У Мінветеранов розробляють новий механізм отримання психологічної допомоги для ветеранів
В Україні вже існує державний механізм психологічної реабілітації українських ветеранів, але він потребує змін.
Як розповів «Східному варіанту» заступник Міністра у справах ветеранів Ігор Безкаравайний,програми психологічної допомоги існують з початку війни в такому вигляді, в якому їх створили тоді. Але вони потребують оновлення.
На цей час Мінветеранів розробляють інший, більш комплексний підхід до психологічної реабілітації, який буде орієнтований на всіх ветеранів.
Перше — зміна філософії отримання психологічної допомоги.
«Ключовим фактором буде доступність. Зараз для того, щоб отримати психологічну допомогу, потрібно прийти в орган соцзахисту, принести документи, написати заяву, прийти в медустанову, чекати. Але коли людині погано, у неї просто немає часу на це. Коли їй погано, вона по дорозі додому планує візит до психолога, бронює собі час у кваліфікованого психолога, приходить до нього й отримує допомогау. А все, що відбувається на папері, оплата, оформлення документів, ветерана не повинно стосуватися. Адже якщо дійсно все погано, то всі ці довідки — додаткові тригери для травми», — вважає заступник міністра.
Другий напрямок — це ідея створити моніторинг системи психічного здоров'я.
Система зберігатиме всю інформацію, щоб людина, яка буде працювати з військовим та ветераном, могла бачити його передісторію та розуміти, як дійшло, наприклад, до психотравми.
Також це допоможе комплексно оцінити проблеми: чому в певному регіоні серед ветеранів виріс рівень шкідливих звичок, що на це вплинуло в конкретному регіоні й так далі.
Але, звичайно, такий проєкт вимагає витрати ресурсів — грошових і кадрових. Потрібно, щоб дані про військових були ретельно зібрані й захищені від витоку або розкрадання третіми особами.
«Яка швидкість реалізації буде, важко сказати. Але ідея існує: відійти від паперової звітності та створити ринок послуг, який буде конкурувати за пацієнтів, а фахівці будуть зацікавлені в наданні допомоги», — резюмував Ігор Безкаравайний.
Читайте також: Експерт розповів, як в Азербайджані велася психологічна робота з військовими після Карабахської війни