Як Слов'янськ мало не позбавили "Бюджету участі"
Нове скликання — нові правила. Кілька депутатів Слов'янської міськради висловили своє «проти» Громадському бюджету. У соціальних мережах жителі почали активно обговорювати можливе закриття проєкту. Чим і кому не догодив «Бюджет участі» і що він означає для міста?
Бюджет участі — нова ініціатива для українських міст. З міського бюджету виділяють певну кількість грошей і пропонують жителям самим вирішити, як їх витратити. Кожен охочий може запропонувати свою ідею. Переможців визначають голосуванням, потім приступають до реалізації проєктів.
Громадський бюджет придумано в Бразилії в 1980-х роках. В Україні він стартував 2016 року на гроші Агентства США з міжнародного розвитку. З 2018 року Бюджет участі працює в декількох містах Донецької області, зокрема й у Слов'янську.
Експерти називають проєкт наслідком децентралізації та електронної демократії: коли за допомогою інтернету кожен з нас може обрати напрямок для витрачання бюджету. Люди, що залучені в процес, отримують знання про формування бюджету міста, об'єднуються навколо проблем і беруть відповідальність за те, що відбувається в громаді, на себе.
«Так можна покращувати наше місто, робити його комфортніше. Не чекати, що хтось раз на 5 років зробить це перед виборами. Ти як платник податків можеш рекомендувати органам самоврядування куди краще витратити гроші з бюджету», — вважає громадська активістка, членкиня координаційної ради «Бюджету участі» Анна Авдіянц.
Закрити не можна залишити — де ставити кому?
Кілька днів тому на депутатській комісії з питань бюджету один з народних обранців запропонував зупинити «Бюджет участі». Координаторка проєкту Ольга Алтуніна вирішила поділитися цією новиною в соціальних мережах. Без озвучування прізвища депутата і партії, яку він представляє, Ольга поцікавилася думкою жителів міста.
Публікація викликала неабиякий резонанс:
Зоозахисниця Ірина Орловська — переможниця «Бюджету участі» 2019 року. Тоді за виділені в рамках проєкту гроші було стерилізовано 50 бездомних тварин і закуплені нові вольєри для карантинного майданчика. На її думку, ініціативу не можна припиняти.
«Для мене бюджет участі це щабель. У нас з'являються нові люди: поки йде голосування, люди кооперуються. З кожним роком більше людей, більше можливостей з'являється. Плюс фінансова підтримка, у нас самих немає таких грошей. Перший рік ми ставилися без впевненості, що нам дадуть виграти. Насправді все виплачено. Бюджет участі тільки хороше в наше життя приносить, це точно», — розповідає Ірина.
«Я ставлю під сумнів проєкт “Бюджет участі”. Взагалі-то думка гарна, не скажу, що погана. Але в останній рік пішло дуже багато нарікань. Ті люди, які програють, вважають, що там нечесно все було зроблено, голосування непрозоре і так далі. Я не готовий говорити остаточне рішення, мені особисто програма ця не заважає, я озвучую думку жителів. Далі це буде предметом розмови», — так звучала заява на комісії депутата від «Опозиційної платформи за життя» Миколи Батечка.
Швидше за все, у депутатів «ОПЗЖ» претензії до електронного способу голосування, вважає координаторка проєкту Ольга Алтуніна. Але це єдиний спосіб зберегти його чесним.
«На сьогодні неможливо підробити жоден голос. Я несу відповідальність за кожен голос, я в цьому впевнена. Ми користуємося платформою, яку розробила Швейцарія. Сьогодні вона безплатна. Є ще одна платформа на території України, яку зробила USAID, але вона коштує грошей. Близько 40 тисяч гривень на рік за таку платформу платить Краматорськ, наприклад. Але там також використовується автентифікація основана на банківській картці», — розповідає Ольга.
Проголосувати за проєкт можна двома способами: онлайн і особисто в ЦНАПі. Але 2020 року через карантин віддати свій голос можна було тільки в електронному режимі. На думку кількох депутатів «ОПЗЖ», багато людей не скористалися своїм правом. Але цифри говорять про інше.
«Якщо раніше голосувало 3-4 тисячі осіб, то торік проголосувало близько 10 тисяч жителів. Тому говорити про те, що погіршилася масовість під час голосування ми не можемо, вона збільшилася в три рази. Люди могли вибрати та проголосувати за два проєкти, це теж важливо. Плюс збільшилася активність жителів. Раніше можна було онлайн проголосувати в смартфоні або комп'ютері, зараз це можна зробити через будь-який бот. Вайбер, телеграм, в терміналі ще швидше. Платформа розвивається і можливостей стає тільки більше з кожним роком», — говорить Ольга Алтуніна.
Громадському бюджету бути
На щастя, побоювання жителів Слов'янська зазнали краху і «Бюджет участі 2021» відбудеться. 5 лютого відбулося засідання Координаційної ради проєкту. У нього захотіли увійти й ті самі депутати «ОПЗЖ». Цьогоріч без змін не обійтися, але є ймовірність, що будуть вони тільки на краще.
