5 добрих подій Донеччини, які зачеплять вас за живе
Українці підтримували лікарів, лікували диких тварин, годували нужденних, рятували дітей з пожежі
2020 рік був складним для всього світу: пандемія коронавірусу, економічний струс, стихійні лиха, громадянські протести та багато іншого. І водночас цей рік показав, наскільки важлива взаємна підтримка.
«Східний варіант» зібрав кілька таких історій з різних куточків Донецької області.
Жителі Донеччини об'єдналися заради допомоги медикам
Пандемія коронавірусу наздогнала Україну раптово і повністю змінила звичний уклад життя. Українські медики першими прийняли приголомшливий удар і вийшли боротися з невидимим, але сильним ворогом практично голими руками та без захисту.
У березні та квітні з усієї України приходили тривожні повідомлення про те, що медперсоналу не вистачає засобів індивідуального захисту, антисептиків та інших критично важливих предметів. Волонтери з різних міст Донеччини робили все можливе, щоб допомогти лікарям в нерівній боротьбі.
У Краматорську вчителя технологій (праць) з різних шкіл сіли за швейні машинки на карантині, щоб власними руками шити співробітникам лікарень захисні костюми. Пізніше до них приєдналося ще близько 200 працівників освіти.
У Маріуполі волонтери організували збір коштів. Силами декількох волонтерів вдалося зібрати кілька десятків тисяч гривень. На ці гроші вони закупили рукавички, маски, засоби дезінфекції та передали в міські лікарні. Нагадаємо, що на самому початку пандемії ці прості речі були товарами першої необхідності — попит збільшився, а ціни різко зросли.
Приєднався малий і середній бізнес Маріуполя. Кілька піцерій міста безкоштовно доставляли свою продукцію до лікарень.
З пандемією робота звичних систем змінилася: не працювали школи, закрилися офіси, а в транспорті їздили тільки за перепустками з роботи. Місць в автобусі не вистачало навіть лікарям. Ще складніше було медикам, які жили в передмісті, а працювали у великому місті. Тоді жителі Донеччини запустили ініціативу «Підвезу лікаря». Учасники публікували пости в соціальних мережах з пропозицією підвезти співробітників медустанов на особистому автомобілі.
У Слов'янську волонтери безкоштовно годували співробітників ПЛР-лабораторій. З початком пандемії кількість ПЛР-тестувань зросла в кілька разів. У лаборантів не було можливості відпочити та навіть пообідати.
Волонтери благодійного фонду «Слов'янська мрія» збирали кошти від небайдужих городян, закуповували продукти, готували гарячий обід на шість осіб і доставляли просто в лабораторію разом з водою і домашнім хлібом. Ініціатива отримала назву «Нагодуй лікаря».
Це лише кілька історій добра. За час пандемії жителі Донеччини можуть розповісти кілька десятків подібних історій про безкорисливу допомогу медикам.
Однорічний бахмутчанин отримав найдорожчий препарат у світі, який лікує спінальну м'язову атрофію
Історія Єлисея Зеленського з Бахмута дивовижна. Коли хлопчикові було три місяці, лікарі поставили діагноз — спінальна м'язова атрофія 1-го типу (СМА I). У немовлят вона характеризується слабкістю м'язового тонусу, слабкістю м'язів, що беруть участь в жуванні та ковтанні. Половина дітей з таким діагнозом не доживають до двох років.
Переважно ліки, що допомагають при СМА, забезпечують підтримувальну терапію і коштують дуже дорого. У 2019 був схвалений для використання генний препарат «Золгенсма», який здатен вилікувати всього за один укол. Його вартість — 2,3 мільйона доларів. На сьогодні це найдорожчий препарат у світі.
У грудні виробник препарату заявила про безкоштовний розподіл доз препарату через лотерею. Батьки Єлисея Зеленського теж подали заявку на участь і їх син став одним зі 100 дітей, яким виділять препарат. Після введення препарату хлопчика чекає довга реабілітація і відновлення функцій організму.
