Експерт - про майбутнє вугільної галузі: "Не можна замінювати одну моноіндустрію на іншу"
Для багатьох держав вугільні підприємства - це моноіндустрія. Все починається з шахт і ними ж і закінчується.
Про це «Східному варіанту» розповів керівник відділу енергетики організації «Екодія» Костянтин Криницький.
"Якщо підприємство закриється, це буде удар по економіці регіону. Пропадуть робочі місця, будуть закриватися місцеві лікарні, школи, магазини… Тому що шахти - це не тільки шахтарі, а і їхні сім'ї", - пояснює Костянтин Криницький.
Як приклад він наводить міста Донбасу, де шахти закрилися понад 10 років тому і де з того часу нічого особливо не змінилося і де з того часу міста повільно згасають.
"З іншого боку, за останні півтора-два роки були й позитивні зміни. Було створено координаційний центр з питань трансформації вугільних регіонів. А зараз Міністерство енергетики готує програму трансформації вугільних регіонів до 2030 року. Ця програма повинна містити відповіді на питання про те, що робити з місцевим населенням, як розвивати місцевий бізнес і так далі", - розповідає Костянтин Криницький.
До речі, минулого року було підписано енергетичне партнерство з Німеччиною, в рамках яких остання консультуватиме Україну. Німеччина має 60-річний досвід трансформації вугільної галузі.
Також було обрано два міста, де буде реорганізовано шахтне виробництво. Це Червоноград (Львівська область) і Мирноград (Донецька область). Про результати цього проєкту можна буде говорити пізніше.
Костянтин Криницький також визнає, що це складний процес, який може тривати десятиліття. Але водночас зрозуміло, що чим раніше Україна чітко позначить курс змін і почне реалізацію, тим простіше буде в майбутньому.
"Це дуже широке поняття. Якщо замінити шахту на іншу монопромисловість, наприклад екологічно чисту, то це буде дуже нерозумно. Це знову підв'язує регіон під одне підприємство", - говорить Костянтин.
Але він підкреслює: не варто узагальнювати, адже кожне місто індивідуальне, тому обговорення його майбутнього має відбуватися у форматі широкого діалогу.
Читайте: Правозахисник розповів, коли в ОРДЛО перестануть працювати шахти