Зникнення людини на ТОТ: про що питають на гарячій лінії Східного Варіанта
У лютому онлайн-медіа Східний Варіант запустило гарячу лінію “HelpPrint”. За період діяльності ініціативи команда опрацювала вже понад сотню звернень, зокрема від українців та українок з тимчасово окупованих територій України.
У чат-бот “HelpPrint” команда отримала від запитувачки на ім’я Євгенія (ім'я змінено з міркувань безпеки — ред.) запит щодо пошуку безвісти зниклої родички на тимчасово окупованій частині Донецької області. Редакція Східного Варіанта взяла звернення у роботу, зокрема розібрала тему з правозахисниками у матеріалі: Як знайти зниклу безвісти людину на окупованій території: алгоритм дій.
Відразу потрібно зазначити, що наразі не існує систематичних механізмів для повернення цивільних українців, які зникли безвісти. Проблема полягає у відсутності будь-якої інформації про місцезнаходження цих людей. Однак, команда “HelpPrint” відразу детально пояснила запитувачці, куди і до кого необхідно звертатися.
Спочатку, важливо звернутися до Національної поліції України, оскільки цей орган відповідає за досудове розслідування.
Алгоритм звернення до Національної поліції України:
Якщо вам відомі факти зникнення громадян, їхнє викрадення або потрапляння у полон негайно звертайтесь до найближчого підрозділу поліції із відповідною заявою.
Спосіб подання таких заяв та повідомлень:
- направленням такої інформації поштою ([email protected])
- на телефон 102 (цілодобово);
- безпосереднього звернення до територіального підрозділу поліції.
У заяві автором зазначається максимально відома йому інформація про обставини зникнення та відомості про зниклу (викрадену, полонену) особу:
• дата та місце зникнення особи;
• анкетні дані такої особи, число, місяць та рік її народження;
• прикмети особи (татуювання, шрами тощо);
• які номерні речі (мобільний телефон, паспорт тощо) були в особи під час зникнення;
• дані інших осіб, яким також може бути відомо про факти зникнення (викрадення, полону) особи.
За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон слідчими Національної поліції розпочинається кримінальне провадження (відомості вносять в Єдиний реєстр досудових розслідувань).
Важливо повідомити слідчого про необхідність винесення ним постанови про визнання заявника потерпілою особою у кримінальному провадженні та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Далі потрібно звернутися до Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин при МВС. Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин співпрацює також з органами досудового розслідування.
Уповноважений також виконує досить важливу для родичів функцію, а саме створення пошукової групи, зокрема на місці подій, а також надання родичам інформації про стан розшуку та його результати. Водночас необхідно враховувати, що функціонування таких груп можливе лише на деокупованій території.
На сайті Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин є електронний кабінет, де можна подати заяву про факт зникнення безвісти. Важливо не плутати форми заяв: одна стосується повідомлення про зникнення, інша — надання витягу з реєстру. Почніть із повідомлення про зникнення, а пізніше подайте запит на витяг.
Які відомості про зниклу особу потрібно підготувати:
- анкетні дані такої особи, число, місяць та рік її народження;
- РНОКПП
- установа, якою особу призвано на службу (ТЦК, СП) для військових;
- проходження служби (підрозділ, номер в/ч, бригада, посада) для військових;
- фото зниклого (рекомендуємо додати фото у форматі 3,5*4,5);
- документ, що підтверджує зникнення особи безвісти за особливих обставин;
- особисті прикмети (статура, зріст, колір волосся, очей, наявність залисин, розмір ноги, група крові, шрами, тату, розтягнення, переломи, родимі плями, родимки, відсутність зубів, коронки, імпланти та інше).
Окрім електронного кабінету, ви можете також звернутися на гарячу лінію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та подати звернення.
Алгоритм звернення іншими способами:
- Звернення громадян на гарячу лінію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, приймаються з понеділка по суботу з 9:00 до 18:00 за коротким номером: 1698.
- Кожне звернення реєструється у реєстраційній картці за встановленою формою, в якій зазначаються:
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) заявника,
- номер телефону, місце проживання (місцезнаходження) заявника, адреса електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслана відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним;
- суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, прохання чи вимоги.
Звернення, в якому не викладено суті порушеного питання, не розглядається, про що оператор гарячої лінії повідомляє заявникові.
