Бюджет не прийняли, але про секретаря домовилися. Як проходила сесія міськради в Слов'янську
Скандали, сюрпризи та нульовий результат. З четвертої спроби влада міста приступила до своїх обов'язків
Після кількох провалів в Слов'янську з четвертої спроби відбулося засідання чергової сесії міської ради. У сесійній залі зібралося 30 депутатів з 38-ми, а також кілька десятків прихильників різних політичних таборів. Гаряче обговорення поточних питань почалося ще до офіційного оголошення початку сесії.
Засідання проходило при великому скупченні народу під охороною кількох нарядів поліції та Нацгвардії.
Основною темою вкрай емоційного діалогу між активістами, владою та опозиційною більшістю стало прийняття міського бюджету.
Документ, відповідно до якого місто може витрачати кошти, не приймається вже четвертий місяць. Паралізована робота комунальних служб і бюджетних установ. Бюджетники не отримують повну заробітну плату, а міська рада не може здійснювати фінансування запланованих ремонтних робіт, закупівель ліків для лікарень і багато іншого.
Ще напередодні засідання активісти почали збір підписів за відкликання тих депутатів, які тричі не з'являлися на засідання і тим самим ігнорували таке надважливе для життя міста питання, як голосування за бюджет. Це представники трьох політичних сил: ОПЗЖ, «Наш край» і «Партія миру і розвитку».
Першим слово взяв активіст Василь Хоменко, який і ініціював збір підписів.
Василь закликав депутатів припинити політичні інтриги та зосередитися на тому, заради чого вони були обрані.
«Ми вимагаємо прийняття бюджету. Тільки в цьому випадку ми припинимо збирати підписи за відкликання депутатів», — заявив Василь Хоменко.
Наступним слово взяв підприємець Олег Берко. Він відомий своєю підтримкою Опозиційної платформи за життя. Під час передвиборчих кампаній неодноразово з'являвся у свиті Наталії Королевської та її чоловіка Юрія Солода.
Берко побудував свій скандальний виступ на критиці чинної міської влади. Зокрема, на звинуваченні міського голови і його заступників у невиправдано завищених зарплатах, які чиновники, за словами підприємця, самі собі виписують.
«Фонд заробітної плати працівників виконкому 132 мільйони гривень. Це 30% зібраного бюджету. Зарплату отримують 360 осіб.
Зарплати його команди за 2020 рік склали:
Лях — 775 000 грн за рік:
Підлісний (заступник мера — прим. авт.) — 744 000 грн
Шаульська (заступник мера — прим. авт.) — 825 000 грн
Рубан (заступник мера — прим. авт.) — 730000 грн
Воропаєв (заступник мера — прим. авт.) — 773000 грн
Секлецов (заступник мера — прим. авт.) — 743000 грн
Кім (екссекретар міськради — прим. авт.) — 462 000 грн за 11 місяців», — сказав він.
На це міський голова відповів, що заступники затверджуються опозицією, чим і пояснюються такі високі зарплати.
Далі Берко звинуватив Вадима Ляха і його брата Сергія в наркоманії та запропонував їм здати експрес-тести на наркотики.
Після цього він представив до уваги присутніх своє бачення корупційних схем, через які міський голова отримує незаконний надприбуток. Зокрема, підприємець вказав, що вся корупція проходить через створене Вадимом Ляхом комунальне підприємство «Благоустрій».
Компанія «Благоустрій» була створена 2019 року з двох розформованих ЖЕКів. До її функцій входить підтримка порядку, здійснення програм доброустрою в тих районах міста, які не належать до зони відповідальності інших комунальних підприємств. Так, в задачі «Благоустрою» входить прибирання та озеленення парків, скверів і т.п.
«Ця компанія була створена для того, щоб централізовано контролювати гроші місцевого бюджету. Гроші виділялися на сесії, а потім йшли на конвертаційний центр», — пояснював Берко.
Після цього промовець заявив, що підтримувана ним фракція не згодна голосувати за бюджет «заточений під Ляха».
«Ми підтримуємо соціальний бюджет. Забрати всі гроші з КП “Благоустрій” і пустити їх на соціальні потреби. На надання допомоги тяжкохворим, на закупівлю медикаментів. Що стосується ремонтів, то виділяти ці гроші цілеспрямовано. Дізналися, де потрібен ремонт дороги, виділили на ремонт, потім перевірили, як відремонтовано. І так далі», — заявив Олег Берко.
В кінці, на подив усіх присутніх, Берко оголосив, що закликає депутатів підтримати, кандидатуру депутатки від «Слуги народу» Ольги Алтуніної на крісло секретаря міськради.
Раніше опозиційна більшість двічі провалювала голосування за кандидатуру Алтуніної.
Далі виступали Неля Штепа та Олег Недава, які повторили ті ж тези, що і їх попередник.
І тільки після цього оголосили перерву, а вже після неї почалася офіційна частина 4 сесії міської ради.
На сесії депутати прийняли програму соціально-економічного розвитку міста. Але так і не розв’язали два головних питання. По-перше, так і не був прийнятий міський бюджет.
«Не був прийнятий бюджет. Не вистачило одного голосу. Проєкт головного фінансового документа був схвалений бюджетною депутатською комісією. Але в залі, коли виникла явна “загроза” його прийняття, депутат Недава з голоси вніс зміни. А потім більшість відверто почала бити на жалість і просити розподілити кошти на соціальні проєкти», — написав Вадим Лях на своїй сторінці в соціальній мережі.
В результаті бюджет та інші насущні та вкрай важливі питання, як, наприклад, ремонт мосту, що руйнується, через річку Казенний Торець доведеться розглядати на наступній сесії, яка попередньо відбудеться 31 березня.