UA
UA RU
20 Січня 2025, 17:47
Як маріупольці заснували соціальне підприємство в Чернівцях і допомагають дітям з особливими освітніми потребами
Рішення

Як маріупольці заснували соціальне підприємство в Чернівцях і допомагають дітям з особливими освітніми потребами

До повномасштабного вторгнення Євген Ткачук із родиною проживав у Маріуполі. У 2022 році, сімʼя оселилася в Чернівцях, де заснувала соціальне підприємництво — майстерню дерев’яних іграшок «Альфа Ерудит». Вона працює за бізнес-моделлю «один за один»: за кожну продану річ одну передають на потреби дітей зі вразливих категорій. Євген поділився, як він отримав грант на власну справу

Попри повномасштабне вторгнення в Україні існують можливості для розвитку власної справи. Східний Варіант розповідає, як заснувати соціальне підприємство під час війни та допомагати тим, кому це потрібно.

У чому проблема?

Поєднати бізнес та добру справу

Соціальне підприємництво — це бізнес, який окрім заробітку розв’язує ще й суспільні проблеми. Попри популярність у західних країнах, в Україні поки що немає юридичного визначення та регулювання соціального підприємства. Однак ними можуть бути юридичні особи, товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), фізичні особи-підприємці (ФОП), асоціації бізнесів, які додають до своїх цінностей соціальну відповідальність.

В Україні соціальний бізнес тільки набирає обертів. Його гарними прикладами є столична інклюзивна пекарня Good Bread from Good People, яка надає роботу людям з інвалідністю, та мережа закладів Veterano Pizza, які працевлаштовують ветеранів та допомагають армії. Допомагати та реагувати на соціальні проблеми — стає популярним в Україні. Підприємці все більше демонструють небайдужість.

Заснувати соціальне підприємництво можна як власними силами, так і за допомогою грантових програм. Так вчинив і герой нашої статті — маріуполець Євген Ткачук.

Яке рішення?

Перетворити ідею на соціальний бізнес

До 2022 року Євген Ткачук із родиною проживав у Маріуполі. За рік до повномасштабного вторгнення його дружина Євгенія зацікавилася напрямком каністерапії — видом фізичної та психологічної реабілітації за участі спеціально навчених собак.

Євген Ткачук
Євген Ткачук. Фото з сайту alphaerudite.com.ua

Усе почалося тоді, коли Євгенія повела нового члена родини — цуценя породи «руський спанієль» на імʼя Корд — на заняття з дресування. Там дізналася про каністерапію. Зацікавившись, Євгенія пройшла навчання, стала каністерапевткою та почала проводити в Маріуполі заняття з дітьми. На них приводила й Корда. До того моменту песик уже пройшов навчання та вмів показувати різноманітні трюки.

«Євгенія на волонтерських засадах зустрічалася з дітками з особливими потребами й брала із собою Корда. Він виконував трюки та команди. Додатково Євгенія розповідала діткам, як поводитися з тваринками, як із ними спілкуватися, і від цього дітям ставало радісніше й легше. Незадовго до початку повномасштабного вторгнення ми вирішили переїхати до Києва, щоби продовжувати там цей напрямок», — розповідає Євген Ткачук.

Коли почалося повномасштабне вторгнення росії, родина Ткачуків була в Гостомелі. Звичний спосіб життя перервала війна. Євген і досі пам’ятає, як вранці 24 лютого перші удари прийшлися на Гостомельський аеропорт. А неподалік вже проходили повітряні бої між російськими та українськими винищувачами.

Євген із дружиною Євгенією, донькою Єлизаветою та сином Сергієм рушили до родичів у Чернівці. Пізніше до них із Маріуполя приїхали батьки. Родина вирішила залишитися тут та налагодити своє життя. Євгенія повернулася до каністерапії. Займаючись із дітьми з особливими освітніми потребами, вона помітила проблему — не вистачало спеціального інвентарю, який полегшував би навчання. Євген побачив у цьому ідею для власної справи. На власні кошти він придбав перший у житті лазерний станок, на якому почав виробництво іграшок для  дітей з особливими освітніми потребами.

«Працювати на станку я навчився за тиждень. А програму для вирізання макета опановую й досі. Таку програму для розробки правильного макета, за яким станок автоматично вирізає предмет, я пишу сам. Для кожної іграшки вона індивідуальна», — ділиться Євген.

Як це працює?

Бізнес-модель «один за один»

Бажаючи розвивати свою ідею, Євген подався на курс соціального підприємництва «Impactpreneurship 2.0» на платформі FUNdraiser. Три місяці він безплатно навчався менеджменту та основам бізнесу, за результатом чого написав проєкт соціальної майстерні «Альфа Ерудит». Її унікальність полягала в моделі «один за один»: за кожну продану річ одну передають на потреби малозабезпечених дітей.

маріупольці соцпідприємство дерев’яні іграшки
Євген Ткачук під час онлайн-захисту свого проєкту. Фото з сайту acc.cv.ua

Успішно захистившись, Євген отримав грант для реалізації проєкту в понад 14 тисяч доларів. Фінансування направили на закупівлю техніки: фрезерного та свердлового станків, стружковідсосу, промислового пилосмока, очисника повітря, зарядної станції та генератора.

