В Україні запрацював закон про єдиний реєстр ветеранів: що зміниться
В Україні закон про державний реєстр ветеранів та електронні посвідчення набув чинності цього місяця. Електронну версію посвідчення ветерана почнуть тестувати вже наступного місяця.
Згодом усі е-посвідчення будуть доступні у застосунку "Дія", повідомляє "Дом".
Над системою електронного реєстру (е-реєстр) працювало Міністерство у справах ветеранів. Восени минулого року її протестували і наразі вносять дані певних категорій громадян.
"Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих учасників бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та учасники війни. З початку січня ми почали роботу по збору, консолідацією цих даних в єдиному місці", — повідомив заступник міністра у справах ветеранів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Володимир Левчук.
Тестову версію електронного посвідчення ветеранів планується запустити у лютому. Е-посвідчення будуть інтегровані у застосунок "Дія".
"Це вже дійсно будуть верифіковані дані, які ми зокрема хочемо через інформаційний обмін передавати іншим інформаційним системам інших органів, щоб відійти від ксерокопій посвідчень учасників бойових дій. Електронне посвідчення ветерана може пред'являтися особою замість та без додаткового пред'явлення посвідчення, яке видане цій особі відповідно його статусу", — пояснив Левчук.
Цифровий реєстр ветеранів війни дозволить підрахувати реальну кількість усіх учасників бойових дій (УБД), вважають самі ветерани.
"Це посвідчення електронне і є цією інформацією. Скільки нас, що ми робимо, куди рухаємось. Я би ще під це ветеранську карточку випускав, щоб банк на цю карточку давав іпотеку 5%. Коротше, щоб повний фулл був", — каже учасник бойових дій, військовий психолог Андрій Козинчук.
Про необхідність забезпечити ветеранів житлом на пільгових умовах раніше говорив і президент України Володимир Зеленський.
"Ми цього року фундаментально вирішимо питання щодо ветеранів війни на сході нашої країни, щодо черг по квартирах. Тому що це, чесно кажучи, соромно, коли ветерани стоять в черзі. Така сама в нас історія, пов'язана з військовими, така сама в нас історія є з працівниками, військовослужбовцями УДО і з багатьма галузями. На жаль, на жаль, довгий час на це ніхто не звертав уваги. Ми точно закриємо це питання", — заявляв глава держави.
Єдиний реєстр ветеранів також покаже, за яких обставин було надано статус УБД та допоможе виключити корупційну складову.
"Імовірно, що це зменшить кількість підробок і ось таку корупційну складову, коли для того, щоб отримати посвідчення учасника бойових дій або поновити його, якщо воно було втрачено, потрібно пройти досить тривалий шлях по процедурі, по бюрократичних вимогах певні кроки. Імовірно, це має спростити", — коментує керівниця напряму послуг мережі Veteran Hub Роксолана Процко.
Планується, що у лютому буде представлено і бета-версію електронного кабінету ветерана на держпорталі "Дія", в якому ветеран зможе дізнатися, чи внесений він до е-реєстру і на які пільги претендує.