Яку допомогу українці можуть отримати після виїзду з ТОТ: про що питають на гарячій лінії Східного Варіанта
На початку минулого року онлайн-медіа "Східний Варіант" запустило гарячу лінію “HelpPrint”. За період діяльності ініціативи команда опрацювала вже понад 170 звернень, зокрема від українців та українок з тимчасово окупованих територій України. Ви також можете запитати про евакуацію з тимчасово окупованих територій, допомогу переселенцям, пошук тимчасового житла, вступ до університету після отримання освіти в окупації та багато іншого.
Серед запитів, які отримує команда Східного Варіанта на "гарячій лінії", є такі: де знайти житло, як відновити документи, які соціальні виплати доступні та як працевлаштуватися на новому місці. На ці та інші запитання команда надає детальні консультації та спрямовує до корисних ресурсів у каналах “HelpPrint”.
Наприклад, люди, які прибувають до Харкова, можуть залишитися у шелтері партнерського фонду волонтерської організації “Helping to Leave” “Шлях України”, терміном до 1 місяця. Окрім того, “Helping to Leave” допомагає у питанні реінтеграції: від медичної допомоги, психологічної підтримки до пошуку роботи та відновлення потрібних документів.
Крім цього, люди можуть самостійно звернутися до державних ініціатив з питання пошуку житла. Нижче перераховані деякі з них:
«Прихисток» — допомагає знайти тимчасове житло або надати помешкання для ВПО.
Посилання на групу координації ініціативи.
«Допомагай» — допомагає знайти тимчасове житло або надати помешкання для ВПО.
Телефон ініціативи: 080 03 32 238.
«Там, де вас чекають» — спільна ініціатива Офісу Президента України та «Укрзалізниці». На сайті ініціативи можна знайти житло та отримати гуманітарну допомогу в межах усієї країни. На вокзалах Києва, Харкова, Одеси, Запоріжжя та Лозової працівники «Укрзалізниці» реєструють у системі громадян, які евакуюються, і допомагають із поселенням.
Контакт-центри з питань розміщення тимчасово евакуйованих – діють у 15 регіонах: Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька області. Посилання на список.
Щомісячні виплати для ВПО можуть отримати люди, які вимушено покинули домівки, але перебувають в Україні. 2000 грн для дорослого, 3000 грн для людей з інвалідністю та дітей.
Алгоритм оформлення виплат (ВПО) через додаток “Дія”:
- Оновіть застосунок Дія та авторизуйтесь.
- Надішліть заявку на отримання статусу ВПО.
- Натисніть “Хочу отримувати допомогу”.
- Виберіть картку єПідтримка для зарахування коштів. Якщо у вас немає такої картки — оформіть її.
Алгоритм оформлення виплат (ВПО) офлайн:
- Зверніться до ЦНАПу, органу соцзахисту населення або до представників місцевої влади.
- Візьміть з собою документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Точний перелік документів для отримання статусу уточнюйте в ЦНАПі, до якого збираєтесь.
- Якщо в паспорті немає даних про реєстрацію місця проживання в одному з відповідних регіонів, то візьміть із собою будь-який документ, що підтверджує це: військовий квиток, трудову книжку, право власності на майно тощо.
Якщо у людини немає українського паспорта, їй потрібно спершу звернутися із заявою про втрату документа до поліції та отримати від правоохоронців витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Надалі, для оформлення нового документа, особі необхідно особисто прийти до однієї з трьох установ:
- у підрозділ ДМС України;
- у центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- у центр обслуговування громадян «Паспортний сервіс».
Рішення щодо оформлення документа або про відмову в його оформленні приймається за результатами ідентифікації та перевірки належності особи до громадянства України.
Міністерство реінтеграції раніше повідомляло, що на період оформлення документів, українцям надається комплексна допомога з розміщенням у місцях тимчасового проживання, юридичне консультування, гуманітарна тощо. Зокрема:
Товариство Червоного Хреста України (для осіб, які перебуватимуть у місцях тимчасового проживання) надає безоплатну допомогу:
- продуктові набори;
- забезпечення побуту;
- спальні набори;
- предмети особистої гігієни;
- кухонні набори.
Гаряча лінія: 0 800 332 656
Правова допомога. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців надає безоплатну допомогу:
- юридичне консультування та супровід;
- покриття витрат на виготовлення документів;
- покриття витрат на судовий супровід.
Супровід щодо отримання відповідного виду допомоги здійснюється через Благодійний фонд «Право на захист».
Контактні телефони: (068) 507-50-90, (099) 507-50-90, (093) 507-50-90.
Допомога в забезпеченні побуту, гуманітарна допомога, психологічна підтримка.
Міжнародна організація з міграції (МОМ) надає безоплатну допомогу:
- юридична допомога з відновлення документів;
- консультаційна підтримка;
- психологічна допомога;
- продукти харчування, предмети особистої гігієни та одяг;
- медична допомога;
- професійні курси.
Гаряча лінія: 0 800 215 015
Які послуги надає служба зайнятості для внутрішньо переміщених осіб?
Забезпечує допомогу у пошуку роботи.
Фахівці служби зайнятості враховують освіту, досвід і побажання кожної людини при підборі вакансій. Для отримання допомоги необхідно звернутися до найближчого Центру зайнятості або зареєструватися як безробітний через Портал Дія.
Важливо: допомога по безробіттю призначається з першого дня після надання людині відповідного статусу. Поки діє воєнний стан тривалість допомоги не може перевищувати 90 календарних днів. Втім особи передпенсійного віку (за рік до настання права на пенсію) можуть розраховувати на виплату такої допомоги до 360 календарних днів.
Організовує професійне навчання. Служба зайнятості пропонує навчання у навчальних закладах за понад 95 робітничими професіями та близько 400 освітніми програмами безробітним. Після успішного закінчення навчання слухачам видається документ про присвоєння кваліфікації.
Ваучер на навчання. Це дозволяє безоплатно підвищити кваліфікацію або отримати нову професію.
Отримання грантів для започаткування або розвитку бізнесу. Передусім, мова йде про грантовий проєкт “Власна справа”, що дає можливість отримати від 50 до 250 тис. грн на втілення своєї підприємницької мрії.
Подати заявку на участь у грантових програмах разом із бізнес-планом можна через Портал Дія.
Корисні контакти
Громадська організація “Helping to Leave” пропонує таку допомогу:
- Безоплатна евакуація з тимчасово окупованих територій.
- Організація безоплатної евакуації з міста Суми до міста Харків з подальшим тимчасовим або постійним розміщенням. Також допомагає дістатися з пункту Доманове до міста Ковель, та купує за необхідності для всіх квитки для подальшого шляху по України.
- Оплата транспорту з Харкова до будь-якого міста України.
- Сприяння в пошуку роботи.
- Супровід в оформленні документів.
- Надання психологічної та юридичної допомоги.
Для звернень та додаткової інформації можна зв'язатися за номером телефону: +38 (093) 177-64-58 або в чат-бот @helpingtoleave_bot.
Важливо також звертатися до обласних адміністрацій, зокрема Донецької та Луганської. Вони активно працюють над наданням допомоги та реінтеграцією внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Гаряча лінія Донецької ОДА з питань евакуації та гуманітарної допомоги: 0 800 408 911.
Гаряча лінія Луганської ОВА: (063) 306 48 50, (066) 833 68 31.
Як звернутися на гарячу лінію Східного Варіанта?
- Номер гарячої лінії (може змінюватись): +38 091 48 18 150
- Telegram: @Help_print_bot
- Електронна пошта: [email protected]
- Viber: Help Print Bot
- Skype: Help Print
- Signal: +380738955177
- Telegram-бот медіа з можливістю зареєструвати звернення: @eastvar_bot
***
Нагадаємо, що гаряча лінія "HelpPrint" створена командою онлайн-медіа "Східний Варіант" для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій, а також переселенців, що потребують допомоги або бажають поділитися інформацією.
Гаряча лінія є повністю конфіденційним каналом спілкування. Ми гарантуємо безпеку та цілковиту анонімність.
Читайте також: Як знайти тимчасове житло після виїзду з ТОТ: про що питають на гарячій лінії Східного Варіанта