UA
UA RU
01 Лютого 2025, 13:47
Будівництво в релокації: як навколо медичного об'єднання Краматорська обросли "свої" підрядники
Розслідування

Будівництво в релокації: як навколо медичного об'єднання Краматорська обросли "свої" підрядники

ФОП, яка не пам’ятає, що робить ремонт на 5,1 млн грн, бізнесмени, які беруть участь лише з одним організатором, довідки від однієї компанії та пов’язані між собою учасники закупівель. Про те, хто отримує контракти від Медичного об’єднання міста Краматорськ читайте в матеріалі Східного Варіанта.

ЩО ЦЕ ЗА МЕДИЧНИЙ ЗАКЛАД?

Після 2014 року в Донецькій області не залишилося жодного закладу третинного рівня медичної допомоги, тобто такого, де надають високоспеціалізовані діагностичні та лікувальні послуги. Такі установи опинилися в російській окупації. Тож на базі міського онкологічного диспансеру міста Краматорськ утворили лікарню.

У 2020 році в Краматорську після реорганізації Міського онкологічного диспансеру зробили комунальне некомерційне підприємство “Обласне територіальне медичне об’єднання” (далі — ОТМО). Туди увійшли діагностичний центр, центр кардіохірургії, відділення гемодіалізу та інші спеціалізовані відділення. Одним із основних напрямків роботи медоб’єднання є лікування онкологічних захворювань. До початку повномасштабного вторгнення, окрім роботи в Краматорську, ОТМО мало філії у Бахмуті, Мирнограді та Великій Новосілці.

Міський онкологічний диспансер м.Краматорськ
Фото: Міський онкологічний диспансер м. Краматорськ у Facebook

Після початку повномасштабної війни керівництво ОТМО, аби зберегти лікарів та дороговартісну медичну техніку, переїхало на захід країни. Згодом у Львові вони почали прийом пацієнтів. Директор ОТМО Олександр Гейко розповідає, що надходило багато пропозицій щодо злиття медичного закладу з іншими. Але після довгих пошуків вони знайшли медичний заклад, який погодився, щоб ОТМО функціонувало на його території, як окремий заклад. Ним стала мережа приватних клінік “Родина”, про яку ми розповімо окремо. Так ОТМО почав приймати пацієнтів на одному з поверхів “Родини” по вулиці вул. Богдана Хмельницького, 11-15.

Згодом центр у Краматорську теж повернувся до роботи. Наразі комунальне підприємство працює ще у двох місцях на заході: у місті Стрий на Львівщині та у селі Старий Мізунь в Івано-Франківській області. Саме на останню локацію ОТМО організовує переважну більшість ремонтних тендерів. Прийом відбувається на базі Вигодської лікарні, де ОТМО орендує поверх під роботу.

медичне об'єднання Краматорська_03
Вигодська міська багатопрофільна лікарня. Фото: Східний Варіант

ХТО ОТРИМУЄ ТЕНДЕРИ НА ІНЖЕНЕРНІ РОБОТИ ТА РЕМОНТ ВІД ОТМО?

Обласне територіальне медичне об’єднання — підприємство комунальне, фінансується
Національною службою здоров'я  з державного бюджету України.

В грудні 2022 року ОТМО починає готувати будівлі в Старому Мізуні під свої потреби — на порталі публічних закупівель з’являється тендер на виготовлення проєктно-кошторисної документації для капітального ремонту приміщень для майбутнього кабінету комп'ютерної томографії. Вочевидь плани та потреби в ОТМО були великі, тому за 2023 та 2024 роки вони організовують ще десяток тендерів на ремонт та послуги з інженерного проєктування, як для філії у Старому Мізуні, так і для інших філій. Суми різні: від 100 тисяч гривень до 5 мільйонів гривень.

У вересні 2023 року ОТМО за 3,9 мільйона гривень замовляє капітальний ремонт приміщень у Старому Мізуні, аби розмістити там кабінет комп'ютерної томографії. За 5 годин до кінцевого строку подання тендерних пропозицій на тендер приходить один учасник і автоматично виграє. Переможцем стає фізична особа-підприємець Роксолана Штогринець.

