Черговий провал. Чому в Слов'янську досі не затвердили бюджет-2021 і чим це загрожує
Місто вже місяць живе без затвердженого бюджету. Що відбувається і в чому небезпека — дізнався «Східний варіант»
Місцевий бюджет — це гроші, які витрачаються на забезпечення потреб містян і реалізацію завдань самоврядування на 1 рік. Бюджет зазвичай приймається в кінці року на майбутній. Якщо це не зробити вчасно, таке зволікання може паралізувати роботу цілого ряду міських процесів і бюджетних установ.
Як працює міський бюджет
Наповнення міського бюджету відбувається масою різних способів. Основне — податки, субвенції (цільові перерахування з Держбюджету), допомога міжнародних фондів. Водночас коштом власних доходів бюджет середнього українського міста зараз наповнюється менше ніж на половину — 45-47%, решта це наповнення вищепереліченими способами.
Більшу частину всіх доходів Слов'янськ витрачає на утримання комунальних підприємств та бюджетних установ. На оплату тепла та електроенергії, закупівлю медикаментів та обладнання для лікарень, харчування в школи та дитячі садки, виплату заробітних плат бюджетникам.
Як правило, на це йде не менше 80% надходжень до бюджету. І якщо не розподілити витрати заздалегідь, то можуть виникнути проблеми.
Треба сказати, що при цьому не завжди запланований бюджет витрачається повністю. Наприклад, бюджет Слов'янська 2020 року витратили тільки на 83%. Тобто, щось не доремонтували, щось не добудували. При тому, що через пандемію очікувані доходи Слов'янська зменшаться у 2021 році та міський бюджет не отримає, за оцінками міського голови Вадима Ляха, мінімум 50 мільйонів гривень.
Що стосується витрат в новому 2021 році, то в Слов'янську чиновники попередньо запланували освоїти півтора мільярда гривень. При цьому 433 млн — це власні кошти міського бюджету. А третина всієї суми — 510 млн кошти держави. 31 млн виділять з області, 25 млн — кошти підприємств та інше, 341 млн — інші джерела фінансування.
Але поки нічого із запланованого новий склад міської ради так і не затвердив.
Що відбувається із затвердженням бюджету
З прийняттям бюджету Слов'янська цього року не обійшлося без складнощів. Через те, що в грудні велика частина депутатів захворіла, сесія на якій повинні були прийняти головний фінансовий документ так і не відбулася. Це питання було перенесено на січень 2021 року.
Але і в січні нічого не сталося.
Чотири рази протягом місяця депутати не змогли зібрати робочу групу, щоб обговорити питання прийняття міського бюджету.
Про ситуацію ще 13 січня повідомив міський голова Вадим Лях:
«В черговий раз зірвалася четверта спроба зібрати підготовчу робочу депутатську групу в повному складі. Кворуму не було — були відсутні представники трьох фракцій: ОПЗЖ, «За мир і розвиток», «Наш край». Зазначу, що 5 січня представники цих же фракцій заявили про те, що група припиняє свою роботу. Але виконати цю умову не дозволяє українське законодавство. Підготовча група працює, поки на сесії не будуть сформовані комісії».
Тут також потрібно відзначити, що зі вступом в каденцію нового депутатського складу в міськраді розгорнулася серйозна політична боротьба за вплив і рекрутування депутатів до своїх блоків та груп. У депутатському складі з'явилися досвідчені гравці, такі як Олег Недава (ексдепутат Верховної Ради) і Неля Штепа.
Перша сесія більше нагадувала перетягування каната. Вона проходила кількома частинами та на кожній більшу увагу було акцентовано на бюрократичних процедурах, ніж на нагальних питаннях міського життя. Можливо, це одна з причин того, що міський бюджет досі не прийнятий.
Чим загрожує неприйняття бюджету?
За словами міського голови, вже почалися проблеми з виплатою авансів новим приєднаним громадам.
«У нас вже проблема з виплатою авансів нашим новим приєднаним громадам, які раніше були в районі. Це Билбасівка та інші. Якщо не приймаємо бюджет, вони залишаться без зарплат. Друге важливе питання це Центр навколишнього середовища (колишній ДК залізничників), який горів торік. Проєкт його реконструкції набрав голоси та є великий шанс, що реконструкція може початися в поточному році Але для цього потрібно виділити співфінансування на 4 млн гривень. Якщо цього не зробимо, то і в цьому році залишимося без ДК», — пояснює Лях.
Вирішальною могла стати друга сесія, призначена на 22 січня. Тим паче деякі фінансові питання повинні бути вирішені саме в цей день, інакше їх доведеться перенести вже на 2022 рік.
Однак протягом другої сесії депутати не дійшли до обговорення бюджету.
До цього питання було вирішено повернутися на позачерговій сесії, яку призначили на 29 січня.