В СБУ повідомили, скільки людей з НЗФ скористалися програмою "На тебе чекають вдома"
В основному це медичні працівники, автомеханіки, охоронці, кухарі, які були в лавах НЗФ, але не брали в руки зброю і не піддавали інших людей різним видам насильства.
Про це "Східному варіанту" розповіли в Службі безпеки України.
За більш ніж 7 років війни програмою скористалося 420 осіб. 390 з них - чоловіки, решта - жінки. Але з окупованої території досі прибувають люди, готові почати життя заново на підконтрольній українській владі території.
На запит "Східного варіанту" в СБУ розповіли, що, наприклад, учасником програми став колишній учасник НЗФ "Привид", який займався будівництвом і регулюванням блок-постів на в'їзді в Лисичанськ. Незабаром передумав і виїхав з України, а потім повернувся на підконтрольну частину і став учасником програми.
У СБУ уточнюють, що на це його підштовхнули родичі, які також у 2019-2020 роках були звільнені від відповідальності дякую участі в програмі.
Ще один чоловік, чию історію переказують в СБУ, також спочатку разом з родиною виїхав до Росії, побоюючись покарання за участь в НЗФ. Потім передумав і повернувся в Україну. Тут був звільнений від покарання судом.
Серед учасників програми є й ті, хто допомагав готувати незаконний референдум. Маріуполець добровільно повідомив в СБУ про свої дії і в ході розглядів надав відомості про інші злочини. Був звільнений.
Як вже згадувалося вище, жінок у програмі менше. І в основному це медсестри або співробітниці «держорганів ДНР». Так, жінка, яка з 2015 року надавала медичну допомогу проросійським бойовикам в окупованому Донбасі, вирішила брати участь у програмі за порадою матері.
Прессекретар СБУ в Донецькій і Луганській областях Галина Прищепа розповідає, що переважно ці люди не приховують обличчя, побоюючись за своє життя. Їхня роль у долі «республік» не настільки значна, щоб їх спробували знайти і вбити.
"Якби вони були якимись великими фігурами, то вони б просто не пройшли перевірку за програмою "На тебе чекають вдома". А це обов'язкова умова. Тому їх не шукають", - коментує Галина Прищепа.