Електорат з доставкою. На Луганщині розслідують підвезення виборців
Хто і навіщо звозив пенсіонерів з Сєвєродонецька та Лисичанська до Кремінної, які порушення побачили правоохоронці та як це може вплинути на політичну ситуацію в місті — розбирався «ВВ»
Ніколи такого не було, і ось знову. У тій частині Луганщини, де вибори все-таки дозволені, виборча кампанія стартувала відразу з декількох порушень. Не минуло й тижня від офіційного старту перегонів, як правоохоронці відкрили одразу два кримінальні провадження в Кремінній.
«Це якийсь абсурд»
Річ у тім, що 7 і 8 вересня на центральну площу міста приїхали автобуси з людьми. Жителі сусідніх міст вирішили змінити місце голосування та реалізувати своє право голосу саме в Кремінній. У місцевому відділі ведення Державного реєстру виборців розповідають: за два дні звернулися приблизно 180 осіб.
Саме на місцевих виборах законодавець в цьому році дозволив змінювати місце голосування без будь-яких підтверджувальних документів, таких як довідка переселенця або з місця роботи. Тому всіх охочих прийняли та прохання їх задовольнили. Правда, близько 30 осіб зареєструвалися за однією адресою, але й це зовсім не злочин. Про можливе порушення дізналися вже пізніше від правоохоронців.
Викликав же поліцію Кремінський міський голова Юрій Прокопенко. Йому очевидці розповіли про дивну активність на площі. Мер вважає, такі перевезення влаштували недобросовісні конкуренти.
«Виходить якийсь абсурд. Жителі міста Кремінна, які повинні вирішувати свою долю, кому вони можуть довірити місто, повинні поступитися якимось людям з боку. Приїхали в основному люди похилого віку. Очевидці кажуть, вони розповідали, що їм заплатили по 150 або 200 гривень. Обіцяли ще 500 в день голосування», — розповідає Юрій Прокопенко.
Два кримінальні провадження
Цю інформацію підтверджують і правоохоронці. Слідчі Кремінського відділу поліції під процесуальним керівництвом прокурорів Кремінського відділу Сєвєродонецької місцевої прокуратури розслідують кримінальні провадження за фактами підкупу виборців та умисного подання до органу ведення Державного реєстру виборців неправдивих відомостей про виборців (ч. 4 ст. 160, ч. 1 ст. 158 КК України).
«Встановлено, що 8 вересня 2020 року, жителі одного з міст області, прибули до будівлі Кремінської РДА, з метою подання до органу ведення Державного реєстру виборців неправдивих відомостей про зміну адреси фактичного місця проживання, з метою отримання відкріпного посвідчення, що дає право бути включеним в список виборців за місцем проживання в іншому населеному пункті. Ще одне кримінальне провадження розпочато за фактом надання виборцям неправомірної вигоди за зміну місця голосування та надання голосу за певного кандидата на посаду міського голови. Кремінна», — повідомляють в прокуратурі Луганської області.
Прізвища підозрюваних правоохоронці не розкривають. А ось користувачі соцмереж і журналісти, які посилаються на свої джерела в поліції, вказують на Володимира Струка. Його благодійний фонд в місті проводить активну роботу.
Цікаво, що просто перед будівлею міської ради ще у 2016 році Струк встановив бювет за підтримки депутатів і свого ймовірного нинішнього суперника Юрія Прокопенка.
Злочин і... заперечення
І зараз в приміщенні фонду людно. Люди приходять з проханнями про допомогу. Про політику тут не говорять, запевняє волонтер Олексій. Та й до підвозу виборців ніякого відношення не мають.
«Ситуація ця, я вважаю, не дивовижна. Неприємно, що якимось чином до цього “приплітають” наш фонд. Ніякої інформації про те, що Володимир Олексійович буде балотуватися, у нас немає. Але навіть якщо це і буде, нам не потрібна ніяка допомога. Нас підтримують дві третини жителів міста», — каже волонтер.
Про підвезення виборців на своїй сторінці в Фейсбуці висловився вже колишній заступник Сєвєродонецького міського голови Григорій Пригеба. Можна сказати, навіть в ньому зізнався у властивій йому манері:
«Вся національна поліція мало не приїхала до районної адміністрації. Річ у тім, до реєстру виборців заїхали сєверодончани, якісь пенсіонери, хочуть поміняти своє місце реєстрації та 25 жовтня прийти проголосувати. Так, це Пригеба організував. Я не знаю, що відповідати людям, які хочуть проголосувати. Може це і шанувальники нашої політичної сили. Може за іншого кандидата голосуватимуть. Мені це не цікаво».
Григорій Пригеба представник «Радикальної партії Олега Ляшка». Але ось на одній з фотографій на сторінці благодійного фонду він поруч з Володимиром Струком.
Правда, представники самого Струка така співпрацю заперечують категорично.
«Ідеологічні інтереси Володимира Олексійовича Струка кардинально розходяться з інтересами “Радикальної партії”. Він дотримується ідеології ОПЗЖ. “Радикальна партія”, на мою думку, намагається таким чином привернути до себе увагу, створити якийсь ажіотаж», — говорить Олексій.
Відзначилася не лише Кремінна
Як зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Луганській області Олексій Кормілецький, за останні роки така активність можливих правопорушників виборчого законодавства в перші дні виборчого процесу фіксується вперше:
«Раніше, як правило, більшість порушень стосувалася виключно порушень агітації. Водночас виявлення таких ситуацій на початкових стадіях виборчої кампанії дає надію на більш чесний подальший хід подій».
Уже в перші дні виборчого процесу правоохоронці зафіксували 7 фактів можливих порушень. Зокрема, в Новоайдарському районі зареєстровано повідомлення місцевого жителя про те, що на перехресті вул. Незалежності та пров. Незалежності смт Новоайдар розміщений білборд одного з представників місцевої влади, що, на думку заявника є прихованою політичною рекламою.
На блок-посту «Новоохтирка» Новоайдарського району було виявлено автомобіль під керуванням жителя Запорізької області, у якому перевозилася агітаційна продукція однієї з політичних партій без вихідних даних. А в с. Шуліківка Біловодського району виявлено факт роздачі пакетів з цукром, на яких надруковано агітаційні написи голосувати за одну з політичних сил.