Скандали та протести. Чому Донецьку область відключають від тепла і кому це вигідно
«Нафтогаз» припинив постачання газу через борги. З 33 котелень Слов'янська вже відключили 4.
Вихідні почалися з приголомшливих новин: теплопостачання відключають. Компанія «Нафтогаз» припиняє постачання природного газу для «Донецьктеплокомуненерго». З 6 березня вся область залишиться без тепла.
Протистояння в Слов'янську
Жителі міста почали збиратися навколо котелень зі спробою перешкодити слюсарям відключити газ. Ті у відповідь викликають поліцію і складають протокол.
На місцях є й представники керівництва міста: заступник міського голови Андрій Секлецов і начальник УЖКГ Володимир Башкаєв.
Як написав міський голова Вадим Лях, на його профільного заступника Андрія Секлецова вже складено поліцейський протокол за протидію відключення.
Все, що відбувається транслював онлайн місцевий активіст Василь Хоменко.
До активістів на захист котелень приєднуються жителі міста.
На цей момент відключено 4 котельні. Без теплопостачання залишилися мікрорайон Лимани, провулок Ярослава Мудрого і район Музею.
Чому відключають газ
Крім Слов'янська подібна ситуація і в інших містах Донецької області. Загальна заборгованість підприємства Донецьктеплокомуненерго становить 1 млрд 548 млн 266 тис. грн. Для відновлення газопостачання підприємство повинно сплатити не менше 302 млн 130 тис. грн.
«За законодавством Донецькоблгаз з суботи, 6 березня 2021 року зобов'язаний припинити постачання газу на об'єкти Донецьктеплокомуненерго згідно з Кодексом газорозподільних систем», — йдеться в повідомленні пресслужби Донецькоблгазу.
Як підкреслюють в пресслужбі, компанія змушена припинити постачання газу на об'єкти теплокомуненерго, щоб не допустити збитків держави в розмірі 150 млн грн на добу. Щодобовий обсяг споживання газу 176 котельнями Донецьктеплокомуненерго становить 950 000 куб газу. Припинення постачань газу призведе до збитків компанії в 11,4 млн грн на добу або в 335 млн грн за березень.
Водночас сам «Нафтогаз» закликає відновити тепло і втрутитися в ситуацію міській владі.
«Місцевий постачальник тепла протягом опалювального сезону збільшував заборгованість за спожитий газ і не здійснював оплати за його споживання. Це призвело до накопичення боргу в 1,5 млрд грн і зняття постачальника з реєстрів ПСО, як того вимагає закон», — пояснюють в Нафтогазі.
У повідомленні зазначають: заявок про відключення постачання Нафтогаз жодного разу не надсилав.
Тобто, постачальник Донецьктеплокомуненерго бере оплату з населення, а сам не розраховується за газ державної компанії.
Реакція на місцях
Протягом усього дня по всьому місту мешканці виходили зі своїх квартир до котелень. Як зазначають активісти, слюсарі діють без судових рішень, тільки за внутрішньою вказівкою керівництва. А отже відключення незаконні.
Як відзначають в соцмережах, котельні все одно відключають, вичікуючи коли люди розійдуться по домівках.
Міський голова Вадим Лях відразу ж звернувся до правоохоронних органів.
Ближче до вечора мер сусіднього Краматорська Олександр Гончаренко заявив про досягнуті домовленості.
«Розраховуємо, що протягом 2-х годин буде позитивне рішення про відновлення подачі газу. Спасибі за оперативну роботу і моментальне втручання в ситуацію Павла Кириленка, Дениса Шмигаля, Олексія Чернишова. Вже знайшли механізм вирішення з прем'єр-міністром і міністром Мінрегіону, до 16:00 НАК Нафтогаз офіційно повідомить Донецький Облгаз про наявність лімітів газу і зупинить відключення», — написав Гончаренко.
Голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко зараз знаходиться в Києві та розв'язує питання на урядовому рівні.
«Так, заборгованість є. Але Донецьку та Луганську області не можна порівнювати з іншими областями. Наприклад, Донецька облдержадміністрація, яка курує “Донецьктеплокомуненерго”, не може скласти договір розстрочки, тому що ми зараз — військово-цивільна адміністрація. І це заборонено законом. Зараз ми опрацьовуємо цей регуляторний акт, щоб питання з підписанням договору розстрочки було розв’язане…
Для розв'язання цього питання ми готуємо лист і нормативні документи для НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, — ред.), в яких Нафтогаз “бере на себе гарантійні зобов'язання перед “Донецькоблгазом” для включення газу “Донецьктеплокомуненерго” та включення котелень», — сказав Павло Кириленко в інтерв'ю телеканалу «Дім».
Також, на думку Кириленка, в ситуації є політичний аспект, пов'язаний з бенефіціарами ПрАТ «Донецоблгаз».
«Його бенефіціарами називають самих різних людей. Зокрема звучить прізвище і пана Курченка (український олігарх, який втік до Росії 2014 року — ред.) як кінцевого бенефіціара цього підприємства», — зазначив Кириленко.
Поки проблема вирішується на вищих рівнях, люди страйкують на місцях. Батареї в деяких будинках вже остигають. У Слов'янську в районі залізничного вокзалу навколо котельні №29 піднявся чималий резонанс, зібралося дуже багато жителів району. Котельня обслуговує 46 багатоквартирних будинків. Люди не збиралися розходитися, поки не з'явиться опалення. До учасників страйку приїхав міський голова Вадим Лях.
«Я розумію, що люди доведені до відчаю. Люди платять за опалення, підприємства платять — заборгованостей немає. Зараз бажано, щоб котельні запускалися легально, а не зривалися пломби. Процес відключення вже зупинений, це незаконні дії», — говорить мер.
Після 20:00 котельні все-таки запустили. Вадим Лях відрапортував на своїй сторінці в Facebook:
«Зараз процес підключення йде у всіх шести котельнях, де була припинена подача газу. Всього без тепла в місті могли залишитися 60 багатоквартирних будинків і дві школи-інтернати — №2 і для дітей з проблемами зору».
Повернення опалення мешканці сприймають як свою перемогу. Тільки от чи надовго батареї залишаться теплими?