На Донбасі знову вибори. Хто хоче скористатися шансом?
У Донецькій області знову обиратимуть народного депутата. Використати шанс позачергово потрапити до Верховної Ради вирішили адвокат бойовиків, прихильниця антимайдану, продюсер санкційного телеканалу та інші персони.
Необхідність провести довибори на 50-му виборчому окрузі — в Покровську, Добропіллі та Мирнограді, з'явилася після того, як міський голова Покровська Руслан Требушкін, який виграв влітку 2019-го, склав депутатські повноваження і повернувся в крісло мера.
На сьогодні офіційно зареєстровано десять кандидатів — п'ять від партій і п'ять самовисуванців.
Є серед них представник Партії угорців України, медсестра з Прилук, гірники і юристи. Велика частина учасників передвиборчої кампанії раніше не фігурували в медіаполі, проте є серед них і кілька неординарних і навіть одіозних особистостей. Розглянемо деякі з них докладніше.
Валентин Рибін
Київський адвокат, якого на вибори висунула Партія Шарія.
Неформального лідера даної політичної сили Анатолія Шарія Служба безпеки України підозрює у державній зраді, він оголошений в розшук. Однак експерти стверджують, що на діяльності партії це жодним чином не відбивається, оскільки Анатолій Шарій не значиться в партійному керівництві політсили імені себе.
Рибін відомий як захисник підозрюваних у злочинах проти національної безпеки України. Був адвокатом зокрема затриманого на Донбасі російського військового, солдата ГРУ Олександра Александрова. Представляв інтереси Володимира Рубана, обвинуваченого в підготовці теракту в Верховній Раді. Захищав бойовика окупантів Рафаеля Лусваргі та ексберкутівців, що втекли до Росії.
Рибін знаходиться в базі сайту Миротворець як «пособник російських окупантів і терористів, антиукраїнський пропагандист». Попри те, що він вже отримав реєстрацію для участі у виборах, поки ніяк не проявив себе на виборчому окрузі.
Вікторія Шилова
Шилова йде на вибори від партії «Держава». Дана партія раніше мала назву «Русь Єдина» і відома тим, що ще 2005 року знаходилася в політичному таборі Партії регіонів.
Вікторія Шилова веде громадську активність з 2014 року. Є засновницею руху «Антивійна». Одна з цілей цієї організації — припинення війни на Донбасі. Мета гідна, але за порушення питання військових дій на сході України Вікторія Шилова зазвичай дотримується критики української армії та уряду. У 2014 році кандидатка підтримала антимайдан.
Веде свій ютуб-канал, де розмірковує на громадські та політичні теми. Наполегливо називає міста Донбасу так, як вони звучали до декомунізації. Наприклад, Покровськ для Вікторії досі Красноармійськ, а Мирноград — Димитров.
Також внесена до бази миротворця, як антиукраїнська пропагандистка.
Артем Марчевський
У кандидати генпродюсера закритого 112 каналу висунула партія «ОПЗЖ». Для Марчевського це другі вибори. У 2019 він балотувався в Волновасі, але поступився кандидату від Євросолідарності Дмитру Лубенцю.
Артем Марчевський одним з перших почав рекламу своєї кандидатури. Його кампанія стартувала з новорічних поздоровлень на білбордах і подарунків малозабезпеченим і пенсіонерам.
Марчевський, так само як і двоє попередніх кандидатів живе в Києві, а свій інтерес до Донецького регіону пояснює тим, що його дружина родом з Донеччини. Що він регулярно буває на Донбасі та проблеми й сподівання місцевих жителів йому близькі.
Передвиборча агітація у кандидата від опозиціонерів більш структурована порівнюючи з конкурентами. Вулиці трьох міст заповнені його передвиборчою агітацією, де він позує разом з Віктором Медведчуком, Віктором Рабиновичем і Юрієм Бойком.