Якщо заявник не називає своїх прізвища, імені або не надає інших відомостей, звернення реєструється як анонімне і розгляду не підлягає.
Надважливим є звернення до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, який відповідає як за військових, так і за цивільних осіб.
Цей штаб утворений при Кабінеті Міністрів України та очолюється наразі Кирилом Будановим. Основна мета його діяльності — обмін військовополоненими та повернення цивільних осіб, яких незаконно позбавили свободи. До його складу входять представники різних державних органів. Він відповідає за формування списків і відправлення їх для обговорення та узгодження з російською стороною.
Також при СБУ утворено Об'єднаний центр з пошуку та звільнення полонених та незаконно позбавлених свободи осіб внаслідок російської агресії проти України.
Центр займається пошуком та передачею відповідної інформації до Координаційного штабу при КМУ, який відповідає безпосередньо за обмін.
Якщо родич звертається до СБУ, то так само як і у випадку з Національною поліцією, доцільно вимагати надання одному з родичів статусу потерпілого та витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Важливо теж звернутися до Національного інформаційного бюро України (НІБ):
- Гаряча лінія НІБ (цілодобово) за номерами: 1648 та +38 (044) 287-81-65 (для дзвінків з-за кордону).
- Сайт, обравши відповідну форму для звернення;
- Telegram-бот: @nib_uncp_bot
- Viber-бот: nib_uncp_bot
Що стосується Центрального розшукового агенства МКЧХ, в них є офіційний сайт українською мовою, там є форма, яку теж можна заповнити українською мовою, потім автоматично приходить реєстраційний номер, який важливо зберегти. Через деякий час вони зв’язуються з людиною і повідомляють, чи є в них якась інформація.
Щоб отримати інформацію про зниклого члена сім’ї, ви також можете зв’язатися безпосередньо.
Контактні дані Центрального розшукового агенства МКЧХ:
- Адреса: вул. Велика Васильківська, 6, корпус О, Київ
- Електронна пошта: [email protected]
- Номер телефону: 0 800 300 155
- Онлайн-форма запиту на розшук
Також можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, яким наразі є Дмитро Лубінець.
На практиці, до них можна подати офіційне звернення з проханням звернутися до російської влади за інформацією про місце перебування людини чи затримання, і на яких підставах. За словами правозахисника Микити Петровця із посиланням на звіт групи експертів так званого “московського механізму” ОБСЄ, Уповноважений зазначає, що лише 20% таких запитів мають відповідь. Інформація про людей частково надходить, проте 80% запитів залишаються без відповіді. Механізм існує і зважаючи на це, варто користуватися ним.
Звернутися до Уповноваженого можна:
- Особисто через скриньку за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ або через регіональні громадські приймальні Уповноваженого;
- Поштою на адресу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- За електронною поштою: [email protected];
- За номерами телефонів: 0 800 501 720, 044 299 74 08.
У зверненні обов’язково потрібно зазначати:
- Прізвище, ім’я, по батькові;
- Місце фактичного проживання та місце реєстрації;
- Суть порушеного питання;
- Засоби зв’язку: електронна пошта, контактний номер телефону.
У випадку, коли у запитувачів виникають складнощі у процесі звернень до Інституцій, команда гарячої лінії знаходиться на зв’язку та може продовжувати шукати актуальну інформацію та надсилати додаткові контакти.
Як звернутися на гарячу лінію?
- Номер гарячої лінії (може змінюватись): +38 091 48 18 150
- Telegram: @Help_print_bot
- Електронна пошта: [email protected]
- Viber: Help Print Bot
- Skype: Help Print
- WhatsApp: Help Print
- Signal: +380738955177
- Telegram-бот медіа з можливістю зареєструвати звернення: @eastvar_bot
***
Також читайте про те, куди мешканцям тимчасово окупованих територій звертатися по інформаційну, психологічну, юридичну допомогу саме від українських експертів.
Читайте: Виїзд з ТОТ автомобілем: про що питають на гарячій лінії Східного Варіанта
Нагадаємо, що гаряча лінія "HelpPrint" створена командою онлайн-медіа Східний Варіант для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій, а також переселенців, що потребують допомоги або бажають поділитися інформацією.
Гаряча лінія є повністю конфіденційним каналом спілкування. Ми гарантуємо безпеку та цілковиту анонімність.