
Медична криза в Слов'янську: чому лікарі вже 2 місяці без зарплат і де шукати рішення
У Слов'янську лікарі кількох лікарень перекривали трасу і вимагали виплати зароблених грошей. Що довело їх до такого і як розв’язалася ситуація?
За останній місяць медики не раз вдавалися до публічних акцій. 16 серпня працівники сфери охорони здоров'я зібралися на мітинг у дворі Міської клінічної лікарні. До цього їх змусила затримка в оплаті праці.
А 23 серпня вирішили перекрити ділянку траси Київ-Довжанський в районі селища Семенівка.

Медики вимагали виплати зарплати за два місяці та перегляду коефіцієнтів на медичні послуги. Водночас з обласними установами ситуація трохи просунулася. Лікарям дитячої обласної лікарні та психіатричної клініки почали погашати заборгованість.

А в найбільш плачевному становищі опинилися медики Міської клінічної лікарні Слов'янська.
Загальний борг із зарплати тільки за один місяць склав 9 млн гривень.

Крім того, за словами медиків, в місцевих лікувальних установах глобальне недофінансування в плані забезпечення витратними матеріалами.

«Рукавички, халати, спирт доводиться купувати за власні гроші. Коли звернешся, кажуть, нічого немає. Головлікар каже НСЗУ не заплатило, НСЗУ каже, що заплатили за всі послуги, які ми надали», — розповідає лікар патологоанатом Міської клінічної лікарні Віктор Рибніков.

«Національна Служба здоров'я України нарахувала нам незрозуміло як коефіцієнти за оплату медичних послуг. Все це призвело до того, що зараз у нас по факту йде недофінансування. Бракує коштів. Ті гроші, які нам виділяє НСЗУ, їх навіть не вистачає на зарплату», — розповідає лікар психіатр обласної клінічної психіатричної лікарні Роман Ярошенко. — «НСЗУне враховує, що крім того, що ми надаємо медичні послуги, у нас ще є персонал, що обслуговує. Це слюсарі, двірники й так далі. Ще комунальні послуги. Ні на що з цього немає грошей».

Роман і його колеги обурені низькими тарифами на їхні послуги, а це, на його думку, вина медичного керівництва міста.
«У нас зараз стався колапс в медичній сфері. Керівний склад багатьох лікарень, хто не підготувався, хто і не хотів готуватися до медичної реформи, — зауважує лікар. — Я, наприклад, працюю в специфічній установі. У нас терміни перебування пацієнтів тривалі. Я, як психіатр, не можу прийняти багато пацієнтів, щоб заробити на тому коефіцієнті, який є. З чого нам брати гроші на модернізацію, на ремонти й так далі? Оплата одного прийому пацієнта — 50 гривень. З них більша частина йде в лікарню. Скільки буде залишатися мені?»

Закінчився мітинг тим, що голова Слов'янської ВЦА Вадим Лях пообіцяв запросити на круглий стіл всіх, хто може бути причетний до критичного становища, що склалося: керівництво лікарні, представників обладміністрації та Національної служби здоров'я України.

Чому так сталося?
Відповіді на питання, чому виникла заборгованість і чи буде вона погашена, медики отримали на круглому столі, який відбувся 26 серпня в приміщенні міськради Слов'янська.
Тут зібралися голова ВЦА, головлікар Міськлікарні Володимир Степанов, представники області та НСЗУ.

Основні категорії, за якими немає виплат — це лікування інфарктів, інсультів і прийняття пологів.

Директорка східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталя Будяк пояснила, що виплати припинили з квітня по липень.
І пов'язано це було з невідповідністю технічним вимогам лікарні.
У пологовому будинку каменем спотикання став спосіб подачі кисню під час лікування.
«Річ у тім, що з початку року і до квітня ми могли користуватися концентраторами кисню, яких у нас в достатку через епідемію коронавірусу. Але з квітня з'явилася вимога користуватися тільки централізованою подачею кисню», — розповідають присутні на круглому столі медики.

Тут потрібно пояснити, що для централізованої подачі кисню необхідно побудувати спеціальне приміщення для його виробництва. Це справа довга і небезпечна, особливо в зоні проведення ООС. І саме з метою безпеки сфера охорони здоров'я, так би мовити, уникала централізованої подачі газу.
Чому тепер це стало необхідно? За словами представниці НСЗУ — це рішення МОЗ. Таке рішення мало силу всього три місяці — з квітня по червень включно.

