UA
UA RU
18 Січня 2025, 18:55
Фейковий "контроль за мігрантами": чим жителям ТОТ загрожує новий репресивний закон росії
Антифейк

Фейковий "контроль за мігрантами": чим жителям ТОТ загрожує новий репресивний закон росії

Кремлівський режим “запровадив” новий псевдозакон, що нібито надасть російським правоохоронцям право безперешкодно входити до помешкань українців на тимчасово окупованих територіях, отримувати доступ до конфіденційної інформації, включаючи банківські рахунки, та здійснювати контроль через мобільні пристрої та геолокацію. Все це російські загарбники маскують під виглядом “боротьби з нелегальними мігрантами”, тобто українцями, які відмовилися брати паспорт країни-агресора.

Східний Варіант продовжує досліджувати пропагандистську риторику російських окупантів та розповість далі у статті про те, як росіяни позбавляють людей в окупації будь-яких базових прав під виглядом “захисту”.

Фейковий “контроль за мігрантами”_04
Фото: ілюстративне / з сайту Суспільне

Чужі у себе вдома — так можна описати реальність, у якій живуть мешканці тимчасово окупованих територій Луганщини та Донеччини. 

Ще у 2023 році міжнародний злочинець владімір путін “ухвалив” так званий “указ”, який “регулює” перебування громадян України на тимчасово окупованих територіях. Згідно з ним, українці, які не погоджуються отримати російський паспорт, будуть визнані “іноземцями”. А для того, щоб залишитися на цих територіях, їм необхідно отримати “посвідку на проживання” або “статус особи без громадянства”. 

Фейковий “контроль за мігрантами”_05
Скриншот пропагандистських ЗМІ

Згодом, “правила гри” змінилися, й кремлівський режим вирішив пришвидшити темпи примусової паспортизації українців на тимчасово окупованих територіях.

Тому з 1 січня цього року “вступили в дію” нові так звані “зміни в міграційній політиці”, створені режимом російського диктатора, які позбавляють українців, що відмовилися від російського громадянства, будь-яких прав.

До прикладу, пільгові категорії людей з серцево-судинними захворюваннями, астматики та діабетики, які раніше отримували ліки, тепер змушені купувати їх власним коштом. Водночас ціни на медикаменти на тимчасово окупованих територіях значно вищі за ринкові. 

Фейковий “контроль за мігрантами”_07
Скриншот пропагандистських ЗМІ

Директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова зазначає, що країна-окупант ще з початку повномасштабного  вторгнення в Україну поступово змінювала своє міграційне законодавство та законодавство щодо громадянства, з метою спрощення процедури отримання російських паспортів для громадян України з тимчасово окупованих територій. А для тих, хто відмовлявся — вводилися певні наслідки.

Альона Луньова

“Ця поступовість викликана тим, що на окупованій території не спостерігалось ажіотажу для отримання російського паспорта. Але вже з початком 2025 року ми бачимо закручування гайок дуже суттєве”, — пояснила правозахисниця.

Водночас російські пропагандисти не втрачають можливості подати репресивну політику у вигідному для кремля світлі й переконати місцевих мешканців тимчасово окупованих територій в тому, що такі нововведення є нічим іншим, як “турбота” та “захист”. 

Російський фейк: “Нова міграційна політика на Донбасі — це боротьба з нелегальними мігрантами, які можуть створювати загрозу для мешканців регіону”

Скриншоти пропагандистських ЗМІ
Скриншоти пропагандистських ЗМІ

Згідно з аналізом проросійських каналів та ЗМІ, складається враження, що російська влада активно “бореться” з нелегальними мігрантами на тимчасово окупованих територіях України. У цих повідомленнях часто наголошується, що мігранти становлять загрозу для місцевого населення та регулярно порушують правопорядок в регіоні. Такі твердження використовуються для виправдання впровадження жорстких заходів контролю та репресій, включаючи депортації, арешти та встановлення додаткових обмежень для “іноземців”.