У листопаді того ж року ОТМО замовляє два кошториси на загальну суму 900 тисяч гривень:  капітальний ремонт поверхів для розміщення рентген операційної та апарату радіотерапії. На обидва тендери приходять двоє учасників: ФОП Ханик Анастасія та ТОВ «Медичний конструктор». Підприємиця Анастасія Ханик пропонує нижчі ціни, тому стає переможницею тендерів. А далі починається цікаве. 

Компанія «Медичний Конструктор» висуває вимогу, щоб скасували рішення про визнання Анастасії Ханик переможцем торгів, бо вона не надала акти про відвідування об’єкта. ОТМО не задовольнив вимогу і назвав її безпідставною. «Медичний Конструктор» подав оскарження до державного органу, який контролює сферу державних закупівель, Антимонопольного комітету України. АМКУ постановив скасувати переможця Анастасію Ханик на цих двох закупівлях. Наступним логічним етапом мав був розгляд пропозиції приватної компанії «Медичний Конструктор». Але замовник, тобто ОТМО, скасовує тендери взагалі, а в причині вказує відсутність подальшої потреби в закупівлі та відсутність фінансування.

Інформація про скасування проведення торгів з платформи Prozorro
Інформація про скасування проведення торгів з платформи Prozorro

Проте історія Анастасії Ханик з медоб’єднанням, схоже, лише починається. Того ж місяця вона приходить одна на ще один тендер та отримує майже 300 тисяч на виготовлення документації на ремонт приміщень для розміщення апарату МРТ в іншому філіалі ОТМО. А згодом ОТМО без торгів підписав договір з Ханик ще на 300 тисяч гривень на виготовлення документації на інший ремонт, знову в селі Старий Мізунь, бо на попередні торги не прийшли учасники, тому закупівля автоматично скасувалась.

Березень 2024 року. Через чотири місяці після того, як ОТМО скасували тендер на розробку кошторису для ремонту операційного блоку з рентгенодіагностичною системою через нібито нестачу коштів, вони відкривають повторний тендер. Туди знову приходить ФОП Ханик і перемагає, як єдина учасниця закупівлі. В липні 2024 року ОТМО відкривають прийом пропозицій і на другий тендер, який скасували в листопаді 2023. На тендер приходять 5 компаній. Дехто з них жаліється, що вимога щодо надання акта відвідування об’єкта, підписаного представниками обох сторін є дискримінаційною. Учасники вважають, що з незалежних від учасника підстав замовник може не надати доступ до об’єктів або не підписати акт обстеження, що може стати підставою для відхилення пропозиції. В остаточній пропозиції найменше пропонує ФОП Ханик — 238 тисяч гривень проти 389 тисяч гривень наступного учасника. І Ханик знову отримує контракт від ОТМО міста Краматорськ. 

Ми зв’язались з керівництвом компанії «Медичний Конструктор», які висували скарги до ОТМО та АМКУ. На їх думку, ОТМО скасував торги з надуманої причини, а ігнорування замовником їх пропозиції, яка мала б розглядатися відповідно до закону, — є доказом дій, спрямованих на знищення конкурентності в тих торгах. Вони вважають, що поведінка ОТМО, коли після скасування торгів створили новий тендер із тими ж вимогами та очікуваним результатом, вказує на те, що умови торгів могли створюватися під конкретного учасника.

«У нашому випадку очевидні факти порушень були задокументовані у скаргах до Антимонопольного комітету України, які він задовольнив. Проектування приміщень для розміщення таких високотехнологічних медичних систем є однією з найбільш вузькоспеціалізованих інженерних задач. Особливості включають і урахування радіаційного захисту, включно з проектуванням свинцевих стін та екрануючих пристроїв, і забезпечення специфічного температурного режиму, вентиляції, енергозабезпечення, і дотримання медичних та будівельних норм, що регулюють облаштування таких приміщень. Ці аспекти вимагають залучення експертів, які мають значний досвід у цій галузі. Однак ні у відкритих джерелах, ні в наданій документації немає свідчень, що ФОП Ханик володіє необхідною кваліфікацією», — кажуть нам у компанії «Медичний Конструктор».