«Це абсурд, таке рішення. Що ми могли працювати до березня. Потім з квітня ні, і з липня знову можна. Міністерство охорони здоров'я могло б розв'язати наше питання в індивідуальному порядку, але вони не хочуть цього робити», — заявив головний лікар Міської клінічної лікарні Володимир Степанов. — «Вони отримали всі документи від нас, що апарати працюють. Ми всі вимоги НСЗУ виконуємо невідкладно. Вони можуть це зробити, але не хочуть».
Водночас представниця НСЗУ Наталія Будяк заявила, що ухвалити окреме рішення по Слов'янській лікарні причин немає.
Чутки про персональне переслідування
Трохи відхилившись від основної теми розмови необхідно відзначити, що син головлікаря Володимира Степанова — це колишній міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

Нещодавно Максим Степанов опублікував в соцмережі своє бачення ситуації, що склалася:
«Одразу після моєї відставки держава перестала фінансувати цей заклад, я не вірю в такий збіг обставин. Занадто цинічно брати в заручники професійних лікарів, медичних сестер та санітарок, які не мають відношення до політики. Якщо вам так кортить помститися мені за позицію — оберіть інший спосіб».
Виходячи з викладеного в його заяві, Максим Степанов хотів сказати, що, можливо, деякі представники держструктур чинять тиск на нього самого, шляхом тиску на установу, де працює його батько. Тобто, на його думку, невиплати медикам Слов'янська — це політичне питання.

До того ж, як неофіційно розповідали медики, ні одна з лікарень на Донеччині не має централізованої подачі кисню. Але до них НСЗУ поки претензій не висувало.
Питання, для чого це робиться, поки залишається відкритим.
Де шукати рішення?
Перше позитивне рішення, що було озвучено на круглому столі — відлік оплати принаймні по одній з послуг відновлять починаючи від 1 липня.
«Станом на 1 липня МОЗ була внесена поправка про те, що можуть бути кисневі концентратори, які забезпечують необхідний потік.
Наскільки я розумію, в міській лікарні є саме такі концентратори, тому вже сформовано додаткову угоду і з 1 липня всі випадки пологів будуть оплачені», — пояснила Наталія Будяк.
Щодо лікування інсультів, за словами представниці НСЗУ в Слов'янську немає необхідної кількості лікарів. Тому дані послуги не будуть оплачуватися, поки лікарня не знайде ще чотирьох невропатологів. А це вже турбота керівництва установи. Але знову ж таки, за період, коли лікарів не вистачало, гроші перераховуватися не будуть.

Щодо пакета з лікування інфарктів, то тут склалася мало не кримінальна ситуація. Річ у тім, що за технічними умовами НСЗУ для лікування цієї хвороби потрібен спеціальний апарат — ангіограф. Він дуже дорогий і не кожна лікарня може його дозволити. У Слов'янську його немає. Однак торік Міська клінічна лікарня отримувала оплату за інфаркти, не маючи цього апарату.
Як прозвучало на круглому столі — за це головлікар може понести навіть кримінальну відповідальність. Як буде оплачуватися цей пакет? Невідомо. Адже придбати ангіограф, вартість якого починається від одного мільйона гривень, лікарня не в змозі.

У підсумку, не досягнувши глобальної згоди, НСЗУ зобов'язалося виплатити всього лише 6 мільйонів гривень боргу за зарплати. Решту 5 (загальна сума заборгованості на кінець серпня вже 11 мільйонів) Національна служба здоров'я України виплачувати відмовляється.
Ці гроші пообіцяв вишукати з небюджетних коштів голова Слов'янської військово-цивільної адміністрації Вадим Лях.

«Цих грошей зараз немає. Вони не закладалися до бюджету і знайдемо ми їх не сьогодні й не завтра. Але знайти гроші доведеться», — сказав Вадим Лях.
28 серпня на рахунок лікарні вже надійшла частина коштів від НСЗУ.
Залишок медики мають намір повертати через суд. Також від голови ВЦА пролунала пропозиція персоналу лікарні обміркувати нову кандидатуру на посаду головного лікаря.
У понеділок, 30 серпня, колишня депутатка міськради Ольга Алтуніна зареєструвала петицію з вимогою притягнути до відповідальності головного лікаря міської лікарні Володимира Степанова.
«Керівником клінічної лікарні є Степанов Володимир Володимирович, який підписав договір та знав про умови фінансування закладу. Знаючи, що заклад не відповідає умовам договору підписав його та не вжив заходів щодо виконання його умов, а також протягом декількох місяців вводив в оману підлеглих, журналістів, громадськість, керівництво міста, стверджуючи, що НСЗУ безпідставно не перераховує кошти, чим спричинив колапс у медичній галузі та соціальну напругу у місті», — йдеться в петиції.
Також в документі підкреслюється, що відповідальність повинна понести й начальниця Відділу охорони здоров'я Олена Джим.
На момент публікації статті петиція вже набрала 149 голосів з необхідних 250.
«Східний Варіант» продовжує стежити за ситуацією.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.