маріупольці соцпідприємство дерев’яні іграшки_05
Іграшка «собака-розвивака». Фото з сайту alphaerudite.com.ua

«Вже все купили та запустили. Завдяки новій техніці та фрезерному станку ми почали виготовляти іграшки з натурального матеріалу — деревини. Хоча до цього все робили з фанери. Завдяки навчанню, ми сильно просунулися вперед і змогли реалізувати власні ідеї. Навчання було дуже інформативним та ефективним. Особливо приємно, що під час реалізації проєкту в нас був свій ментор Андрій Гончаров — теж підприємець із Донеччини. Завдяки його підтримці ми не зупинилися, а дійшли до кінця», — ділиться Євген Ткачук.

маріупольці соцпідприємство дерев’яні іграшки_05
Іграшка-шнурівка, яка виготовляється у майстерні «Альфа Ерудит». Фото з сайту alphaerudite.com.ua

Станом на зараз майстерня «Альфа Ерудит» виготовляє на замовлення іграшки-шнурівки, пазли, головоломки, інтерактивні та розвивальні ігри-сортувальники. Такі вироби безпечні, вони стимулюють необхідні ділянки мозку та мʼязи. Назва майстерні не проста, каже Євген. Вона обрана на честь покоління «альфа» — дітей, народжених після 2010 року, для яких здебільшого і стараються підприємці.

маріупольці соцпідприємство дерев’яні іграшки_05
Лапки-абетки. Фото з сайту alphaerudite.com.ua

«Наша місія — забезпечити дітей якісними та екологічно чистими продуктами, які допомагають у їхньому емоційному розвитку та соціальній адаптації. Такі іграшки заохочують до творчості та інтерактивності. Вони розроблені з урахуванням особливих потреб дітей. Наприклад, пазли спеціально робимо більшими в розмірах, щоб діточкам було зручніше їх збирати. Перед виробництвом усі макети ми проговорюємо з викладачами чи психологами, які роблять замовлення. Адже саме вони знають, що їм потрібно для роботи. Фахівець дає ідею, ми робимо макет, затверджуємо і виробляємо», — розповідає підприємець.

маріупольці соцпідприємство дерев’яні іграшки_05
Не розфарбовані пазли, які виготовляються у майстерні «Альфа Ерудит». Фото з сайту alphaerudite.com.ua

На досягнутому майстерня «Альфа Ерудит» не планує зупинятися. Серед найближчих планів — виробити нові іграшки та розширити виробництво.

А це точно працює?

Ідея знайшла відгук

За час роботи проєкту «Альфа Ерудит» уже понад 70 іграшок передала на потреби дітей із вразливих категорій населення. Як каже Євген, їхні товари знайшли відгук як серед українських фахівців, так і закордонних.

Як звернутися?

Ознайомитися з товарами та послугами соціальної майстерні «Альфа Ерудит» можна на офіційному сайті.

Посилання на сторінку в Instagram.

Посилання на платформу, на якій Євген проходив навчання із соціального підприємництва.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Розбір

34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік

Історія

10 років з обстрілу мікрорайону "Східний" у Маріуполі: як росіяни брехали про трагедію

Розбір

Мови надазовських греків під загрозою зникнення? Чому громадськість бʼє на сполох

Що відбувається

Аварія російських танкерів у Керченській протоці: які наслідки для Азовського моря та Надазовʼя

Рішення

Як маріупольці заснували соціальне підприємство в Чернівцях і допомагають дітям з особливими освітніми потребами

Антифейк

Фейковий "контроль за мігрантами": чим жителям ТОТ загрожує новий репресивний закон росії

Репортаж

Як працює Краматорське медичне об’єднання з початку повномасштабного вторгнення

Антифейк

ШІ в руках маніпуляторів: як росіяни створюють фейкову реальність через нові цифрові технології

24 Січня П’ятниця
23:14

Актуальне Понад 1 млн обмежено придатних ще не пройшли ВЛК: Верещук розповіла, що робить держава

22:56

На Закарпатті діти зі Старобільщини "ліпили" 3D-сніговиків (фото)

22:43

Зеленський провів сьогодні Ставку (відео)

22:26

190 бойових зіткнень: Генштаб прозвітував за день

21:59

Донеччина отримала тисячу ноутбуків для школярів: їх надав Уряд ОАЕ (відео)

21:37

Уряд схвалив створення Агенції національної єдності

20:48

У DeepState констатують, що битва за Велику Новосілку добігає кінця

20:16

Росіяни гатять по Родинському з усіх видів озброєння: у місті досі близько 1 700 людей (відео)

18:27

Від початку доби на фронті відбулося 117 бойових зіткнень: де найбільше

17:59

Пам'ять Рідним полеглого Луганського прикордонника Володимира Даценка вручили орден "За мужність" III ступеня (фото)

17:49

Розбір 34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік

34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік
17:45

Єрмак: путін хоче домовлятися про долю Європи — без Європи та про Україну — без України

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: