуміло», — повідомляють в будинках, де були виявлені порушення.
Усе-таки, хоч і «зі скрипом», але ситуація зрушила з місця. Хочеться вірити, що ще до прийдешніх похолодань мешканці району Слов'янського курорту отримають можливість повноцінно користуватися блакитним паливом.