Директор ОТМО Олександр Гейко каже, що тендер організовувався в кінці року, але тоді вони ще не знали за фінансування на наступний рік, тому скасували закупівлю. Коли з’ясувались обсяги фінансування, то тендери дійсно повторили. 

«Причини, по яких ми скасовуємо обґрунтовані. Ми до цього проходили аудит. У кожного є можливість брати участь. Для нас цінова пропозиція найголовніше», —  кажуть в ОТМО.

Олександр Гейко
Директор КНП “Обласне територіальне медичне об'єднання м. Краматорськ” Олександр Гейко

Серед тендерів від Комунального некомерційного підприємства «Обласне територіальне медичне об’єднання м. Краматорськ» є велика закупівля — 5,1 мільйона гривень. За ці кошти планують провести капітальний ремонт приміщень в будівлі Вигодської лікарні, щоб зробити кабінет рентгенівської терапії у селі Старий Мізунь. Все там, де контракти отримувала ФОП Ханик. Переможниця аукціону — його єдина учасниця ФОП Юрчак Тетяна. 

На грудень 2024 року ремонтні роботи ще тривають.  А детальніше про Штогринець, Ханик, Юрчак і що їх пов’язує розповідаємо далі.

Цокольний поверх
Цокольний поверх, де у грудні 2024 року триває ремонт. Фото: Східний Варіант

ЯК ПОВ’ЯЗАНІ МІЖ СОБОЮ ПЕРЕМОЖЦІ ТЕНДЕРІВ ТА ДО ЧОГО ТУТ ПРИВАТНА ЛІКАРНЯ «РОДИНА»?

Розпочнемо з переможниці найбільшого тендеру на ремонт. Тетяна Юрчак — 74 роки, живе у Львові. З аналітичної платформи YouControl видно, що у Тетяни з’явився ФОП вже у пенсійному віці, 6 років тому. У документах, які вона надає для участі в тендерах зазначається, що влітку 2022 року вона вперше розширює список своєї діяльності, а потім ще декілька разів: у травні 2023 року, у грудні 2023 року, у червні 2024 року. Так і з’являється можливість займатись організацією будівництва, будівельно-монтажними роботами та іншими послугами, що пов’язані з ремонтом. 

В грудні 2022 Тетяна вирішує брати участь в публічних закупівлях — йде на тендер до ОТМО, де вони закуповують баласти для ламп на 4 мільйони гривень. Щоправда, тоді торги не відбулись, але вже за декілька тижнів ОТМО оголошує повторну закупівлю, проте вже за 5 мільйонів гривень. Виграші на тендерах Юрчак різноманітні: у вересні 2023 продає свинцево-кислотні батареї на 240 тисяч гривень, у травні 2024 року, як ми вже згадували, робить ремонт на 5,1 мільйона гривень. Спільний тільки замовник, бо все це для обласного територіального медичного об’єднання міста Краматорськ. А от влітку 2024 року Юрчак ще брала участь у торгах за паркові лавки у двох районах Києва, але не отримала контракти, бо пропозиція не відповідала вимогам та пропонувала не найвигіднішу суму. 

Для участі в тендері на ремонт ОТМО серед переліку інших документів Тетяна Юрчак надає довідку, що підтверджує наявність аналогічних договорів. Як підтвердження, Юрчак надає довідку про нібито виконаний ремонт кабінетів влітку 2023 року у медичному центрі “Родина” за адресою Богдана Хмельницького 11-15.