Небайдужі врятували з пожежі трьох дітей
16 червня в селищі Дробишеве Лиманського району загорівся житловий приватний будинок. Повз проходив місцевий пожежний Сергій Сергєєв, він відразу зрозумів, в чому справа. Попри те, що він в цей час був не на службі, не сумніваючись ні секунди, він перестрибнув через паркан, розбив одне з вікон і витягнув трьох дітей будинку, що палав. Найстаршій дівчинці на той момент було 9 років, а молодшому — всього три роки.
Через пів року, 16 грудня, о 4:07 ранку в Службі порятунку Донецької області пролунав дзвінок. Очевидці викликали рятувальників, щоб ліквідувати пожежу на вулиці Номікосова в Костянтинівці. У будинку, що палав, було троє неповнолітніх.
35-річну хазяйку будинку пожежники передали медикам, які доставили її у важкому стані до лікарні інтенсивного лікування. Трьох неповнолітніх дітей врятувала подруга хазяйки, малюкам госпіталізація не знадобилася.
Врятували тварин, що потрапили в біду
В кабельний колодязь підстанції «Дружківка» впало молоде лисеня. Невідомо, скільки часу до цього він провів в технічному колодязі, коли його знайшли залізничники. З глибокої пастки лисеня витягли фахівці регіонального ландшафтного парку «Краматорський» і виявили на його тілі поранення на лапах і череві.
Рани запалилися, в них завелися опариші. На тулубі тварини залишиться шрам від троса, в якому заплуталося лисеня. Кілька місяців лисеня проходило лікування в дбайливих руках наукових співробітників ландшафтного парку і видужало.
У 2020 році рятувальникам з різних міст неодноразово доводилося виїжджати на виклики небайдужих жителів, які виявляли в собаку або кота, що провалився в технічний люк в місті, на пустирі або за містом.
Редакція «Східного варіанту» нарахувала, як мінімум, 10 таких історій зі всієї Донеччини. Для чотирилапих героїв в кожній з них все закінчилося добре.
Роздавали безкоштовні гарячі обіди для малозабезпечених
Храм святителя Петра Могили та Собор Успіння Пресвятої Богородиці вже кілька років щодня безкоштовно годує нужденних маріупольців. Продукти закуповуються на пожертви парафіян і щодня служителі церкви готують повноцінні гарячі обіди.
У квітні в храмі відключили світло нібито за несплату рахунків за електроенергію. Обіди для нужденних в церкві готували на звичайних електропечах, тому наявність електроенергії була критично важливою. Деякий час гаряче варили на відкритому вогні, потім до церкви привезли генератор. Пізніше електропостачання відновили.
Багато волонтерів та просто небайдужі маріупольці підвозили та продовжують доставляти крупи, овочі, макаронні вироби, печиво і цукерки для нужденних людей.
Цього ж року зовнішні стіни храму розписали петриківським розписом, який освятив Митрополит Єпіфаній. А до зими в храмі обладнали клас для навчання гри на українській бандурі. Гроші на всі ці проєкти жертвують жителі України, а ініціатива належить волонтерам. Щодня в храм за обідом приходить до 200 осіб.
У Костянтинівці Храм Стрітення Господнього також відкрив свою благодійну їдальню. У плити повноцінні обіди готують настоятель храму отець Костянтин і матінка Наталя. Як і в Маріуполі, в храм приходять малозабезпечені, переселенці, члени багатодітних сімей.
***
Це — лише частина добрих справ, які відбувалися у 2020 році. І доводить, що прислів'я «Світ не без добрих людей» з'явилася не просто так.
Нехай в наступному році у всіх нас буде ще більше хороших новин, історій, що надихають, та надійних людей поруч!
Читайте також:
5 добрих справ, якими запам'яталася Луганщина у 2020 роціду
Про що говорили на Донбасі: 60 слів Донеччини у 2020 році
Маріуполь — місто чудес: 5 добрих справ до Дня святого Миколая
"Вони не пам'ятають життя без війни". Волонтери збирають подарунки для дітей прифронтового Донбасу