Правозахисники розповіли, як діяти жителям ОРДЛО при накладенні штрафу за перетин кордону
Жителям ОРДЛО при накладенні штрафу за перетин кордону важливо дотримуватися певного порядку дій і при першій можливості звертатися за правовою допомогою. Радять правозахисники.
Про це правозахисники розповіли "Східному варіанту".
Порядок дій для жителів ОРДЛО такий:
1. Поясніть співробітнику прикордонної служби всі обставини, за якими ви змушені в'їхати на підконтрольну уряду територію в об'їзд КПВВ.
Посилайтеся на статтю 18 Адміністративного кодексу України «Крайня потреба», наприклад, медичне обстеження, навчання, похорони й так далі. Іноді цього достатньо, прикордонники просто дають усне попередження.
2. Якщо вас все-таки намагаються притягти до відповідальності та складають постанову про штраф, зверніть увагу, що прикордонники мають видати вам копію постанови про штраф. Правозахисники відзначають, що були випадки, коли прикордонники видавали тільки реквізити, на які потрібно платити штраф. Без копії постанови вам буде складніше оскаржити штраф в суді.
3. Вас можуть попросити підписати відмову від правової допомоги. Такі дії грубо порушують Конституційне право людини на захист (стаття 268 Адмінкодексу України).
Читайте також: без права на виїзд? Чи скасують штрафи за незаконний перетин кордону України для жителів ОРДЛО
На вас можуть тиснути та вимагати виплатити штраф на місці.Рішуче відмовляйтеся. Якщо все-таки змушують, то зробити вони це можуть лише за допомогою терміналу безготівкового розрахунку, але не готівкою.
4. Вам можуть загрожувати конфіскацією транспортного засобу.
Правозахисники відзначають, що така загроза є неправомірною. Стаття 204-3 Адмінкодексу не має на увазі конфіскації авто, якщо справа не стосується контрабанди та провезення заборонених товарів через кордон.
5. Оскаржити постанову в суді можна протягом 10 днів. Інакше, якщо за цей термін ви не сплатите штраф, то він подвоїться. Потім, якщо ви отримуєте офіційний дохід, з ваших рахунків можуть автоматично списати 4000 грн (сума подвійного штрафу і 600 грн. Це витрати виконавчої служби). Якщо дохід не отримуєте, то вам можуть заарештувати рахунки.
Під час оскарження постанови в суді, додавайте копії документів, які змусили вас в терміновому порядку виїхати на підконтрольну українській владі територію через кордон з РФ.
Читайте також: документи, житло, освіта, допомога. Найповніший гайд корисних контактів для переселенців
Це може бути, наприклад:
- похилий вік особи, наявність інвалідності, важкий стан здоров'я людини;
- наявність на утриманні в особи двох і більше неповнолітніх або осіб з інвалідністю;
- здійснення догляду за близьким родичем у важкому стані (мати, батько, дід, бабуся, дитина, брат, сестра, усиновлений або усиновитель);
- слідування з метою відвідування похорону близьких родичів;
- отримання медичної допомоги;
- навчання для студентів/школярів або для здачі сесії або ЗНО;
- розв'язання питань, пов'язаних з оформленням документів (паспорт, спадок, водійське посвідчення, пенсійні та соціальні виплати й т. д.), для вакцинації від COVID-19;
- відмова з боку окупаційних адміністрацій (так званих «ЛДНР») дозволити перетин КПВВ;
- інші підстави гуманітарного характеру.
- Щоб оскаржити постанову в судовому порядку, звертайтеся до правозахисних організацій.
«Восточная правозащитная группа»
- Телефон: (099) 766 04 44
- Електронна пошта: [email protected] (якщо відправили повідомлення на пошту, зателефонуйте, щоб дізнатися, чи отримали фахівці ваше звернення)
Телеграм-канал: Оскарження штрафів прикордонників, куди також можна написати, а також відстежувати всю інформацію про судові процеси щодо оскарження штрафів
Восток SOS
- Телефони: (068) 664 21 04, (095) 374 82 70, (066) 617 14 58.
- Електронна пошта: info@vostok -sos.org