Схвальний відгук від директора Родини на роботу Юрчак Тетяни
Схвальний відгук від директора “Родини” на роботу Юрчак Тетяни. Скриншот із платформи Prozorro

Ми зателефонували Тетяні, аби дізнатись, як давно вона займається ремонтними роботами медичних кабінетів та чому бере участь в дуже різних видах державних закупівель, але переважно з ОТМО. Жінка спочатку відповіла, що не вигравала ніякий тендер на ремонт, а потім, вочевидь, згадала, проте відповіла що це вже неактуально.  Що саме неактуально вона пояснити не змогла, бо поклала слухавку. Мабуть, пенсіонерка веде дуже активну підприємницьку діяльність, що забула або і не знала, що досі продовжує виконувати ремонт на більш ніж 5 мільйонів гривень. Складається враження, що рішення стати бізнесвумен могло бути не її власною ініціативою, а, скажімо, її дітей.

Поверх у Вигодській лікарні
Поверх у Вигодській лікарні, який орендує ОТМО і виконує ремонт. Фото: Східний Варіант

27 річна львів’янка Анастасія Ханик зареєструвала ФОП, як і Тетяна Юрчак,  у серпні 2018 року. На публічних закупівлях брала участь 6 разів, лише з ОТМО, надавала послуги виготовлення проектно-кошторисної документації для ремонтів. Дівчина має відповідну освіту — у 2014-2018 роках навчалась у Львівській політехніці на архітектурній спеціальності.

А ще Анастасія — донька співзасновника клініки “Родина” Андрія Ханика і, з огляду на соцмережі, внучка Тетяни Юрчак. Андрій Ханик разом з братом, Тарасом, розвиває ці медичні центри. Під час участі в торгах з ОТМО, Анастасія як відгуки на попередню її роботу, теж показує схвальні відгуки від “Родини”. 

Тетяна Юрчак у своїх соцмережах публікувала фото сина, Андрія Юрчака. Він вочевидь теж добре знайомий із засновниками “Родини”. Із соцмереж Тетяни ще розуміємо, що у неї є донька - Ольга, яка, найімовірніше, і є матір’ю Анастасії Ханик. А Ольга Ханик і Андрій Юрчак є співзасновниками ТОВ “Елерон”. Компанії належить частина будівлі по вулиці Богдана Хмельницького 11-15, ще частина — Андрію Ханику та Анастасії Ханик. Місце в цій будівлі орендує ОТМО. До того ж телефон, який зазначений у ФОПі Андрія Юрчака збігається з телефонами ФОПів Тараса, Ольги та Андрія Ханик.

Ми телефонували Анастасії, щоб запитати про її досвід участі в тендерних закупівлях і чому йде на тендери лише з ОТМО. Але так і не змогли додзвонитись, тому залишили повідомлення. 

медичне об'єднання Краматорська
Будівля, де ОТМО орендує площу у “Родини”

Ще одна переможниця тендерів ОТМО Роксолана Штогринець, схоже, теж тісно пов’язана з “Родиною.” На сайті форуму медичного бізнесу Львівщини, Роксолану згадують як заступницю гендиректора з фінансових питань. У травні 2023 року стала фізичною особою-підприємцем, вже у вересні — отримала майже 4 мільйони гривень на капітальний ремонт ОТМО у Старому Мізуні. Надалі участі в публічних закупівлях не брала. 

Як і дві попередні учасниці, у якості підтвердження, що вона мала аналогічний досвід, Роксолана надає договір підряду на виконання ремонтних робіт в “Родині”. Роксолана має ще дещо спільне з 74-річною Тетяною Юрчак. До прикладу, працівників, яких вони надають в документах. 

Роксолана, у розмові з нами, сказала, щоб ми надіслали питання їй в текстовому форматі. Згодом написала, аби ми відправили інформаційний запит на поштову адресу. Ми надіслали запитання їй ще на електронну пошту. На момент публікації відповіді ми не отримали. 

Спільні працівники двох ФОПів
Спільні працівники двох ФОПів. Скриншоти з тендерних документацій на платформі Prozorro

ЧИ Є ТУТ КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ?

