Продати квартиру за українським законодавством в ОРДЛО неможливо, - юристка
Чи можна легально продати квартиру в ОРДЛО за українським законодавством? На жаль, це неможливо. Після деокупації Донбасу Україну, можливо, очікують майнові суперечки.
Про це "Східному варіанту" розповіла юристка правозахисної групи "СІЧ" Віталія Серебрянська.
Договір купівлі-продажу повинен бути завірений нотаріусом і це створює ряд проблем.
"Доступ нотаріуса до реєстру майнових прав на нерухоме майно - це дуже важлива, ключова проблема. Перереєстрація права власності на нерухомість, розташованої на окупованій території, здійснюється в паперовому вигляді відповідно до наказу Мін'юсту. А доступу до паперового реєстру немає. Виходить, що нотаріуси не можуть перевірити право власності та вчинити будь-які нотаріальні дії", - коментує юристка правозахисної групи "СІЧ" Віталія Серебрянська.
Також неможливо провести оцінку майна. За українським законодавством цим має займатися сертифікована особа.
"Навіть якщо допустити, що оцінювач приїде на окуповану територію, то виникає низка питань про правильність і законність оцінки та нарахування податків", - коментує експертка.
Обіг майна в ОРДЛО - ще одна складна задачка для українського законодавства.
"Це питання гостро стоїть у суспільстві, проте поки модель продажу нерухомості на окупованій території ідеально не розроблена. Останні зміни в законодавстві в цьому питанні були прийняті у 2019 році: тоді на Східне управління Міністерства юстиції поклали обов'язок вести паперовий реєстр нерухомого майна на ТОТ. Однак все ж добре було б хоча б частково відновити роботу електронного реєстру нерухомості для зручності здійснення операцій з майном: продажу, отримання спадщини і так далі", - коментує Віталія Серебрянська.
І, звичайно, найголовніше питання: що чекає це майно після деокупації Донбасу?
Справа в тому, що продаючи житло в «ЛДНР» і ставлячи на документи печатку з двоголовими орлами, за українськими реєстрами люди все ще залишаються його власниками. Чи означає це, що після завершення реінтеграції люди можуть спокійно повернутися в продане житло, виселивши звідти покупців? Однозначної відповіді немає.
Але ось, що говорить юристка Віталія Серебрянська:
"Швидше за все після деокупації будуть суперечки і конфлікти. Фактично так, законний власник може виселити людину, яка незаконно заволоділа майном при купівлі майна за законами злочинної влади. А можливий варіант, що покупцями буде отримано право власності за давністю проживання. Адже територія вже окупована 7 років і невідомо, скільки ще буде окупована".
Читайте: Рієлтор з Донецька розповіла, хто купує житло в окупації
Читайте: Переселенка розповіла про досвід продажу житла в ОРДО