Вступ-2021 для абітурієнтів з окупованих територій: коли подавати документи та як підготуватися
У Міністерстві освіти та науки України вже презентували програму, за якою проходитиме вступна кампанія-2021 для дітей з тимчасово окупованих територій та прифронтових населених пунктів. Розповідаємо про особливості вступу до ЗВО у 2021 році
З 2016 року абітурієнти з окупованих та прифронтових територій мають право вступати до українських ЗВО у спрощеній формі. Це означає, що для вступу їм не потрібні паспорт, шкільний атестат та сертифікат ЗНО. У 2021 році ця програма продовжить працювати. При цьому додадуться й нові опції для абітурієнтів.
“Східний варіант” сформував інструкцію, як вступити до ЗВО на підконтрольній Україні території дітям з ТОТ.
🤔 Куди звертатися?
Усі абітурієнти, які претендують на спрощену процедуру вступу до ЗВО, мають звертатися до освітніх центрів “Донбас — Україна”. Вони створені програмою Доступна освіта. Перелік освітніх центрів можна знайти на сайті.
Представники освітніх центрів супроводжують тих абітурієнтів, які до них звертаються. Зокрема, дають перелік ЗВО, в які вони можуть вступити за спрощеною системою, а також орієнтують щодо послідовності дій.
Також абітурієнт електронною поштою отримує запрошення до навчального центру. При перетині лінії розмежування на КПВВ потрібно показати це запрошення, аби не проходити обсервацію та самоізоляцію в умовах карантину.
Важливо: вступити за спрощеною системою без звернення в освітні центри "Донбас — Україна" неможливо.
✅ Хто має право на спрощену процедуру?
Вступати до ЗВО без документів та ЗНО мають право:
- діти з тимчасово окупованих Російської Федерацією територій Донецької, Луганської областей та Криму;
- діти з прифронтових населених пунктів (перелік таких населених пунктів можна знайти тут)
- Виконавча директорка ГО Фонд «Відкрита політика» Ірина Жданова пояснила, чому саме ці абітурієнти мають таку опцію.
“Ці діти не мають повноцінного доступу до отримання середньої освіти. Варто розуміти, що це не пільга. Це має компенсаторну функцію. За Конституцією ми маємо давати право на середню освіту всім громадянам”, — зазначила пані Ірина.
⏰ Коли починається вступна кампанія
Термін вступної кампанії-2021 — з 7 червня по 24 вересня. Однак, абітурієнти зі спрощеною процедурою вступу, які хочуть потрапити на бюджет, мають подати документи до 19 липня.
Після цього можна податися лише на контракт. А вже восени буде вирішуватися питання про переведення деяких студентів з контракту на бюджет.
✍️ Які іспити потрібно складати?
Коли діти звертаються до освітнього центру, там приймають від них освітню декларацію. На підставі цієї декларації в освітньому центрі вони повинні скласти два іспити державної підсумкової атестації — українську мову та історію України. Третій іспит абітурієнти складають вже в навчальному закладі. Він залежатиме від обраної спеціальності.
Цього року в МОН запустили пілотний проєкт, який допоможе абітурієнтам підготуватися до вступу. Це безкоштовні курси з української мови та математики. З весни цього року вони проходитимуть онлайн через карантинні обмеження. Знайти їх можна на тому ж таки сайті “Доступної освіти”.
У жовтні ж планують проводити такі курси офлайн на базі 7 навчальних закладів:
- Донецький національний технічний університет (Покровськ)
- Херсонський Державний університет (Херсон)
- Таврійський національний університет імені Вернадського (Київ)
- Східноукраїнський державний університет імені Володимира Даля (Сєвєродонецьк)
- Луганський національний університет імені Тараса Шевченка (Старобільськ)
- Національний педагогічний університет імені Драгоманова (Київ)
- Маріупольський державний університет (Маріуполь)
У МОН зазначають, що цього року 1629 студентів вступили через центри “Донбас — Україна”. За кількістю прийнятих студентів рекордсменом став Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля в Сєвєродонецьку — він прийняв 180 студентів за спрощеною процедурою вступу.