"Тепла зима": як державна програма працює для мешканців і для переселенців із Донеччини
У чому полягає державна програма підтримки «Тепла зима»? Хто може на неї претендувати? Та як її отримати? Відповіді на ці та інші питання Східний Варіант дізнався в директорки департаменту соціального захисту населення Донецької обласної військової адміністрації (ДонОВА) Олени Токаревої
Одноразова допомога у розмірі 6500 грн
У листопаді 2024 року Кабінет Міністрів прийняв постанову про програму «Тепла зима», яка спрямована на допомогу вразливим категоріям населення адаптуватися до зимового періоду 2024–2025 років. Це одноразова грошова допомога у розмірі 6500 грн. Міністерство соціальної політики протягом грудня поточного року виплачуватиме її з державного бюджету на рахунки українців та українок, які підпадають під категорії програми.
✅ Така одноразова грошова допомога виплачуватиметься:
· малозабезпеченим сім’ям, які в листопаді 2024 року є одержувачами державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250;
· сім’ям, які в листопаді 2024 р. є одержувачами допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
«Одноразова грошова допомога в розмірі 6500 грн призначається на кожну дитину з малозабезпеченої сімʼї, яка станом на 1 листопада 2024 року не досягла 18 років, на кожну дитину, зареєстровану як внутрішньо переміщену особу, яка станом на 1 листопада 2024 року не досягла 18 років, а також особам з інвалідністю І групи з-поміж вимушених переселенців. Якщо дитина одночасно має право на виплату як дитина з малозабезпеченої сімʼї та дитина з-поміж ВПО, то виплата одноразової грошової допомоги здійсниться за однією з підстав», — пояснила директорка департаменту соціального захисту населення Донецької ОВА Олена Токарева.
❌ На одноразову допомогу українці та українки не зможуть претендувати, якщо вони:
· отримують виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімʼям відповідно до Постанови Кабміну № 215 від 7 березня 2022 року;
· перебувають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Тож на одноразову фінансову допомогу можуть претендувати як мешканці Донеччини, які в евакуації, так і ті, хто проживає на території області, яка підконтрольна українській владі.
Куди можна витратити одноразову фінансову допомогу
«Теплу допомогу» буде автоматично призначено згідно з реєстрами осіб, які мають право на її отримання. Такі дані зберігаються в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери, повідомила Олена Токарева.
Звертатися за виплатою додатково до сільських, селищних, міських рад та центрів надання адміністративних послуг громадянам та громадянкам не потрібно. Кошти надійдуть на рахунки протягом грудня цього року.
«Мінсоцполітики ініціювало виплату “Тепла зима” в рамках комплексного пакета “Зимової підтримки” для українських родин. Виплата одноразової грошової допомоги спрямована на те, аби батьки з малозабезпечених родин, а також родин із дітьми із числа внутрішньо переміщених осіб та особи з інвалідністю І групи із числа внутрішньо переміщених осіб мали можливість проходження зимового періоду 2024/25 року. Постанова КМУ не містить конкретного переліку товарів для придбання», — каже директорка департаменту соцзахисту ДонОВА.
Тож фінансову допомогу «Тепла зима» українці та українки зможуть витратити на свої потреби: від придбання зимового одягу для дітей до оплати комунальних послуг. Обмежень у виборі магазинів чи онлайн-платформ не передбачено, тож цей вибір також залишається за громадянами та громадянками.
Куди можна звернутися, якщо залишилися питання
Гаряча лінія Донецької облдержадміністрації: 0–800–507–506.
Цілодобова «гаряча лінія» обласного call-центру — 0–800–500–121,+380730500121 (Viber, Whatsapp, Telegram, Signal);
E-mail: [email protected]
Контакти Міністерства соціальної політики України:
(044) 289–86–22,
(044) 289–70–60.
E-mail: [email protected]
***
Цей матеріал виданий завдяки програмі «Український фонд швидкого реагування», що втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю громадської організації «Східний Варіант» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США