
Європейська комісія створила спеціальний фінансовий інструмент обсягом до 50 мільярдів євро для сприяння відбудові та модернізації України
Європейська комісія створила спеціальний фінансовий інструмент обсягом до 50 мільярдів євро для надання Україні передбачуваної та гнучкої підтримки на період 2024—2027 рр. з тим, щоб сприяти відновленню, відбудові та модернізації України.
Про це повідомляє Верховна Рада України
У 2024 році за всіма трьома напрямками було мобілізовано загалом 15,6 мільярда євро, з яких 12,4 мільярда євро вже виплачено, зазначається у повідомленні:
На виконання частини Рамкової інвестиційної програми України під час берлінської Міжнародної конференції з питань відновлення України в червні підписано перші грантові та гарантійні угоди на суму 1,4 мільярда євро — на підтримку відновлення України та залучення інвестицій від приватного сектора. Зокрема, ці гранти й угоди зосередяться на ремонті, відновленні та розвитку енергетичної та транспортної інфраструктури, підтримці територіальних громад і розширенні доступу малих і середніх підприємств до фінансування, — повідомляє Рада.
На виконання зобов’язань лідерів Групи семи та на основі законодавчої пропозиції Єврокомісії, уточнюють в Ріді:
ЄС ухвалив новий пакет фінансової допомоги Україні. Він складається з кредиту макрофінансової допомоги (МФД) на суму до приблизно 18 мільярдів євро та механізму кредитної співпраці на підтримку України в погашенні наданих ЄС та партнерами з Групи семи кредитів на суму до 45 мільярдів євро. Механізм кредитної співпраці фінансуватиметься за рахунок надзвичайних доходів, отриманих від знерухомлених суверенних російських активів.
2023 року бюджетом ЄС виділено 19,5 мільярда євро допомоги Україні, разом із безпрецедентним пакетом підтримки через пільгові кредити на суму 18 мільярдів євро. Ці кошти є додатковими до 11,6 мільярда євро, наданих 2022 року як кредити та гранти. Ця підтримка допомогла Україні й надалі виплачувати зарплати та пенсії, відновлювати зруйновану війною критичну інфраструктуру, підтримувати такі суттєво важливі державні послуги, як лікарні, школи та житло для переміщених людей, і в цілому забезпечувати макроекономічну стабільність. Як частину цієї допомоги 2023 року ЄС мобілізував 1 мільярд євро для швидкого відновлення, підкреслює Рада.
Водночас із міжнародними фінансовими інституціями підписано гарантійні угоди, які потенційно здатні вивільнити понад 800 мільйонів євро інвестицій від українського приватного сектору на відновлення та відбудову економіки країни:
"Як частину допомоги 2022 року пакет надзвичайної допомоги на суму 330 мільйонів євро було зосереджено на житлових рішеннях для внутрішньо переміщених людей. ЄС зупинив до 5 червня 2025 року стягнення ввізного мита та застосування до українського експорту до ЄС квот і заходів торговельного захисту, водночас залучивши посилений механізм заходів захисту та термінове "гальмування" для певних секторів. У січні 2024 року Європейська комісія запропонувала продовжити цей тимчасовий захід ще на рік. Поза тим Україна бере участь у низці таких програм ЄС, як механізм "Сполучення Європи", програма "Єдиний ринок" і програма "Горизонт Європа"".
Також: USAID передало Україні апарати для ремонту енергетичної інфраструктури
Також: з 16 грудня по всій Україні вводяться нові графіки стабілізаційних відключень: деталі

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.