"Хімічна зброя" як засіб маніпуляцій: фейки російської пропаганди для дискредитації ЗСУ
Хімічна зброя, яку нібито застосовують ЗСУ, зокрема на сході України, — це фейкова інформація з проросійських джерел, яка шириться медіапростором вже не перший рік. При цьому самі окупанти неодноразово застосовували хімічні засоби для ураження, зокрема, на території Луганщини та Донеччини, чим порушують правила ведення війни.
Цього разу російські ЗМІ та Telegram канали поширили дезінформацію про застосування з боку українських військових хімічної зброї «схожої на ту, яку використовували німці». Чому це дезінформація, яка її мета та як росіяни маніпулюють «хімічною» темою? Східний Варіант продовжує досліджувати та спростовувати ворожі фейки в рамках проєкту «Антифейк».
Фейк: «ЗСУ застосовують хімічну зброю на сході України»
У проросійських ЗМІ та Telegram каналах шириться досить розповсюджена для них тема, що нібито Збройні сили України застосовують хімічні сполуки, аби досягти успіху у наступі.
Так, наприклад нещодавно канал у Telegram, який зосереджений переважно на читачів з тимчасово окупованих територій та охоплює понад 50 тисяч підписників, повідомив про те, що нібито українській військові «застосували хімічні сполуки, які схожі на ті, що використовували німці в газових камерах».
В іншому повідомленні йдеться про те, що ЗСУ можуть застосувати отруйні речовини під час відступу на сході України. Посилаються пропагандисти на «дані агентів спротиву».
Подібна фейкова тематика шириться про різні напрямки фронту на сході України. Але сенс однаковий — звинувачення в бік ЗСУ.
Нині, на фоні подій у Курській області, росіяни розганяють черговий фейк на ту ж саму тему. Пропагандисти запевняють своїх читачів, що і на тому напрямку Збройні сили України ніби-то не обійшлися без хімічної зброї. Аргументують свою заяву «не спроможністю українських військових прорвати оборону».
Спростування
Найперше, що поєднує всі подібні заяви — це відсутність підтвердження цих фактів. Усі проросійські повідомлення базуються на припущеннях та не обґрунтованих коментарях так званих «експертів».
Крім цього Україна, як підписант Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї, суворо дотримується своїх зобов'язань.
У Центрі протидії дезінформації неодноразово спростовували звинувачення росіян у застосуванні хімічної зброї з боку України. Там зазначають, що самі ж росіяни не дотримуються необхідних правил ведення війни.
«Самі ж російські військові не цураються порушувати Конвенцію, підписантом якої РФ також є, і використовують хімічну зброю проти українських захисників. Відео з доказами неодноразово публікували на своїх сторінках російські «воєнкори», — йдеться у повідомленні ЦПД.
Так, наприклад, журналіст російського інформагентства RT Андрій Філатов показував, як російські війська атакували українського кулеметника в районі Авдіївки. Відео з його репортажем опублікував Telegram канал RT.
«Тут видно протигаз, який висів у кулеметника. Цинки з під патронів. Тут ось газова граната, яку скинули ми», — говорить Філатов у своєму репортажі.
Подібні дії росіян неодноразово підтверджені та зафіксовані факти злочину з боку ворога. Вони, зокрема використовували аерозольні гранати «К-51» на сході України у 2022 році.
«Хлорпікринові гранати з дронів окупанти скидають на наших захисників на сході. Щоб вберегтися від сильної подразнювальної дії заборонених боєприпасів, морпіхи утримували свої позиції у засобах хімічного захисту», — повідомляли раніше у Військово-морських Силах ЗСУ.
Також Командування Сил Територіальної оборони ЗСУ повідомляло про застосування ворогом хімічної зброї проти українських військових на Бахмутському напрямку у 2023 році.
«Ворог все частіше застосовує хімічну зброю. Так, під час артилерійських обстрілів використовується елемент, попередньо називається, Люїзит», — йшлося у повідомленні.
Варто зазначити, що станом на березень 2024 року лише за поточний рік зафіксовано понад 300 випадків застосування токсичних хімічних речовин з боку російської федерації. Про це заявляв посол України в Нідерландах. А станом на лютий 2024 року — 946 випадків надання медичної допомоги українським військовослужбовцям «у зв’язку з отруєнням невідомою речовиною, що сталися в районах бойових дій, зареєстровані в закладах охорони здоров’я України», за словами посла.
Військовослужбовець Збройних сил України анонімно поділився зі Східним Варіантом, що сам особисто став постраждалим внаслідок хімічної атаки ворога. Він пройшов лікування та нині перебуває у резервному батальйоні ЗСУ.
«Я потрапив під одну з таких хімічних атак ворога. В результаті отримав травму слизової оболонки горла. Проходив лікування», — говорить український військовий.
Нині, станом на початок серпня 2024 року, «противник нарощує динаміку хімічних атак проти Сил оборони» за даними Командування Сил підтримки Збройних сил України.
«За період широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України противник поряд із застосуванням звичайних засобів вогневого ураження застосовує проти Сил оборони спеціальні боєприпаси, споряджені небезпечними хімічними речовинами. Йдеться, зокрема, про застосування противником ручних газових гранат типу К-51 та РГ-ВО, які є засобами боротьби із заворушеннями та заборонені для використання у якості засобів ведення війни», — йдеться у повідомленні Командування Сил підтримки Збройних сил України.
***
«Хімічна» тема — це частина стратегії російської пропаганди, яка застосовується, ймовірно, для того, щоб залякати мешканців тимчасово окупованих територій та дискредитувати ЗСУ в очах світової спільноти. Також подібними звинуваченнями росіяни намагаються хоч якось виправдати свої злочини, які скоюють на території України.
Тож, заяви ворога про те, що Україна нібито застосовує чи планує використати на сході України хімічну зброю — це інформаційно-психологічна операція російської пропаганди. Разом з тим, дії російських військових — це задокументовані факти, а не пусті звинувачення. Тож, фейкові заяви аж ніяк не можуть бути виправданням для російського війська.