Ми запитали юриста та голову правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергія Миткалика про те, чи можемо ми говорити тут про конфлікт інтересів, коли контракти отримують особи пов’язані із приватною клінікою “Родина”, яка надає в оренду приміщення комунальному Медичному об'єднанню.

“В Законі України “Про публічні закупівлі” є поняття “пов’язана особа” — якщо замовник здійснює контроль над підрядником, то замовник зобов’язаний відхилити таких учасників. Якби замовник в себе в приміщенні, а не в орендованому, або мав чіткіший зв’язок, то ОТМО було б зобов’язане відхилити таких ФОПів як пов’язаних осіб. Але якщо читати статтю закону, то складно простежити і довести питання контролю”, — каже Сергій Миткалик.

Сергій Миткалик

Юрист пояснює, що зв’язок через договір оренди ОТМО із власником приміщення  клініки “Родини” може бути недостатній, аби відхиляти учасників. Проте варто звернутись до Національної поліції, аби вони перевірили на наявність можливих ознак потенційного конфлікту інтересів в діях директора медичного об'єднання.

Сергій Миткалик також зазначає, що учасники закупівель можуть поскаржитись в Антимонопольний комітет України, аби останній вніс дії щодо дискримінаційних вимог в тендерній документації. Якщо АМКУ доведе та підтвердить факти домовленості між замовником та учасником, так звану вертикальну змову, то таких учасників внесуть в список порушників і заборонять протягом трьох років брати участь у закупівлях. 

***

Цей матеріал журналісти Східного Варіанту підготували як учасники мережі “Вікно відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на recovery.win.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Розслідування

Будівництво в релокації: як навколо медичного об'єднання Краматорська обросли "свої" підрядники

Рішення

Екофорум-театр, лялькова вистава про сміття та моніторингові місії: як активісти з Донеччини розвивають в Україні екологічні ініціативи

Антифейк

"Фабрика колаборантів" і фейкові стажування: як російські окупанти залучають молодь з ТОТ до співпраці

Історія

10 років з обстрілу мікрорайону "Східний" у Маріуполі: як росіяни брехали про трагедію

Історія

Досягти гірських вершин: як 19-річна переселенка з Сіверськодонецька створила успішний туристичний проєкт

Розбір

34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік

Інтерв’ю

"Словʼянськ — місто моєї юності": дочка Романа Шухевича Марія розповіла про життя на Донеччині

Антифейк

Осередки пропаганди, або навіщо на тимчасово окупованих територіях відкрили центри "Русское слово"

01 Лютого Субота
19:38

В Ірпені переселенці з Лозно-Олександрівки отримали продуктові набори від GEM і HGBF (фото)

19:17

325 квадратних кілометрів української території окупували росіяни минулого місяця

18:58

Покровськ під постійним російським вогнем: сьогодні 1 людина загинула та 1 поранена

18:47

Через збій у системі "Армор" постраждали гаряча лінія "102" та Сервісні центри МВС

18:11

У Сватівському хабі в Броварах можна навчитися малювати (фото)

17:45

Командувач ОСУВ "Хортиця" звернувся до українських захисників і захисниць

16:59

Стало відомо, кому відключать газ у селищі Донецькому

16:43

У Києві в гуманітарному хабі Старобільської РДА триває видача допомоги від благодійників (фото)

16:19

Російські окупанти продовжують зосереджувати зусилля на Покровському, Куп’янському та Лиманському напрямках

15:58

У Вінниці 3 лютого фахівці ПФУ Донецької області прийматимуть мешканців Бахмутської громади

15:55

Росіяни вдарили ракетою по 5-поверхівці у Полтаві: кількість загиблих зросла до 7 (фото, відео)

Росіяни вдарили ракетою по 5-поверхівці у Полтаві: кількість загиблих зросла до 7 (фото, відео)
15:45

Боєць 68 ОЄБр розповів, які підрозділи армії рф воюють проти них на Покровському напрямку

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: