У Маріупольській райраді відреагували на мітинги жителів щодо розробки родовища цирконію
Депутати Маріупольської райради вимагають зняти з аукціону Азовське родовище цирконію.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на PR.UA
5 лютого, на сесії Маріупольської районної ради депутати прийняли спільне звернення до міністра довкілля і природних ресурсів України, голові Державної служби геології та надр України, голові Донецької обласної державної адміністрації, в якому пропонується зняти з аукціону лот на продаж спеціального дозволу на розробку Азовського ділянки цирконій-рідкоземельних руд.
Звернення Маріупольської районної ради підготовлено у зв'язку з різко негативним резонансом серед жителів району щодо призначеного на 15 лютого аукціону, а також на підставі численних звернень і запитів, що надійшли до райради від Нікольської і Мангушської селищних, Кальчицької сільської рад, громадських організацій, всіх фракцій і низки депутатів райради.
У документі, зокрема, зазначається, що в цих зверненнях міститься вимога громад району створити комісію з вивчення можливої загрози при розробці Азовської ділянки та зняти лот з аукціону до повного вивчення цього питання і висновку спеціальної комісії.
Розробка ділянки може привести до значних екологічних ризиків і посилити соціальну напруженість, оскільки вона розташована на землях Нікольської селищної ради, що віднесені до земель сільськогосподарського призначення, які раніше були передані в приватну власність членам колишніх колгоспів і фермерам. Крім цього, Указом Президента України від 30 листопада 2020 року вони визначені як територія природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
На землі Нікольської територіальної громади розміщено відділення Українського державного степового заповідника «Кам'яні могили», визнаного Донецькою ОДА одним з п'яти туристичних магнітів регіону; частина Національного природного парку «Меотида», рекреаційний потенціал якого відповідає найвищим світовим стандартам; три лісництва - Малоянісольське, Нікольське «Азовська дача», Федорівське і заказники місцевого значення «Кальчицький» і «Старченковській».
У зверненні Маріупольської райради також констатується: стурбованість місцевих громад обумовлена можливими значними наслідками для еколого-техногенної та економічної ситуації в районі. А найголовніше - розробка родовищ цирконію поблизу селища Нікольське може принести непоправну шкоду здоров'ю місцевих жителів.
За результатами проведеної ВАТ «УкрНТЕК» у 2004 році радіаційно-гігієнічної оцінки виявлено, що рудні родовища мають підвищену природну радіоактивність.
Питання вилучення з реєстру перспективних об'єктів мінерально-сировинної бази Донецької області Азовського родовища цирконій-рідкоземельних руд неодноразово підіймалися і розглядалися на сесіях Нікольської районної та Донецької обласної ради у 2012 році та були прийняті рішення відмовити в узгодженні надання спеціального дозволу на геологічне вивчення та промислову розробку ділянки. Однак вона так і не була вилучена з реєстру, йдеться у зверненні Маріупольської районної ради.
У документі підкреслюється, що діяльність ради спрямована на захист інтересів жителів Маріупольського району. Пропонується: створити комісію з вивчення можливої загрози при розробці Азовської ділянки цирконій-рідкоземельних руд і зняти відповідний лот з аукціону.
Під час обговорення проєкту звернення депутат Анатолій Шеретько висловився вельми скептично щодо майбутньої комісії: «Ні про яку експертизу не може бути мови, все купується і продається».
Депутат запропонував вимагати від чиновників накладення мораторію на розробку ділянки на десять років. Однак більшість депутатів все ж вважає за необхідне вимагати створення комісії.
Зокрема, депутат Олена Калайтан зазначила: «Перш за все, в зверненні ми вимагаємо зняти лот з аукціону. А експертиза, проведена спеціальною комісією, буде корисна тим, що дозволить поставити крапку в цьому питанні і закрити проблему для наступних поколінь, щоб вже ніколи не повертатися до розробки Азовського родовища і не підіймати цю тему, як це робилося досі кожні вісім років».
Депутат також нагадала, що звернення районної ради - це тільки перший етап. Держгеокадастр вже заявив про те, що аукціон відбудеться, а після нього будуть проведені громадські слухання на предмет розробляти чи ні ділянку.
«Нас чекає ще одна битва, на якій ми будемо битися за інтереси жителів району», - вважає Олена Калайтан, голова профільної комісії, головний редактор «Приазовського робочого».
Голова Маріупольської районної ради Степан Махсма підкреслив: «Безумовно, Азовську ділянку необхідно зняти, щоб вона більше ніколи не виставлялася на аукціонах. А для цього потрібна експертиза, остаточна і безповоротна. Ми вимагаємо, щоб її провели разом з нами, і щоб ні через десять, ні через двадцять років до цього питання майбутні покоління не поверталися. Тільки так ми захистимо інтереси жителів Маріупольського району».
Звернення Маріупольської районної ради підтримано абсолютною більшістю голосів депутатів.
Раніше повідомлялося, що в Нікольському на Донеччині мітингують проти видобутку цирконію: чого побоюються жителі (фото)
Пізніше нардеп закликав отримати висновки фахівців з безпеки жителів Донеччини в разі видобутку цирконію
Фото: Приазовский рабочий