Студенти та експерти назвали основні проблеми абітурієнтів з ОРДЛО
Найбільшою проблемою для дітей з окупованої території, що хочуть вступити в українські заклади вищої освіти, є перетин лінії розмежування.
Про це йдеться в матеріалі “Східного варіанту”.
Нинішня студентка першого курсу одного з київських ЗВО 18-річна Аліна (прізвище не вказується на прохання героїні), вступала минулого року. Дівчина наполягала, що хоче поїхати вчитися саме до Києва, тоді як батьки пропонували обрати «щось поближче» до рідної Луганської області.
За словами Аліни, київський ЗВО давав усю інформацію про вступ, забезпечував її разом з мамою житлом у гуртожитку на час складання іспитів. Але справжнім випробуванням видався перехід через лінію розмежування.
Читайте також: студент в умовах війни. Що змінилося для абітурієнтів з ОРДЛО та вимушених переселенців
«Тоді був карантин і нам казали, що ми не зможемо перейти КПП. Коли приїхали (до лінії розмежування, – ред.) перший раз, нас та ще велику групу людей, повернули додому. Було дуже нервово, бо прийшов період складання іспитів, а я просто не можу виїхати. Через тиждень приїхали ще раз, було дуже рано і людей майже не було. Нас пропустили. Я плакала, і навіть не вірила в це», — розповіла Аліна.
Також невирішеною проблемою залишаються неадаптовані для дітей з ОРДЛО завдання на іспитах. Зокрема з історії України. У завданнях є обов’язкові питання щодо окупації, війни на сході. В школах на окупованій території значно викривлюють реальність, даючи дітям хибні уявлення про сучасну історію України. У декого з вступників, за словами експерта, через це виникають складнощі.
Читайте також: будь-який навчальний заклад без ЗНО: МОН змінило умови вступу для абітурієнтів з ОРДЛО
Студент з Донецької області Андрій розповів, що свої знання по українській програмі підтягував переважно самотужки, там, де виникали проблеми, батьки знаходили для нього репетитора з підконтрольної Україні території.
“Шукав в інтернеті підручники, відеоуроки, проходив тестові ЗНО. А математику підтягнув з учителькою із Запоріжжя — займався онлайн”, — розповів студент.
За словами експерта Центру громадянської просвіти “Альменда” Олега Охрєдька, ще одна складність — відсутність інформації на окупованій території про спрощену процедуру вступу для дітей з ОРДЛО.
«Попри те, що цей порядок прийняли ще 2015 року, багато батьків не знають про це», — зазначив Олег.
Це зумовлює велику кількість дітей на КПВВ, що їдуть в період складання ЗНО.