UA
UA RU
08 Листопада 2024, 18:11
20125
Пропагандистські свята на ТОТ: як росіяни формують нову реальність
Антифейк

Пропагандистські свята на ТОТ: як росіяни формують нову реальність

Чому російські окупанти створюють нові «свята» для тимчасово окупованих територій (ТОТ)? Що це дає країні-загарбниці? І як це впливає на сприйняття окупації людьми, які там залишаються? Відповіді на ці та інші питання дізнався Східний Варіант

На тимчасово окупованих територіях України російські пропагандисти створюють та проводять нові свята національного значення, намагаючись «закріпити» свої звʼязки з росією та вкотре підтвердити своє «воззʼєднання». Наприклад, це так зване свято «дня воззʼєднання днр, лнр, Запорізької та Херсонської областей із росією», яке проводиться 30 вересня, або «день народної єдності росії», яке також активно «святкується» на ТОТ.

Докладніше про пропаганду в цих святах розповідає Східний Варіант разом експертом «Детектор медіа» Олексієм Півтораком.

Створюють картинку «єдності»

На тимчасово окупованих територіях України росіяни використовують свята, як черговий елемент пропаганди та інструмент впливу на суспільство. Через організацію заходів та урочистостей, які наголошують на «єдності» з росією, окупаційна влада намагається нав’язати проросійські настрої, знецінити українську культуру і створити ілюзію підтримки місцевим населенням нової «влади».

скрин рос пропаганда
Скриншот пропагандистських змі

Подібні заходи часто супроводжуються розповсюдженням російської символіки, участю пропагандистських медіа та навіть залученням дітей і молоді до різних «патріотичних» акцій. Так, свята стають інструментом у спробах ідеологічної асиміляції українців на окупованих територіях, формуючи серед них лояльність до окупаційного режиму та підрив української ідентичності.

Важливе місце в переліку таких «свят» отримав «день воззʼєднання днр, лнр, Запорізької та Херсонської областей із росією», яке проводиться 30 вересня. Ця дата пропагується, як символ «об’єднання» окупованих територій із російською федерацією, а святкування нав’язується місцевим жителям через публічні заходи, офіційні церемонії, концерти та медійні кампанії. Окупаційна влада прагне створити ілюзію підтримки цього «возз’єднання» серед населення, використовуючи його, як інструмент легітимізації свого контролю над цими територіями.

Приводом для проголошення такого «свята» стала не лише окупація територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, а і проведення окупантами так званого «референдуму за приєднання до росії». Референдум не мав юридичної сили, проходив без міжнародних спостерігачів та із численними порушеннями. Однак росіяни проголосили високі результати голосування людей «за воззʼєднання з рф». 30 вересня 2022 року в Москві міжнародний злочинець, терорист та так званий президент рф володимир путін підписав про це договір.

Пропагандистську мету таких «свят» підтверджує заступник керівника Центру досліджень «Детектор медіа» Олексій Півторак. За його словами, такі заходи мають створити ілюзію «єдності», до якої так прагне рф.

«На жаль, дійсно, російська пропаганда активно використовує організацію таких “свят” для створення картинки “єдності народів” та переписування історії. У вересні відзначають “день воззʼєднання” тимчасово окупованих територій України з росією. Ми в “Детекторі медіа” вважаємо такі свята спробами просунути власну версію подій та легітимізувати окупацію», — ділиться пан Олексій.

Олексій Півторак

«день народної єдності» в так званих «днр» та «лнр»

«день народної єдності» відзначають у росії ще з 2005 року. Після окупації частин Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, пропагандисти ввели там це свято, як одне з основних, намагаючись створити в населення відчуття спільної ідентичності з росією. На окупованих територіях цей день використовують для організації масових заходів, парадів та «патріотичних» акцій, залучаючи школи, підприємства і громадські організації.

Такі заходи мають на меті посилити відчуття лояльності населення до росії, подаючи це, як символ єдності й спільної «історичної долі». Через контрольовані медіа нав’язується образ «єдиного народу», а «день народної єдності» позиціонується, як день, коли місцеві мешканці мають відчувати вдячність і «приналежність» до рф.

скрин рос пропаганда
Скриншот пропагандистських змі

«Варто зазначити, що російська пропаганда використовує ці “свята” для впливу на мешканців окупованих територій через освіту й ритуали, спрямовуючи їхню свідомість у відповідному напрямку та намагаючись змінити їхнє сприйняття подій. А те, що день проголошується вихідним, то це, думаю, збільшує шанси, що свято будуть сприймати позитивно навіть ті, хто не підтримує окупацію. Адже не треба йти до школи чи на роботу», — пояснює Олексій Півторак.

Подібними заходами російська федерація вкотре намагається пропагувати на тимчасово окуповані території України свої імперські наративи. А це, своєю чергою, є частиною ширшої стратегії, спрямованої на асиміляцію місцевого населення та виховання відданості до росії.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Фоторепортаж

"Якщо до весни дожили – значить, все буде добре": у що вірять і як живуть мешканці прифронтового Добропілля

Рішення

Створюють робочі місця для людей з інвалідністю: як на Київщині працює соціальне виробництво з Краматорська

Історія

«Лабораторія Нуль відходів», або як маріупольська екоорганізація покращує освіту студентів

Розбір

Кинуті напризволяще? Як трансформація Мінреінтеграції вплинула на мешканців ТОТ

Фоторепортаж

«Обʼєднуємо наших»: як Центр Життєстійкості Нікольської громади підтримує переселенців у Києві

Важливо

На межі виживання. Яка доля самотніх маломобільних та людей з інвалідністю під час повномасштабної війни

Розбір

Як новозареєстрований ФОП підряди на Донеччині отримував

Репортаж

«Дають знання, які рятують»: як працює Центр єдності та національного спротиву Донецької області

02 Квітня Середа
20:43

Ексклюзив Східний Варіант нагадує, як зберегти зв’язок із ТОТ у разі блокування Telegram

19:00

Ексклюзив Дочка Романа Шухевича Марія розповіла Східному Варіанту про дитинство на Донеччині

18:40

Загарбники оцінили квадратний метр житла в "днр" і "лнр" у 107 тисяч рублів

Загарбники оцінили квадратний метр житла в "днр" і "лнр" у 107 тисяч рублів
18:03

Ексклюзив В адміністрації розповіли, чи загрожує Покровську гуманітарна криза

В адміністрації розповіли, чи загрожує Покровську гуманітарна криза
17:59

У Краматорську на Донеччині горіла Audi (фото)

17:38

За державну зраду заочно судитимуть двох співробітниць виправної колонії в окупованому Маріуполі

17:19

В окупованому Донецьку з кранів тече коричнева рідина

16:59

Від початку доби на фронті відбулося вже 133 бойових зіткнення: подробиці від Генштабу ЗСУ

16:55

Ексклюзив На Донеччині розширили зону примусової евакуації сімей з дітьми на 11 населених пунктів

На Донеччині розширили зону примусової евакуації сімей з дітьми на 11 населених пунктів
16:39

В окупованому Маріуполі виявили спалах пташиного грипу

16:20

Правоохоронці Донеччини викрили ексзаступника командира військової частини та його підлеглого у зловживанні службовим становищем

16:00

Фоторепортаж "Якщо до весни дожили – значить, все буде добре": у що вірять і як живуть мешканці прифронтового Добропілля

"Якщо до весни дожили – значить, все буде добре": у що вірять і як живуть мешканці прифронтового Добропілля

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: