У Краматорську встановили артінсталяцію на честь дітей ОРДЛО: що символізує
18 листопада у Краматорську встановили артінсталяцію, присвячену дітям з окупованих територій України, які досі не мають свідоцтва про народження. Скульптуру у формі іграшкового ведмедя поставили саме там, де дітям видають їхній перший документ.
Про це розповіла експертка з питань комунікацій Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) Вікторія Андрієвська.
Артоб'єкт “Невидимі діти: під загрозою безгромадянства” розмістили у Краматорському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану.
“Ця скульптура привертає увагу, хочеться до неї підійти й роздивитися ближче. В руках ведмедик тримає свідоцтво про народження, й це теж викликає питання: “Хто це народився, ведмедик?” Тоді люди читають і дізнаються про те, що відбувається, оскільки ця проблематика більшості людей не відома. На свідоцтві написане досить символічне прізвище – Шевченко, а ім’я – Надія, адже ми сподіваємося, що ці діти зареєструються та отримають такі ж права, як і всі діти України”, – каже Вікторія Андрієвська.
За даними УВКБ ООН, станом на жовтень 2020 року близько 60 тисяч дітей з тимчасово окупованих територій досі не отримали українське свідоцтво про народження. У 2018 році таких дітей було близько 40 тисяч. Тобто, за 2 роки їхня кількість зросла на третину.
Інсталяцію створили в рамках глобальної кампанії #IBelong, яка стартувала у 2014 році. Ініціатива має на меті викорінити безгромадянство до 2024 року.
“Якщо у людини немає громадянства, вона позбавлена дуже багатьох прав, які мають громадяни країни. Це, наприклад, право на навчання у школі, право на отримання медичних послуг; ви не можете офіційно працевлаштуватися, зареєструвати факт вашого одруження або смерті. Тобто, людина без громадянства фактично не існує, вона невидима для держави. Тому зараз УВКБ по всьому світі намагається подолати цю проблему”, – говорить експертка з питань комунікацій УВКБ ООН.
За її словами, з 2015 року представники Агентства ООН у справах біженців допомогли отримати свідоцтво про народження близько 35 тисячам дітей з непідконтрольних територій. Ця цифра навіть більша, якщо вести підрахунок зі старту кампанії.
Усі, хто хоче допомогти поширювати інформацію про ризик безгромадянства, можуть розмістити пост у соцмережах та використати хештеги #IBelong, #EndStatelessness, #ЯІсную. Учасники кампанії можуть виграти плюшевого ведмедика або інші призи. Акція триватиме до кінця грудня. Переможців обиратимуть за допомогою вибірки random.com.