UA
UA RU
12 Січня 2025, 13:48
3519
"Заспівати за окупацію": як росія маніпулює свідомістю жителів ТОТ сходу України через артистів
Антифейк

"Заспівати за окупацію": як росія маніпулює свідомістю жителів ТОТ сходу України через артистів

Кліп на руїнах “Азовсталі”, концерти під гаслами “визволення” та пісні про “мир” — чи може музика бути зброєю? У випадку російської пропаганди відповідь очевидна. На тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини прокремлівські артисти виконують не лише пісні, а й політичні меседжі, спрямовані на легітимізацію загарбницького режиму та прославлення жорстокої війни, розв’язаної кремлем.

Про те, як музика стала частиною інформаційної війни, а сцена — полем бою за свідомість мешканців регіону, розповість Східний Варіант далі у статті.

***

Музика завжди мала потужний вплив на свідомість людей, адже через неї можна передавати ідеї, емоції та навіть створювати образи, що закріплюються у пам’яті. У радянські часи пісні не лише використовувалися для поширення ідеологічних наративів, але й ставали важливими культурними символами, які формували уявлення про “ідеальне” соціалістичне суспільство. 

Вони допомагали створювати образ радянського благополуччя, могутності та єдності, працюючи на емоційному рівні, щоб зміцнювати колективний дух і підтримувати “популярність” влади. 

співоча пропаганда
Російський співак Олег Газманов, який неодноразово виступав на тимчасово окупованих територіях сходу України та підтримує злочини путінського режиму. Фото: росмедіа

Саме тому, росія, будучи “спадкоємицею” всього радянського, продовжує сумлінно наслідувати ці традиції, використовуючи музику й образи артистів як інструмент пропаганди. Пісні, що оспівують “велич” росії, її “миротворчу” роль у світі та “визвольні” місії, не лише передають певні ідеї, але й формують нові наративи, що сприяють легітимізації війни й окупації та зміцненню внутрішнього настрою у місцевого населення. Російські артисти, які активно беруть участь у пропагандистських заходах, стали важливими елементами цієї стратегії. 

Вони пишуть пісні, що прославляють “визволення” Донбасу, часто відвідують тимчасово окуповані території, кладуть квіти до пам’ятників, присвячених “жертвам українського фашизму” та поширюють фейки про українську культурну й історичну спадщину.

співоча пропаганда
Це лише незначна частина скриншотів пропагандистських каналів та ЗМІ, які Східний Варіант проаналізував та переглянув, однак “мистецька” стратегія інформаційної війни росії на тимчасово окупованих територіях сходу — набагато масштабніша. Починаючи з 2014 року, лояльні до кремля артисти поширюють вигідні наративи та прославляють жорстоку війну, розв’язану проти України

Російські артисти, лояльні до режиму міжнародного злочинця владімір путіна, регулярно виступають на тимчасово окупованих територіях сходу України, просуваючи прокремлівські наративи. Такі концерти супроводжуються патріотичними піснями та гаслами, що сприяють формуванню позитивного образу окупаційної влади. 

Ще у 2023 році Президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення РНБО про санкції щодо 119 публічних осіб, серед яких російські виконавці Ірина Аллєгрова, Валерія, Лариса Доліна, Любов Успенська, Діма Білан, Сергій Лазарєв, Григорій Лєпс, Філіп Кіркоров, Володимир Прєсняков, Стас П’єха та інші, які підтримали війну та виступали на тимчасово окупованих територіях, зокрема Донеччини та Луганщини.

співоча пропаганда
Російський виконавець Філіп Кіркоров. Скриншот пропагандистських ЗМІ

Наразі одна з головних тем у російській музиці, яка використовується для пропаганди в часи повномасштабної війни проти України — ностальгія за радянським минулим. Про це пише Детектор медіа. 

Співак Олег Газманов під час концерту на підтримку так званої “сво” 18 березня 2022 року виконав пісню “Народжені в срср”. А пісня гурту “Ми з 90-х” “Хочу назад до срср” на самому початку повномасштабної війни стала популярною в російських соціальних мережах, швидко набравши вірусну популярність. 

Після 24 лютого 2022 року з'явилися й нові пісні, насичені ненавистю до українців та закликами до насильства. Одним із прикладів є твір від ПВК “вагнер” під назвою “СVиноріZ”, а також пісня з назвою, що має назву нецензурну форму слова “вдаримо”.

співоча пропаганда
Скриншот пропагандистських платформ

Коли йдеться про російську пропаганду та маніпуляцію свідомістю людей, цинізму немає меж, тому крім музичних виступів, російські артисти активно беруть участь у пропагандистських акціях, спрямованих на підтримку окупаційної політики кремля.

Одним з таких прикладів є випадок, коли російський актор Дмитро Дюжев разом з естрадною співачкою Ларисою Доліною поклали квіти до пам'ятника “жертвам фашизму” в тимчасово окупованому Донецьку.