Що відбувається насправді?

Важливо зазначити, що значна частина цих мігрантів була завезена самими ж окупантами. Основною метою таких дій було покриття кадрового дефіциту, який виник на тимчасово окупованих територіях внаслідок примусової мобілізації місцевого населення до лав російської армії. Раніше Східний Варіант вже розповідав про це детальніше у матеріалі

Фейковий “контроль за мігрантами”_02
Фото: ілюстративне / Фокус

Водночас під виглядом боротьби з мігрантами, російські загарбники запроваджують нові репресивні заходи безпосередньо щодо українців.

Починаючи з 5 березня, окупанти вводять так званий “режим міграційної висилки”, який передбачає створення “реєстру контрольованих осіб” та низку обмежень для людей, які не мають російського громадянства, включаючи мешканців тимчасово окупованих територій, які не отримали російський “аусвайс”.

Зокрема, до переліку обмежень входить заборона керувати автотранспортом, відкривати банківські рахунки та здійснювати низку фінансових операцій, реєструвати шлюб, купувати нерухомість реєструвати юридичну особу чи стати індивідуальними підприємцями, а також оформлювати дітей в дитячі садочки чи школи.

Крім того, російським поліцаям буде дозволено безперешкодно проникати в житло так званих “іноземних громадян”, отримувати комерційну, банківську, податкову та іншу конфіденційну інформацію. 

Фейковий “контроль за мігрантами”_06
Фото: росмедіа

Усі ці заходи спрямовані на посилення контролю за населенням і фактично позбавляють людей базових прав, що суперечить як нормам міжнародного права, так і елементарним стандартам гуманності.

Що кажуть українські правозахисниці?

Для глибшого розуміння того, як російські псевдозакони впливають на мешканців тимчасово окупованих територій України, ми звернулися до юристки-аналітикині  ГО “Донбас SOS” Тайі Аврам. Вона пояснила, що більшість “законодавчих” змін, впроваджених росією, мають чітко спрямовану мету —  примусову інтеграцію українців у правове поле рф.

На думку експертки, російське законодавство загалом розроблене так, щоб створювати хаос і нерозуміння.

“Здавалося б, певні документи й закони є, але вони написані так, що звичайній людині важко зрозуміти їхній зміст. Насправді ці норми спрямовані на одне — посилення тиску на людей. Особливо це стосується питань примусової паспортизації, яка є ключовим інструментом контролю на тимчасово окупованих територіях”, — каже правозахисниця.

Тайя Аврам

Юристка-аналітикиня підкреслює, що згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, в умовах окупації основним принципом є мінімізація впливу на повсякденне життя цивільного населення. Окупація, за визначенням, має характеризуватися лише тимчасовою зміною прапора та військовою присутністю, не зачіпаючи базові аспекти життя людей.

“У такій ситуації українські школи мали б продовжувати працювати за українськими програмами, суди — здійснювати правосуддя на основі українського законодавства, а повсякденне життя не мало б зазнати суттєвих змін. Окупація, згідно з міжнародними нормами, — це тимчасовий стан, який не змінює суті державної приналежності території. Проте, як ми бачимо, дії росії виходять за будь-які рамки правових і моральних норм”, — зазначає правозахисниця.

Вона також наголошує, що жодні закони, впроваджені російською загарбницькою владою на тимчасово окупованих територіях України, не мають юридичної сили та не визнаються ані Україною, ані міжнародною спільнотою.

путін
Фото: ілюстративне / Reuters

У контексті питань про так званий “контроль за мігрантами” та примусову паспортизацію, експертка звертає увагу на ключові моменти. Перш за все, росія посилює примусові дії через те, що українці на тимчасово окупованих територіях продовжують чинити спротив, уникаючи отримання російського громадянства.  

“Головна  мета окупантів – або знищити тих, хто не підкоряється, або змусити їх стати російськими громадянами. Це дозволяє легітимізувати загарбницьку політику, заявляючи, що територія та її мешканці є частиною росії”, — пояснює Тайя Аврам в розмові зі Східним Варіантом.

