Допоможемо всією Україною. Хто на Луганщині відновлює згорілий ліс
Як оживають «зелені легені» області та чому дорога кожна хвилина — дізнався «Східний варіант»
Масштабні пожежі в Луганській області знищили приблизно 20 тисяч гектарів лісу в Сєвєродонецькому, Новоайдарському та Станично-Луганському районах.
За відсутності державної програми, садити дерева замість згорілих взялися волонтери.
«Львівський ліс» на Донбасі
Першими приїхали на Луганщину львівські волонтери. Вони привезли з собою майже тисячу саджанців. Висаджувати дерева допомагали місцеві.
«Після того, як погорів ліс, навіть не можуть більше гектара вирізати та підготувати. Не можна рекультивувати, тому що такі закони у нас. Те, що згоріло, буде пустувати, поки саме не заросте? Я вважаю, що це програма повинна бути обласна з рекультивації, із залученням міжнародних фондів», — розповів активіст з Сєвєродонецька Сергій Шакун.
Лісомисливське господарство, природоохоронні структури та обласна ВЦА досі не прийшли до спільної думки, хто і яким чином повинен проводити рубку пошкодженого лісу.
«Це дуже погано. У цій справі дорога кожна хвилина. Через те, що мертві дерева не забирають зайву вологу з ґрунту, може статися заболочування місцевості. Виправити це буде дуже і дуже складно», — розповідає експертка з Харкова Тетяна Кучерявенко.
Саме вона після пожеж оцінювала масштаби збитку.
«Багато хто нас критикує за те, що ми садимо дерева пізньої осені, мовляв, вони не приживуться. Але у мене майже сорок років досвіду в лісництві. Вибачте, але мені, напевно, видніше», — нарікає на необґрунтовану критику заступник начальника Луганського обласного управління лісомисливського господарства Володимир Шевченко.
Гірські дерева
Слідом за львів'янами з екологічними місіями в Луганську область приїхали волонтери з Тернополя та Ужгорода. Тернополяни висаджували дерева поблизу Попасної. Закарпатці вибрали село Сиротине поблизу Сєвєродонецька.
«Я на Донбасі вперше. Мені тут все цікаво. Чим живуть люди, як ставляться до жителів заходу країни. Адже у нас дуже багато стереотипів з приводу Донбасу. Але я на своєму досвіді багато вже спростував. У нас насправді багато спільного. І я дуже радий цьому», — розповів волонтер організації «Армада Карпат» Володимир.
Закарпатці привезли півтисячі саджанців декоративних дерев. Висадили їх між селом і спаленим лісом.
«Це, свого роду, захист від піщаних бур. Згорілий ліс рано чи пізно вирубаємо, і людям у вікна буде нести пил і пісок. Щоб цього не було, ми висадимо ось такі 3-4 захисні смуги. А люди з весни почнуть ці деревця поливати. Ми теж будемо намагатися приїжджати допомагати з поливом і доглядом», — розповіла начальниця Сєвєродонецького лісництва Любов Хорошилова.
Новий рік без ялинки?
Активісти Луганщини все частіше зі своїх Facebook-сторінок і екранів телевізорів закликають земляків не купувати живі ялинки на ринках, а використовувати штучні ялинки.
«Я закликаю всіх луганчан. Не купуйте ялинки, нехай їх не рубають. Поставте гілочку в вазу, прикрасьте штучну ялинку. Допоможімо зберегти залишки нашого лісу», — говорить активіст Сергій Шакун.
Однак така позиція тільки зашкодить лісництвам, стверджує Любов Хорошилова.
«Продаж цих ялинок — це мало не наш єдиний дохід. На ці гроші ми зможемо купити посадковий матеріал, зможемо його висадити. А новорічні ялинки спеціально вирощені на продаж. І пересадити їх на місце згорілих вийде. У них вже вік не той», — пояснює вона.
А поки кожен з нас вирішує, яка ялинка стане кращою прикрасою в новорічну ніч, привезти чергову партію саджанців готуються волонтери з Одеси.
Як допомогти?
Якщо ви хочете приєднатися до відновлення лісу, варто звернутися в Борівське лісництво Сєвєродонецького лісомисливського господарства.
За цим номером вам нададуть всю інформацію та інструкції щодо збору посівного матеріалу: 0 (50) 475 73 63
Читайте також:
"Втрачаємо дорогоцінний час": експерти про наслідки пожеж на Луганщині
Не залишилося нічого. Чи зможуть погорільці на Луганщині отримати компенсації?