Експерти назвали основні переваги закону про воєнних злочинців на Донбасі
Український парламент прийняв закон про воєнних злочинців. У ньому передбачили покарання для тих, хто катував, викрадав, гвалтував людей, а також вчиняв інші злочини під час війни.
Про це йдеться у матеріалі “Східного варіанту”.
Голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук назвала три основні зміни після прийняття закону:
- у справах, які вже відкриті щодо воєнних злочинів, змінять статті;
- нові справи відкриватимуть за новими статтями, прописаними законом;
- усі справи щодо воєнних злочинів тепер не матимуть терміну давності.
Останнє є ключовою перевагою прийнятого закону. Раніше правоохоронці відкривали справи проти ймовірних злочинців з окупованих територій, але з об’єктивних причин не могли зібрати достатньо доказів їх причетності до злочину. Коли підходив термін давності, вони мали або закрити справу, або передати її до суду з зібраними доказами.
Тепер воєнні злочини можна розслідувати 10, 20 чи 30 років. Після деокупації, коли б вона не сталася, ймовірні злочинці можуть постати перед судом.
Люди, які воюють на боці окупантів: захоплюють та утримують позиції, відкривають вогонь по українських позиціях, що призводить до загибелі українських військових, за українським законодавством є злочинцями, але не воєнними.
Такі люди підпадають під статті, що вже давно існують у вітчизняному законодавстві. Зокрема, участь у незаконному збройному формуванні. Проти них уже відкрито чимало кримінальних справ, деякі з них передані до українських судів.
Воєнними злочинцями визнаватимуть виключно тих людей, які причетні до порушення правил та звичаїв війни. Міжнародне право визначає 8 грубих та кілька десятків менш грубих порушень. До грубих відносять:
- умисне вбивство;
- тортури чи нелюдське поводження;
- умисне жорстоке побиття та каліцтво;
- незаконне, безглузде та значне за обсягами знищення чи привласнення майна, що не викликане воєнною необхідністю;
- примушування військовополоненого служити у збройних силах ворожої сторони;
- умисне позбавлення військовополоненого права на справедливий та звичайний судовий процес;
- незаконне обмеження свободи;
- взяття заручників.
«Ми не тішимо себе ілюзіями, що з прийняттям закону відразу все запрацює і безкарність буде подолана. Треба чітко розуміти, що без цього кроку, без приведення законодавства у відповідність до міжнародного права, у нас просто немає шансу притягти винних до відповідальності», — зазначила Олександра Матвійчук.
Маніпуляції на кшталт: українських військових зможуть притягувати до відповідальності лише за те, що вони воюють проти окупанта, не відповідають дійсності. Покарання передбачене виключно за воєнні злочини, ким би вони не були вчинені, а самого факту ведення війни закон не охоплює.
Читайте: Понад 90% населення після реінтеграції ОРДЛО не понесе ніякої відповідальності, - експерт