Сама ж Доліна прокоментувала цей акт за всіма наративами кремлівських пропагандистів,  що поширюються російськими медіа та артистами, де рф зображується як “визволитель”, а жорстока війна  — як необхідність для захисту населення від вигаданих загроз “геноциду” та “нацизму”:

“Відчуваю гордість за народ, який тут живе, вірить, що перемога буде за ними — за нами, власне. За те, що стільки років стоїть на своєму, стоїть за свою країну та за свободу. Без фашизму, без нацизму, без геноциду”. 

співоча пропаганда
Скриншоти з пропагандистських ЗМІ

Варто також окремо згадати випадок, коли російський  телеканал RT зняв кліп на пісню “Пливе кача” на руїнах Маріупольського заводу “Азовсталь”. Пісня, написана прокремлівським воєнкором Акімом Апачовим, мала пропагандистський підтекст: у тексті стверджується, що “Крим — це росія”, а на “Азовсталі” “хоронять демонів”, натякаючи на бійців полку “Азов”. 

“Пливе кача” — українська лемківська народна пісня, відома своєю тужливою та емоційною мелодією. Вона стала популярною в Україні після виконання під час реквієму за загиблими учасниками Революції гідності, і з того часу стала символом скорботи та пам’яті про події 2014 року. Однак, у цьому випадку, пісня була перекладена та інтерпретована в контексті російської пропаганди.

співоча пропаганда
Скриншот: Суспільне

Згодом кліп був видалений з YouTube за порушення правил щодо мови ворожнечі. Однак, на каналі Акіма Апачева та на багатьох інших пропагандистських каналах, а також на каналі RT, кліп досі доступний. Це свідчить про те, що, попри блокування на YouTube, відео може бути доступним на інших платформах або через VPN-сервіси.

Загалом, згідно з даними Центру протидії дезінформації України, тільки за 2024 рік лояльні кремлю артисти отримали майже 142 млн рублів з російського бюджету. Серед найбільш оплачуваних “голосів” російського патріотизму” опинилися такі артисти як Shaman (справжнє ім'я Ярослав Дронов — ред.), Григорій Лепс, Олег Газманов, а також українська зрадниця Таїсія Повалій.

“Такі витрати вкотре демонструють пріоритети путінського режиму, який щедро завалює лояльних до себе артистів грошима задля просування та популяризації «політики партії», — зазначають у Центрі протидії дезінформації України (ЦПД).

співоча пропаганда
Дописи прокремлівських артистів в соціальній мережі Instagram. Скриншоти: starsaboutwar.in.ua

Усі наведені вище приклади яскраво демонструють, що музика та культура ніколи не існують поза межами політики. Від концертів на тимчасово окупованих територіях до пісень, що прославляють насильство, російська культура стає важливою складовою інформаційної кампанії, націленої на легітимізацію війни та її жорстоких наслідків.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Важливо

Голос з окупації: “гарячій лінії” Східного Варіанта виповнився рік

Фоторепортаж

Переселенці для переселенців: як працює і чим допомагає "Хаб Гірської громади" на Хмельниччині

Розслідування

Будівництво в релокації: як навколо медичного об'єднання Краматорська обросли "свої" підрядники

Рішення

Екофорум-театр, лялькова вистава про сміття та моніторингові місії: як активісти з Донеччини розвивають в Україні екологічні ініціативи

Антифейк

"Фабрика колаборантів" і фейкові стажування: як російські окупанти залучають молодь з ТОТ до співпраці

Історія

10 років з обстрілу мікрорайону "Східний" у Маріуполі: як росіяни брехали про трагедію

Історія

Досягти гірських вершин: як 19-річна переселенка з Сіверськодонецька створила успішний туристичний проєкт

Розбір

34 млн грн на благоустрій прифронтової громади? Або що відбувається навколо бюджету Покровська на 2025 рік

05 Лютого Середа
10:15

Державною корпорацєію розвитку рф затверджені майстер-плани чотирьох міст так званої "лнр": деталі

09:48

Протягом доби окупанти обстрілювали Покровську громаду: деталі

09:27

Вночі росіяни обстріляли Краматорськ

09:15

Важливо Голос з окупації: “гарячій лінії” Східного Варіанта виповнився рік

Голос з окупації: “гарячій лінії” Східного Варіанта виповнився рік
09:11

Протягом минулої доби зафіксовано 85 бойових зіткнень, — Генштаб

08:44

Минулої доби окупанти чотири рази здійснювали артилерійські обстріли Луганщини

08:31

Минулої доби окупанти вбили 2 жителів Донеччини

08:10

ЗСУ знешкодили ще 1140 окупантів

04 Лютого Вівторок
22:31

Банк Розвитку Ради Європи надасть кошти на компенсацію за зруйноване житло для українців

22:20

Червоний Хрест озвучив важливість відвідування українських військовополонених у місцях утримання — на території рф та ТОТ

22:09

Міністр національної єдності України зустрівся з Представницею Управління Верховного комісара ООН у справах біженців

21:44

На території Донецької області залишаються проживати 302 тисячі цивільного населення

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: