В Україні розпочато роботу над документальним фільмом "ЄвроДонбас": розвінчає радянські міфи
Фільм із робочою назвою "ЄвроДонбас" націлений розвінчати радянські міфи і розказати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Державне агентство України з питань кіно.
За словами режисера фільму Корнія Грицюка та продюсерки картини Анни Паленчук, їхньою метою є розказати справжню історію регіону. У ХІХ столітті територію Донбасу населяли переселенці та підприємці з Бельгії, Британії, Німеччини, Франції, США, Швейцарії, Нідерландів та Польщі, які посеред степу побудували заводи й металургійні комбінати, зробивши Донбас одним із економічно найпотужніших регіонів Європи. Більшість даних про цей період Сходу України було знищено радянською владою, але багато будівель того часу збережені. Тож автори по крихтах збирають інформацію в архівах України та інших країн і спілкуються з нащадками європейців, які брали участь у розбудові Донбасу, та експертами, намагаючись відтворити перебіг подій тих часів.
Остгейм, Лібенталь, Нью-Йорк, Блюменфельд, Бунге, Марієнталь – чи чули ви про такі міста та села… Донбасу? Майже всі вони у радянські часи отримали типові комуністичні та "антибуржуазні" назви, такі як Новгородське або Юнокомунарівськ, разом з вигаданою проросійською історією, яку, на жаль, отримав і весь Донбас, перетворившись на найбільш міфологізовану радянську територію. Насправді ж на Донбасі знаходяться десятки міст, містечок та сіл, заснованих європейськими переселенцями та місцевими українцями ще наприкінці ХІХ ст., а його розквіт розпочався задовго до приходу більшовиків до влади. Його батьки-засновники – німці, бельгійці, британці, французи та американці.
Читайте також: Нью-Йорк: селищу на Донеччині повернуть історичну назву
Саме завдяки європейським інвестиціям у промисловість та великій праці місцевих та заробітчан з інших частин України, Донбас вже на початку ХХ століття з "дикого поля" перетворився на передовий регіон навіть у порівнянні з Європою. Пряме залізничне сполучення з Брюсселем, філіали французьких та німецьких банків, динамічні міста з сучасною на той час архітектурою, вихід на європейські ринки, економічне зростання, транснаціональні підприємства, серед яких, наприклад, відділення компанії Siemens, справжній космополітизм, високий рівень життя робітників та великі перспективи – таким був Донбас до приходу радянської влади. Відтак, саме про такий Донбас та його історичне минуле й розкаже фільм "ЄвроДонбас".
"Мені особисто, як людині, яка народилася у Донецьку і якій болить все, що сьогодні відбувається на Донбасі, дуже хочеться не тільки повернути землякам їх історію, але й поділитися нею з іншими українцями. На жаль, радянські та пострадянські міфи про героїв-робітників комуністичної індустріалізації, бандитів Донбасу, “мешканців особливого регіону” або нащадків “царських зеків” дуже глибоко вкорінились як міфологеми. Я впевнений, що дуже важливо відкрити цю територію не тільки для місцевих, а змінити в цілому ставлення до неї. Це наша українська земля, яка була штучно зрусифікована, а її населенню десятиліттями нав’язували проросійські наративи. Ми зробимо об’єктивний історичний документальний фільм, та спробуємо знайти відповіді не тільки на питання сьогодення, але й на те, що нам робити в майбутньому. Бо, як відомо, й на прикладі Донбасу ми це бачимо особливо яскраво, – хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього", - зазначив режисер Корній Грицюк.
Наразі команда продовжує збирати архівні матеріали періоду розбудови промислового Донбасу європейцями з 1870-х по 1920-і роки та шукає героїв для фільму. Охочих долучитися до роботи над стрічкою автори закликають зв’язатись із ними у Facebook.