200,6 тис. переселенців з Луганщини перебувають на обліку в інших регіонах України: що з житлом для ВПО
На обліку в інших регіонах України перебувають 161,9 тис. сімей ВПО з Луганщини — 200,6 тис. людей.
Про заходи із забезпечення житлом ВПО з Луганщини доповів членам регіонального офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України перший заступник голови облдержадміністрації Олексій Смирнов.
Наразі військовими адміністраціями районів і населених пунктів затверджено 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом ВПО. Загальна сума коштів на їх фінансування на період 2023-2025 років складає понад 1,3 млрд грн:
- майже 370 млн грн – з місцевих бюджетів;
- 960,1 млн грн — інші джерела, не заборонені законодавством України, у т. ч. кошти міжнародних донорів.
Сіверськодонецькою та Лисичанською міськими військовими адміністраціями протягом 2023-2024 років витрачено близько 60,4 млн грн на зазначені цілі.
Олексій Смирнов повідомив, що у співпраці з приймаючими громадами вже створені 54 місця тимчасового проживання ВПО з Луганської області, в яких фактично розміщено 1 287 осіб. Ще понад 600 ліжко-місць залишаються вільними.
У найближчих планах — 14 об’єктів. 5 будуть побудовані "з нуля", а 9 – відремонтовані під житло. Потенційно буде можливо розмістити ще майже 1 900 ВПО.
Так, Сіверськодонецькою МВА на підставі Меморандуму про співпрацю з Добросинсько-Магерівською сільською радою Львівської області, Національним університетом "Львівська політехніка", Благодійним фондом "Корона Князів Острозьких" та Почесним Консульством Литви в Україні планується реалізація проєкту з будівництва кварталу модульного (або іншого) типу житла для ВПО на 800 осіб.
В рамках імплементації проєкту "Покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб на сході України", учасниками якого є Мінреінтеграції, МОМ, Львівська та Луганська ОВА, буде створено понад 230 квартир у Дрогобицькій та Кам’янка-Бузькій громадах Львівської області, де зможуть проживати близько 700 ВПО з Луганської області.
Рубіжанською МВА на підставі меморандуму про співпрацю між Луганською ОВА, Закарпатською ОДА та Товариством Червоного Хреста України розпочато створення місць тимчасового проживання на 144 місця у с. Батрадь Берегівського району Закарпаття.
Було акцентовано, що внутрішньо переміщені особи та члени їх сімей можуть безоплатно отримати приміщення з фондів житла для тимчасового проживання за місцем фактичного перебування. Для цього необхідно звернутись із заявою до уповноваженого органу, у межах території якої вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних ВПО.
Одним зі шляхів розв'язання житлового питання внутрішньо переміщених осіб можна розглядати створення житлово-будівельних кооперативів як добровільного об’єднання громадян. Можливість створення такого кооперативу у селищі Олександрівка Кіровоградської області розглядає Кремінська МВА.
До обговорення питань долучилась представниця Міністерства розвитку громад і територій України Ірина Олейникова.
"ЄБРР готовий надати 50 млн доларів на іпотечне кредитування у 2025 році, що значно розширить можливості людей для придбання власної оселі", — зазначила вона та акцентувала, що вагомим кроком у розв'язанні житлових питань ВПО є прийняття Урядом постанови, якою для підтримки ВПО запроваджується субсидія на оренду житла.
Призначення такої субсидії розпочнеться з середини січня 2025 року.
Нагадаємо, модульне містечко для ВПО відкрили на Житомирщині, також будують житловий комплекс.
Читайте також: Луганська ОДА нагадала ВПО про право на оформлення житлової субсидії