"Макдональдс" повертається до Маріуполя? Розбираємо плюси та мінуси
Конфлікт з громадою на ґрунті фастфуду виникав не тільки в Маріуполі, але і в інших містах України. Розбираємося, які перспективи та чим незадоволена частина маріупольців
Навесні стало відомо, що в Маріуполі знову може з'явитися ресторан мережі швидкого харчування McDonald's. Такі чутки час від часу з'являлися з 2014 року, коли ресторан покинув місто на тлі військової агресії Росії на сході України.
В кінці лютого на одному із засідань земельної комісії розглядалося питання про відведення землі в центрі міста. І майже відразу стало відомо, що там хочуть побудувати «МакДональдз».
Як і у випадку з будівництвом недержавного університету «Метінвест Політехніка» думки містян розділилися. Одні вважають, що зелена зона в центрі міста — не краще місце для фастфуду. А інші кажуть, що повернення «МакДональдза» в Маріуполь — це сигнал для інших інвесторів про те, що Маріуполь безпечний і потрібно дозволити будівництво за будь-яку ціну.
«Східний варіант» розібрав позитивні та негативні сторони, що стосуються можливої появи «МакДональдза» в Маріуполі. А ще — дізнався думку громади з цього приводу.
Маріупольці можуть висловити свою думку
У вівторок, 20 липня, в Лівобережній адміністрації пройшов «День депутата». На порядку денному обговорювали ескіз будівництва ресторану швидкого харчування «МакДональдз».
Заступник міського голови Олександр Кочурін представив сайт і відеоролик. На них показано, як зміниться Грецька площа після реконструкції будівлі міської ради та «Гіпромезу» і будівництва фастфуду.
На сайті можна залишити свою думку про побачене — для цього внизу сайту є спеціальна форма.
Також в розділі з «МакДональдзом» для чогось можна «вибрати свою меню». Хто і що буде робити з цими даними — невідомо.
Також на Грецькій площі встановили інформаційні стенди. На них є QR-коди, за якими також можна залишити свою думку.
Плюси: стимуляція конкуренції, сигнал бізнесу і нові робочі місця
✅ Сигнал іншому бізнесу. Після початку війни з Маріуполя виїхав мережевий бізнес — масово закривалися брендові магазини одягу, взуття, ювелірних прикрас. «МакДональдз» теж покинув Маріуполь. Місто кілька років відновлювався від наслідків окупації та насилу позбулося образу «прифронтового депресивного міста».
Мер Маріуполя Вадим Бойченко вважає, що повернення такого великого ритейлера в Маріуполь дасть сигнал великому бізнесу та інвесторам про те, що в місті безпечно вести справи та є багато незайнятих ніш. З цим погоджується і більшість противників будівництва.
✅ Хороші умови праці. «МакДональдз» вважають хорошим роботодавцем. На сайті фастфуду можна розрахувати орієнтовний розмір заробітної плати співробітника на повний робочий день. У Запоріжжі або Рівному, наприклад, вона становить близько 12 577 гривень — це вдвічі більше, ніж мінімальна заробітна плата в Україні.
До того ж компанія уважно стежить за своєю репутацією і дотриманням трудового законодавства. Також робота в «МакДональдз» підходить студентам: керівництво йде назустріч і готово підбирати для співробітників оптимальні робочі години. І останнє — нові робочі місця.
✅ Конкуренція — стимул бути краще. Прихід великого гравця на локальний ринок фастфуду стимулює нішевий бізнес стати краще і підлаштуватися під нові реалії. Маріупольський фастфуд буде змушений переглянути свої стандарти обслуговування, приготування їжі, цінову політику і ставлення до співробітників.
Мінуси: спірна локація, збільшення трафіку і відведення землі
⛔️ Грецька площа — не місце для фастфуду. Важливо підкреслити, що противники будівництва виступають проти локації для забудови, а не проти самого «МакДональдза». Вони ж пропонують альтернативи: територія біля економіко-правового факультету Маріупольського державного університету, площа Свободи або територія колишнього хлібозаводу на проспекті Металургів.
⛔️ МакДрайв збільшить трафік, а для будівництва доведеться прибрати дерева.
