"Локдаун стане кінцем": як працює ринок Слов'янська в умовах постійних карантинів
Кореспондент «Східного варіанта» відвідав Центральний ринок міста і дізнався про наслідки карантину вихідного дня для підприємців
Протягом трьох тижнів в Україні діяв карантин вихідного дня, а найближчим часом уряд може ввести жорсткий локдаун.
Минулі вихідні підприємці Слов'янська провели вже без карантину вихідного дня, але обмеження сильно позначилися на бізнесі.
Особливо постраждали працівники ринку.
Передбачалося, що це дозволить зменшити темпи захворюваності й одночасно уникнути локдауну і наслідків, які він матиме для економіки.
Але виявилося, що такий карантин не дуже ефективний, темпи захворюваності істотно не падають, а ось дрібний бізнес просто лягає на лопатки.
У Слов'янську працівники ринку навіть провели мітинг, однією з вимог на якому було припинити знущатися з дрібних підприємців, забороняючи їм заробляти на хліб.
В цілому про те, як карантин вихідного дня вплинув на Центральний ринок Слов'янська, розповіла підприємиця Валерія.
«Дуже погано на нас вплинув карантин вихідного дня. Річ у тім, що в будні дні покупців набагато менше, ніж на вихідних. Якщо, наприклад, умовно я в суботу заробляю 100 гривень за зміну, то серед тижня це всього лише десять. Тому ці три тижні ми були в суцільному збитку. З огляду на те, що ми не працювали, але все одно продовжували платити оренду. Яка користь від того, що додали робочий день понеділок, в цей день все одно ніхто на ринок не ходить.
Взагалі такі карантини на ринку не потрібні. Тут немає такого стовпотворіння, ми стоїмо за прилавками, далеко від покупців. У нас немає такого контакту, щоб могли заразити або заразитися, на відміну від магазинів, наприклад.
Якщо введуть ще локдаун, то для нашого бізнесу це буде кінець. Підемо на повний карантин, але чи вийдемо назад невідомо», — каже Валерія.
Водночас деякі працівники ринку зізнаються, що пробували працювати й під час карантину вихідного дня. Так би мовити, з-під поли.
«Прилавки начебто були закриті, але ми стояли поруч і показували товар якщо люди питали. Але так все одно втрати склали у мене приблизно 80 відсотків.
І карантин, і локдаун для ринку мені здається взагалі безглузда річ. У той час як в магазинах стоять черги, ми тут на свіжому повітрі й дотримуємося маскового режиму», — розповідає підприємець Леонід.
Особливість будь-якого ринку також в тому, що покупці звикають ходити сюди в певні дні та при будь-якій зміні їх важко “привчити” ходити в інші дні.
Саме це сильно відбилося на режимі роботи ринку, розповідає Андрій.
«Люди просто не встигають з цими карантинами пристосовуватися до роботи ринку. Закрили нас на вихідні, ми всім говоримо “приходьте в понеділок”, так не всі навіть запам'ятали, що ринок тепер працює в понеділок. Тепер ось відкрилися ми у вихідні, але люди не йдуть. Адже вони вже за три тижні звикли що в суботу-неділю ринок не працює! Скільки ще часу пройде поки вони знову звикнуть», — нарікає Андрій.
Цими вихідними Слов'янський ринок працював не на повну силу. Після обмежень, які випали на його долю, люди все ще не поспішають сюди.
Ринковики як і раніше зазнають збитків, хоча, можливо, й не таких, як були під час карантину вихідного дня.
Обмеження у вигляді карантину вихідного дня ринок начебто пережив. 30 листопада міністр охорони здоров'я Степанов визнав, що карантин вихідного дня виявився малоефективним. Причиною він назвав те, що його в Україні недостатньо суворо дотримувалися. Також чиновник визнав, що повертатися до такого виду обмеження поки ніхто не збирається.
Але чи переживе ринок нове випробування — післяноворічний локдаун?
Покаже час.