Тарас і Донбас. Як на сході України вшановують Кобзаря
9 березня — день народження Тараса Шевченка. А ви знали, що у Донеччини та Луганщини є власні Шевченківські рекорди? А що у Сєвєродонецьку живе художник, Шевченківські мініатюри якого знані в усьому світі? Зібрали для вас 10 історій про те, як на Донбасі шанують великого поета та його творчість. І як робили це, навіть наражаючись на небезпеку.
2014 рік в Україні оголосили роком Тараса Шевченка. Готували масштабні заходи, і Донбас не став виключенням. Вже трохи дивно читати публікації про те, як до Шевченківських днів готувалися у тоді ще вільних Луганську чи Донецьку.
Донецька Шевченкіана
До 200-річчя від дня народження Кобзаря побачила світ "Донецька Шевченкіана у датах та подіях: 1851-2014" — унікальне довідкове видання, в якому вперше в хронологічному порядку зафіксовані події, публікації, видання, які пов'язують ім'я Тараса Шевченка з Донбасом. Підготувала "Донецьку Шевченкіану" Тамара Пішванова, працювала понад 5 років, а основна бібліографія включає понад 400 позицій.
Смілива жінка
9 березня 2014 року у Донецьку вже проходили проросійські мітинги. Але частина містян все ж прийшла вшанувати пам’ять Кобзаря, до пам’ятника несли квіти. А на сусідній площі вже скандували “Росія”.
Коли ж проросійські налаштовані люди пішли до місця, де мав бути мітинг “За єдину Україну”, донецькі патріоти вирішили уникнути провокацій. Лише одна жінка з жовто-блакитним прапором і плакатом з віршами Шевченка провела одиночний пікет.
Напад на мітинг
У Луганську 9 березня 2014 року проросійські титушки напали на людей, які прийшли вшанувати пам’ять Кобзаря. Не зовсім святкові спогади, але фото початку того дня зберегли обличчя та емоції українських патріотів у Луганську.
Декомунізація та дерадянізація
А роком раніше у цей день на мітингу, присвяченому пам’яті Шевченка, у Донецьку закликали до декомунізації та дерадянізації.
Так день народження Кобзаря відзначили представники партії “Свобода” та Конгресу українських націоналістів.
Говорили про те, що 2014 має стати роком воскресіння Донбасу як української землі. Вірогідно, Тарас би це схвалив.
Їстівний прапор
Якщо повернутися ще далі у минуле, а саме у 2011 рік, можна пригадати, що у день народження Шевченка у Донецьку активісти “Української народної партії” “з’їли” український прапор.
Насправді це був торт у кольорах національного стяга. Ним поласували прямо перед будівлею міської ради, а шматок навіть передали тодішньому меру.
Звісно, лунали й вірші Тараса. Так активісти хотіли заохотити містян і владу вивчати українську мову та творчий спадок Кобзаря.
Флешмоб і рекорд
Мало хто знає, але у Донеччини є свій Шевченківський рекорд України. 4 березня 2019 року в Мангушському районі на Донеччині провели флешмоб “І буде правда на землі”.
8 053 людини одночасно читали вірші Кобзаря. Долучився чи не весь район: установи, підприємства, школи, дитячі садочки, бібліотеки (також Христинівська міська бібліотека Черкаської області — скайпом).
Підтримала ідею навіть делегація з Канади, яка саме відвідувала район. Флешмоб зареєстрували як рекорд України в категорії “Масові заходи”.
Рекордні читання
Та саме на Луганщині у 2020 році встановили рекорд України з одночасного читання віршів Тараса Шевченка. 11 529 людей у 72 населених пунктах читали вголос уривок з поеми “Сон”.
Долучилися дорослі й діти з усіх куточків регіону. І, як згадують учасники, читали від щирого серця. Цей рекорд офіційно зафіксували. Акція ж мала назву “Луганщину єднає слово Кобзаря”.
Вірші у тролейбусі
І знову 2017-й. Тоді оригінально відзначити день народження поета вирішили й у Краматорську. Його вірші лунали у тролейбусах.
Замість радіо водії вмикали записи, на яких чиновники та просто містяни декламують поезії. Люди реагували по-різному, але більшості пасажирів така ідея була до душі.
Шануймо рідну мову
Того ж року школярі прифронтової Луганщини розпочали флешмоб #ШануймоРіднуМову. Тривав він з 9 лютого до 9 березня і завершився саме до дня народження Тараса Григоровича. Треба було на камеру прочитати вірш українською, викласти відео в мережу та кинути виклик друзям.
Акцію підтримали жителі 27 міст України та більш ніж 100 селищ, навіть українські педагоги, які на той час працювали у Китаї. Долучилися тодішній міністр культури Євген Нищук, поети Іван Малкович і Сергій Жадан, український журналіст Вахтанг Кіпіані. Звісно, здебільшого лунали саме поезії Кобзаря.
Екслібриси сєвєродонецького художника
Екслібрис — книжковий знак, графічна мініатюра, де вказано, кому належить книга. Виконаний художником, такий знак може стати окремим витвором мистецтва. Це повною мірою стосується понад 400 екслібрисів сєвєродонецького художника Бориса Романова. Багато мініатюр майстер присвятив саме Кобзарю.
Його роботи зберігаються в музеях України (Національний музей Т.Г. Шевченка, Музей книги та друкарства, Музей гетьманства, Національний музей літератури, музей “Кобзаря” у Черкасах) та світу (Музей Т.Г. Шевченка у Пекіні, Міжнародний центр екслібриса у Бельгії, Брунейський музей графічного мистецтва в Італії). А у 2017 році художник видав книгу “Мій Шевченко — екслібриси Бориса Романова”.