Як створити та розвинути громадську організацію на сході України: успішна історія та інструкція
Які особливості створення ГО на Донбасі та де знайти для неї фінансування? “Східний варіант” розібрався на прикладі громадської організації з Краматорська.
У 2018 році краматорська молодь заснувала молодіжний рух, який переріс у громадську організацію Shift. Третій рік ГО займається розвитком підприємницького мислення у молоді та розвитком шкільного креативного підприємництва.
На прикладі успішної історії ГО з Донбасу розповідаємо в деталях, як заснувати свою громадську організацію так, щоб зробити з неї самодостатній проєкт з великою кількістю соціальних ініціатив.
Розвитком організації займалися 16-річні підлітки
Ініціаторкою ідеї заснувати таку громадську організацію була Олена Кучерук, яка зараз є головою ГО.
“З 2015 року я працювала в громадському секторі, і ми створили школу підприємництва для підлітків. Тоді ж ми зрозуміли, що потрібно більше таких проєктів, тому виділили цей напрямок в окрему організацію”, — пояснила у коментарі “ВВ” Олена Кучерук.
Відразу після заснування, керували організацією підлітки, яким було 16-17 років. Нині вони переїхали на навчання в інші міста та продовжують розвивати Shift, займаючись й іншими громадськими проєктами.
Громадська організація, у складі якої 8 постійних учасників, організовує тренінги та майстер-класи, а також підліткові табори. Туди залучають профільних фахівців, які навчають основ підприємництва та практичним навичкам.
Та нині Shift взявся за роботу над своїм соціально відповідальним підприємством та виготовляють власний продукт.
Активісти намагаються самі заробляти кошти для своєї організації
Активісти ГО Shift створили власний артковоркінг — переобладнали свій офіс під дві майстерні. В одній — швацьке обладнання, в іншій — обладнання для друку на тканині. Там виготовляють рюкзаки, кепки, футболки з принтами. Продають все це у власному інтернет-магазині в Instagram.
“Ми намагаємось самостійно забезпечувати собі дохід, щоб люди, які в нас працюють, не робили це безкоштовно. Бо коли в тебе не задоволені базові потреби, ти не можеш бити себе в груди та робити все для суспільства. Має бути баланс — і сам забезпечений, і є можливість для соціальних ініціатив”, — вважає Олена Кучерук.
За її словами, створюючи власний продукт та продаючи його, молодь в організації тренується розвивати власну справу і практикується у веденні відразу всіх процесів — від виробництва до маркетингу та SММ.
“Одна справа навчати, створювати умови для навчання, і зовсім інша — це вести системну діяльність з комунікацією, написанням постів, веденням витрат та продажами. Здобуваючи такий досвід, ми надихаємо інших, і можемо давати більш конкретні апробовані поради. Є багато тренерів з підприємництва, які жодного дня не вели реальне підприємство. Після таких лекцій складається враження, що щоб відкрити підприємство, достатньо розробити бізнес-план і все”, — зазначила пані Олена.
Відкриваємо громадську організацію: яка послідовність дій
✅ Перший крок при створенні громадської організації — це зібрати однодумців.
У випадку Shift це було зробити не складно, адже більшість учасників, які увійшли до складу ГО у 2018 році, були учасниками школи підприємництва. Вони вже були знайомі між собою, і мали спільні інтереси.
✅ Другий крок — розробити статут та подати документи на реєстрацію.
Олена Кучерук пригадує, що коли реєстрували громадську організацію, то документи на реєстрацію подавали 3-4 рази. Оформлювали їх самі, тому припускалися деяких помилок.
“Ми звернулися до відділу юстиції, нам дали перелік документів. Дуже гарно нам допомогли спеціалісти з цього відділу юстиції, відповідали на всі наші питання, але без помилок таки не обійшлося. Десь не там вписали якесь прізвище, або його двічі вписали, а не потрібно було. Тоді нам здавалося, що це все дуже складно, але зараз можу сказати, що нічого складного там немає”, — ділиться Олена.
Дізнатися, які документи потрібно для реєстрації ГО можна на порталі “Довідник громадського активіста”. Там також можна знайти типовий статут для громадських організацій, затверджений Кабінетом міністрів. А віднедавна зареєструвати громадську організацію можна навіть онлайн.
✅ Третій крок — знайти приміщення за нормальною ціною.
Олена Кучерук говорить, що власне приміщення — це гарний ресурс, в тому числі й для фінансового самозабезпечення.
“Ми пройшли відбір у краматорському управлінні з гуманітарних питань, а тому маємо можливість орендувати приміщення не за комерційною ціною. Там була програма створення молодіжних центрів. Ми займаємо частину офісу, ділимо його з донецьким обласним молодіжним центром. Платимо близько 2,5 тисяч грн. Комерційна оренда в Краматорську — це досить складно для громадських організацій”, — зазначила керівниця ГО.
✅ Четвертий крок — регулярно знаходити фінансування
Shift починав свою діяльність без грантів. Заробляли на організації тренінгів та курсів. Зокрема, створили комерційну школу підприємництва для дітей. Батьки оплачували їх навчання в школі. Це дозволяло платити за оренду приміщення.
Перший грант отримали на табір з підприємництва для підлітків. Потім отримували гранти від USAID. Це дозволило закупити перші меблі та апаратуру.
Пані Олена наголошує, що в пошуку грантів важливо дотримуватися власної стратегії. Грант повинен не тільки приносити фінанси, а й реалізовувати якусь із задач організації для її подальшого зросту.
“Наприклад, ми хочемо, щоб у нас було побільше відеоконтенту. Тому зараз ми написали грант і будемо знімати відео про роботу коворкінгу”, — каже керівниця Shift.
На Донбасі є свої особливості для ГО
У Краматорську, та загалом у Донецькій області, є дуже багато різних громадських ініціатив і грантодавців. Люди звикли до цього і вже не проявляють такого інтересу як раніше.
“Якщо порівнювати Краматорськ з великими українськими містами, то в нас населення менше, а пропозиції у сфері громадських ініціатив більше. Тому зібрати якісну аудиторію нам складніше, ніж у великому місті. Часто люди приходять на тренінг заради самого тренінгу. Відсоток людей, які будуть використовувати отримані знання і спрямовувати їх у потрібному напрямку, невеликий”, — поділилася думками Олена.
Друга складність, за її словами, стосується аудиторії, на яку спрямована діяльність ГО Shift. Краматорськ — місто, з якого молодь, у своїй більшості, хоче виїхати. Це стосується і багатьох інших невеликих міст в усій Україні. Активні учасники заходів ГО — підлітки. Коли вони закінчують 11-й клас, вони їдуть до великих міст на навчання. Там і залишаються працювати.
Ще одна проблема — карантин. Особливо вона стосується тих організацій, у яких основна діяльність — тренінги та майстер-класи. Зараз такі заходи поставлені на паузу.
Чому на сході потрібні ГО?
Олена Кучерук поділилася, чому для неї важливо реалізовувати громадські проєкти на сході.
“Через нестачу можливостей в невеликих містах існує міграція молоді до великих міст. Згодом Київ та інші великі міста будуть перенасичені, і якщо не створювати достойні умови в маленьких містах, вони стануть легкою мішенню для маніпуляцій, того, що трапилося у 2014 році. Це благодатний ґрунт для сепаратизму та антиукраїнських маніпулятивних ідей”, — переконана пані Олена.
Вона додає, що умови для молоді мають бути гарними не тільки у Києві чи Харкові, а також і в Краматорську та решті невеличких міст.