Країна-агресор створює умови, за яких життя без її громадянства стає майже неможливим. Наприклад, в зафіксованих випадках ГО “Донбас SOS” людям відмовляли в можливості відвідати місця поховання рідних під час поминальних днів без російських паспортів.

російські паспорти
Фото: ілюстративне / з сайту РБК-Україна

Згідно з так званим псевдозаконом російської окупаційної влади щодо “міграційної висилки”, українців, ймовірно, не буде “видворено” за межі тимчасово окупованих територій. Головною загрозою для них будуть так звані “центри тимчасового утримання іноземних громадян”. Такі місця фактично є в’язницями для людей, які не підкоряються вимогам окупантів.

“Необхідно розуміти, що ці центри — це не санаторії чи готелі, не цивільні установи. Це, по суті, місця обмеження свободи, які є вкрай небезпечними для людей. Враховуючи ставлення російських окупантів до українців, є реальна загроза тортур, викрадень та навіть вбивств. Це місця, де наші люди можуть зазнавати найгірших проявів насильства та принижень з боку окупаційної влади”, — розповідає правозахисниця.

Експертка наголошує, що для України надзвичайно важливо, аби люди, які перебувають в окупації, змогли врятувати свої життя, життя своїх близьких, сім'ї та дітей. Вона підкреслює, що для цього вони повинні робити все, що від них залежить. Україна воює не за території, а за людей. Це ключова позиція держави.

Крім цього, щодо російських паспортів, які нав'язуються українцям в окупації, Україна неодноразово підкреслювала, що їх отримання є вимушеним, а не добровільним актом.

***

Підсумовуючи, можна сказати, що введення нового псевдозакону кремлівським режимом про так звану “боротьбу з нелегальними мігрантами” є частиною систематичного репресивного механізму, спрямованого на підкорення українського населення й знищення його гідності, що є неприпустимим за міжнародним правом та правами людини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Розбір

34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік

Історія

10 років з обстрілу мікрорайону "Східний" у Маріуполі: як росіяни брехали про трагедію

Розбір

Мови надазовських греків під загрозою зникнення? Чому громадськість бʼє на сполох

Що відбувається

Аварія російських танкерів у Керченській протоці: які наслідки для Азовського моря та Надазовʼя

Рішення

Як маріупольці заснували соціальне підприємство в Чернівцях і допомагають дітям з особливими освітніми потребами

Антифейк

Фейковий "контроль за мігрантами": чим жителям ТОТ загрожує новий репресивний закон росії

Репортаж

Як працює Краматорське медичне об’єднання з початку повномасштабного вторгнення

Антифейк

ШІ в руках маніпуляторів: як росіяни створюють фейкову реальність через нові цифрові технології

24 Січня П’ятниця
23:14

Актуальне Понад 1 млн обмежено придатних ще не пройшли ВЛК: Верещук розповіла, що робить держава

22:56

На Закарпатті діти зі Старобільщини "ліпили" 3D-сніговиків (фото)

22:43

Зеленський провів сьогодні Ставку (відео)

22:26

190 бойових зіткнень: Генштаб прозвітував за день

21:59

Донеччина отримала тисячу ноутбуків для школярів: їх надав Уряд ОАЕ (відео)

21:37

Уряд схвалив створення Агенції національної єдності

20:48

У DeepState констатують, що битва за Велику Новосілку добігає кінця

20:16

Росіяни гатять по Родинському з усіх видів озброєння: у місті досі близько 1 700 людей (відео)

18:27

Від початку доби на фронті відбулося 117 бойових зіткнень: де найбільше

17:59

Пам'ять Рідним полеглого Луганського прикордонника Володимира Даценка вручили орден "За мужність" III ступеня (фото)

17:49

Розбір 34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік

34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік
17:45

Єрмак: путін хоче домовлятися про долю Європи — без Європи та про Україну — без України

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: