Українці розповіли про незаконне ув'язнення і тортури в ОРДЛО (відео)
У громадській організації «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» вважають неефективними розслідування, пов'язані з незаконним позбавленням волі українців під час бойових дій на Донбасі.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Дом
За 7 років бойових дій на Донбасі понад 4 тис. кримінальних проваджень відкрито за фактом незаконного позбавлення волі. Разом із цим, на думку громадських організацій, розслідування більшості цих справ проводяться неефективно. Але в Генеральній прокуратурі України сподіваються, що ситуація незабаром повинна змінитися.
Колишній незаконно утримуваний Олександр Грищенко пів року пробув в ув'язненні у незаконних збройних формувань (НЗФ). Причина — фотографії, зроблені на проукраїнських мітингах в Луганську та на Майдані Незалежності в Києві.
"Мені одразу безапеляційно заявили, що тільки цих матеріалів достатньо для того, щоб розстріляти мене на місці. Але, як мене запевнили, що вони цього не робитимуть, бо в них є, так званий "контртерористичний загон", якому я все розповім. Мене відвезли до підвалу Східноукраїнського національного університету, де піддали знущанням, побиттям, тортурам", — розповів він.
Ірина Довгань пробула в ув'язненні 5 днів. Над жінкою знущалися та піддавали публічним приниженням тільки за те, що вона допомагала продовольством українським військовим.
"Мене віддали на жорсткий допит. Сказали: "Якщо ти не хочеш по-хорошому, буде по-поганому". Мене віддали на допит осетинам. Я пройшла там цикл катувань. Потім мене вивезли ці осетини, коли я вже була неспроможна взагалі відповідати ні на що. Я була в шоковому стані, мене вивезли на площу, зробили з цього шоу", — згадує колишня незаконно утримувана.
Покарання за знущання з людей в обох випадках поки ніхто не поніс. У громадській організації "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" вважають неефективними розслідування, пов'язані з незаконним позбавленням волі українців під час бойових дій на Донбасі.
"Ніхто цих людей ретельно не допитує, протягом всіх цих років не розшукує, не намагається зібрати інформацію про злочинців, або ці допити мають вкрай формальний характер", — каже голова ГО "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" Володимир Щербаченко.
За даними Генпрокуратури, на сьогодні відкрито 76 кримінальних проваджень, до суду направлено 43 обвинувальних актів, а притягнуто до відповідальності 121 особу. Правоохоронці кажуть, складності з пред'явленням обвинувачення існують. Тому що більшість підозрюваних — громадяни Російської Федерації. Суд оголошує їх в розшук і слідство на цьому гальмується. Але завдяки змінам до Кримінально-процесуального кодексу, які були ухвалені в квітні цьогоріч, прокурори сподіваються, що ці справи будуть розглядатися за відсутності обвинувачуваних.