Марчевський буває на окрузі й стверджує, що вже має команду в сотні, а то й тисячі волонтерів, готових допомагати на виборах. На питання журналістів, чи пов'язано його рішення із закриттям «112 телеканалу», кандидат відповідає, що як і раніше є його продюсером. Також Артем Марчевський зауважує, що канал продовжує роботу, тільки в інтернет просторі. До цього він додав, що холдинг, в якому він готує до випуску новий тв-канал, буде займатися боротьбою з будь-якими видами цензури.
23 лютого на сторінці Артема Марчевського в фейсбук з'явилося привітання «З 23 лютого всіх справжніх чоловіків». Вітання супроводжено фотографією військового, який має всі ознаки службовця ВДВ російської армії.
На фото зліва військовий, одягнений в камуфляж типу ОМР Літо, який і зараз використовується військовим ВС РФ. Крім того, на правій руці можна бачити шеврон ВДВ Росії.
Ще одна фігура, яка заявила про участь у виборах по 50-му округу — обвинувачена у вбивстві журналіста Павла Шеремета Юлія Кузьменко.
Медик з Києва — одна з підозрюваних у вбивстві журналіста в липні 2016 року. Зараз Юлія Кузьменко знаходиться під домашнім арештом. На вибори її висунула «Європейська солідарність», заявивши, що в особі Кузьменко підтримує всіх, несправедливо засуджених і переслідуваних патріотів і волонтерів.
Сама Юлія Кузьменко заявила, що Донеччина їй близька, оскільки вона родом з Горлівки. Варто зауважити, що її поки немає в списках зареєстрованих кандидатів.
Експерти стверджують, що позиції «Євросолідарності» в регіоні не дуже сильні. Тому політсила не сподівається на перемогу. Її мета лише використовувати можливість заявити про себе, привернути увагу місцевого електорату для того, щоб використовувати це в майбутньому.
Прийняв рішення позмагатися в передвиборчих перегонах і скандально відомий міський голова Добропілля Андрій Аксьонов.
Поки Аксьонов не зареєстрований як кандидат, але вже активно веде кампанію. Висунула політика партія «Порядок». Її голова колишній директор Авдіївського Коксохіму Муса Магомедов виграв вибори в Раду півтора року тому від Опозиційного блоку.
Мер невеликого шахтарського містечка «прославився» 2017 року. Тоді один з місцевих депутатів заявив, що Аксьонов їздить до окупованого Росією Криму, де 2014 року отримав російський паспорт.
У 2018-му на Аксьонова завели кримінальну справу за підробку службових документів. Йому загрожувало до 8 років позбавлення волі. Під час слідства і суду Аксьонов переховувався в Криму і Німеччині, після повернення його тимчасово відсторонили від посади міського голови.
Зараз Андрій Аксьонов, який не є офіційно учасником виборчих перегонів, активно проводить зустрічі з виборцями.
23 лютого в соціальних мережах з'явилася інформація, що шахтарі однієї з шахт Покровська отримали в подарунок пакети з підписом «Дембельский банний набір». На зворотному боці напис «Зі святом, чоловіки. А. Аксьонов». Автор фото припускає, що таким чином міський голова привітав гірників з декомунізованим святом — Днем радянської армії.
Є свій кандидат і у керівної партії «Слуга народу». Ця сила висунула в парламентарії голову Покровської райради Андрія Бондаренка.
Чиновник не публічний і не веде активну агітацію. Лише з його висловлювань пресі відомо, що він переселенець з Донецька, де до окупації мав стосунок до силових структур.
Реєстрація кандидатів від партій закінчилася 15 лютого.
Самовисуванці могли зареєструватися до 25 числа. Виборці повинні будуть зробити свій вибір 28 березня.
Експерти передрікають Покровську, Добропіллю і Мирнограду активну передвиборчу кампанію. Кожен кандидат докладе всі свої можливості для досягнення мети.
Що стосується фальсифікацій, то зараз на думку фахівців поліція і контрольні органи мають всі можливості уникнути цього, головне щоб було бажання й оперативна робота тих, від кого залежить прозоре проведення виборчої процедури.