«Ми вносимо зміни щороку, вдосконалюємо проєкт. Зараз потрібно буде внести до проєкту Билбасівку, Андріївку, Мирне, тому що це наші населені пункти, раніше їх там не було. Є така пропозиція, яка була підтримана ще торік, але не було реалізовано: ті мікрорайони-переможці, які вигравали кілька разів вже цього року не беруть участь, тому що вони вже отримали з бюджету певну суму грошей», — розповідає Ольга Алтуніна.
Так чому ж вставлялися палиці в колеса? Зараз в депутатському корпусі Слов'янська киплять неабиякі пристрасті. Вже пройшов перший тиждень лютого, але досі не проголосований міський бюджет 2021. Не обрано заступників міського голови, немає секретаря міськради. Про те, хто ж обійме посаду останнього ведуться бурхливі суперечки серед депутатських груп.
«Бюджет участі» в Слов'янську — ініціатива Ольги Алтуніної, депутатки від партії «Слуга народу». Саме її кандидатура була висунута на пост секретаря міськради, але так і не була проголосована. Кілька днів тому з'явився документ про висунення на цю посаду ще однієї кандидатури — Євгенія Ляхового від «Опозиційної платформи за життя».
Поки обрання секретаря не стоїть на порядку денному, але очевидно, що це голосування стане вирішальним для розподілу впливу в міській раді. «ОПЗЖ», отримавши підтримку декількох депутатів від інших партій, вже блокували важливі для міста рішення на сесіях, висловлювали недовіру меру Вадиму Ляху. Обрання «свого» секретаря може зв'язати руки меру, залишивши йому роль «британської королеви».
Зараз депутати від «ОПЗЖ» виступають за скасування вже втілених в життя інструментів демократії, завдяки яким діяльність влади стає прозорою: зупинити розвиток смартсервісів, роботу порталу «Ваш депутат», модернізацію сайту міської ради, створення електронних мап об'єктів комунальної власності та інше. Ці рішення можуть стати реальною загрозою для розвитку міста та залучення інвестицій.
Цьогоріч на «Бюджет участі» планується виділити 1,8 млн гривень і розподілити їх між 7 учасниками-переможцями. Три великі проєкти по 330 тисяч гривень і чотири малих — по 200 тисяч гривень. Але говорити про це можна тільки після прийняття міського бюджету на 2021 рік. Останнє слово за депутатами.
Що вже зроблено в Слов'янську завдяки Громадському бюджету?
Розповімо про переможців ініціативи. Деякі проєкти настільки популярні, що навіть вигравали кілька разів.
2018 року на реалізацію проєктів з міського бюджету було виділено пів мільйона гривень. Найбільше голосів набрав проєкт зі стерилізації бездомних тварин. За нього проголосувало майже 900 жителів. На другому місці «Воркаут парк» на території школи №15. «Бронзу» отримало оновлення дитячого майданчика на території ясел-садка для дітей з особливими потребами «Рушничок». Всі три проєкти в загальній сумі обійшлися в 435 тисяч. До залишку виділили суму, якої бракує і реалізували четвертий проєкт — алею сімейного відпочинку в одному з віддалених районів міста (Хімік).
2019 року сума збільшилася до 800 000 гривень. Знову переміг проєкт зі стерилізації «Допомога бездомним тваринам».
Друге місце зайняло «Мотузкове містечко «LaZanka». Спортивно-розважальний комплекс розташований на території школи №16. Третє місце — «Сквер сімейного відпочинку» у мікрорайоні Хімік.
Ще один реалізований проєкт — Скульптурний парк «Арт-Хуторок» на Слов'янському курорті.
П'яте місце у проєкту «Вуличний спортивний майданчик «Територія здоров'я» з антивандальними тренажерами.
2020 рік став справжнім бумом — слов'янці з нетерпінням чекали новий сезон Громадського бюджету, заздалегідь готували ідеї та збирали групи підтримки для голосування. Цього разу було подано всього 26 проєктів. 5 з них, 3 великих і 2 малих, стали переможцями. Це: «Політ як мрія», «Містечко щастя», «XimikdrOm», «Естафета поколінь», «SportsGround». Реалізація проєкту, який посів перше місце, запланована на цей рік. Решта вже успішно втілені в життя.
Також Слов'янськ вже втретє переміг в обласному конкурсі «Кращі практики громадського бюджету». В цьому році перші місця отримали відразу два слов'янських проєкти — «Містечко щастя» і «XimikdrOm».
Для демонстрації успіхів ініціативи навіть розроблений сайт з мапою реалізованих проєктів.
«Бюджет участі» став невіднятною частиною життя Слов'янська. Жителі об'єднуються, борються за перемогу своїх проєктів, створюють свої ініціативні групи та навіть придумують і самі втілюють малі проєкти, облагороджуючи свій район самостійно.