«МакДональдз» в Маріуполі планують побудувати з МакДрайв. Будь-яка людина на машині зможе зробити замовлення не виходячи з авто. Передбачається, що це збільшить трафік біля «МакДональдза» і, можливо, ускладнить рух автомобілів.
Також в соціальних мережах люди нарікають на те, що Грецька площа зараз є хорошою зеленою зоною, вільною від автомобілів, а після появи «МакДональдза» вона перестане такою бути.
Містяни побоюються за дерева, які зараз ростуть на території можливого будівництва.
Заступник міського голови Олександр Кочурін запевнив, що дерева не будуть рубати, а пересадять в інше місце.
Також на зустрічі прозвучало, що паркування для клієнтів буде розташоване не біля «МакДональдза», а на вулиці Університетській, ближче до «Гіпромезу».
Депутат міськради Максим Бородін також вважає, що є загроза зеленим насадженням.
«Сьогодні на Дні депутата було багато розповідей про збереження дерев, про пересадку спеціальною машиною і так далі. Можете вважати мене песимістом, але я не вірю в це. Я бачив, як чинили зі старими деревами під час попередніх реконструкцій, і у мене немає ніяких ілюзій. Сумно, що людей не вчить навіть екстремальна спека, пов'язана зі змінами клімату. Спочатку ці люди готові заради бургера зрізати дерева, а потім вони ж шукають, де сховатися в тіні під кронами дерев або поставити свою машину, яка на сонці перетворюється на духовку», — висловився депутат.
⛔️ Непрозора історія з землею. Громада Маріуполя заявляє, що схема відведення землі була не зовсім прозорою. «МакДональдз» планують побудувати на місці несправного нині «сухого фонтана», схожого на порожній басейн.
У 2020 році міська рада Маріуполя купила у приватної особи будівлю «Гіпромезу», куди повинен входити й басейн. Але пізніше з'ясувалося, що територію басейну власник «Гіпромезу» Олександр Тарута подарував маріупольському підприємцю Сергію Коваленку.
Проєкт рішення передбачає відведення земельної ділянки розміром 3 тисячі м² для подальшого будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування. Така ділянка виходить далеко за межі «сухого фонтана».
На найближчій сесії розв'язуватимуть питання про передачу в оренду цієї земельної ділянки Сергію Коваленку.
Реакція соціальних мереж
Як вже говорилося вище, на будівництво ресторану на Грецькій площі люди реагують по-різному.
Аргументи на підтримку ґрунтуються на тому, що це великий бізнес зі світовими стандартами роботи.
Містяни також визнають: будівництво «Маку» — сигнал всім інвесторам.
Також люди вважають, що «МакДональдз» буде «хоч одним нормальним фастфудом».
Основні претензії звучать не в бік мережі, а в бік вибору місця розміщення кафе.
Також люди кажуть, що зараз у світі інші тренди та будівництво «МакДональдза» в центрі — це пережиток минулого.
З сумнівом до МакДрайву поставився і маріупольський народний депутат.
Конфлікти не тільки в Маріуполі
Маріуполь не єдине місто, де місце будівництва фастфуду викликало дискусії та скандали. Наприклад, просто зараз Кропивницький переживає схожу історію.
Там ресторан планують побудувати на території Центрального скверу. Місцеві активісти виступили проти та ініціювали збір підписів. Вони теж проти вирубки дерев і великого паркування.
Активісти також звернулися до мера Кропивницького з проханням запропонувати компанії альтернативні місця для будівництва.
Але, як повідомляють місцеві медіа, міський голова Кропивницького сказав, що «МакДональдз» як локацію для будівництва ресторану розглядає тільки Центральний сквер.
В кінці 2017 року в Києві активісти вийшли на мітинг під один зі столичних фастфудів мережі, щоб показати свою позицію проти забудови скверу. Але була й ініціативна група, яка виступала за будівництво: вони друкували листівки, проводили акції на підтримку мережевого фастфуду.
У 2018 році будівництво все ж почалося, хоча пізніше Київська міська державна адміністрація наказом скасувала будівництво. Тоді забудовник звернувся до суду, виграв його і будівництво продовжилося. Зараз «МакДональдз» стоїть на своєму місці та обслуговує клієнтів.