Правозахисники розповіли, що судові справи переселенців поки просуваються "зі скрипом"
Право виплати пенсійних заборгованостей переселенцям вже практично не викликають проблем, а ось моральна компенсація поки під питанням.
Про це «Східному варіанту» розповіли українські правозахисники.
Така поширена категорія справ, як виплата пенсійної заборгованості, встановлення факту смерті та народження дитини в ОРДЛО, питання спадщини в ОРДЛО вже має напрацьовану судову практику. Це відбувається тому, що всі ці ситуації знайомі практично кожній родині.
«Щодо полонених цивільних осіб все погано. Їх незаконно звільняють, відновлюють тільки через суд. Тут поки немає ніякої позитивної або негативної практики. Стосовно моральної шкоди взагалі в країні все погано. Справа не тільки в загиблих, навіть елементарне порушене право викликає труднощі з доказом наявності моральної шкоди. Інститут начебто і не новий, але ще не розвинений», — коментує ситуацію юристка правозахисної групи «СІЧ» Юлія Полехина.
Складність в тому, що спочатку потрібно довести, що якісь дії або бездіяльність відповідача призвели до непоправних втрат. В такому випадку відповідачем виступає держава Україна, оскільки вона не змогла забезпечити безпеку своїх громадян.
«Є практика міжнародна, є практика ЄСПЛ, де чітко зазначено, що навіть якщо держава не здійснює контроль на територіях, ніхто з неї не знімає зобов'язання відповідати за людей», - коментує ситуацію юристка правозахисної групи «СІЧ» Юлія Полехина.
Олег Тарасенко каже, що національне право дуже не пристосоване до умов, в яких ми зараз живемо.
«У 2018 році був прийнятий закон про деокупацію, де написано, що відповідальність за весь збиток, заподіяний Російською Федерацією, покладається на РФ. Але в українському суді судитися з РФ неможливо. Є юрисдикційний імунітет і за міжнародним правом РФ непідсуднасудам України, так само як і Україна не підсудна національним судам Росії», — пояснює експерт.
Сума компенсації за вбитого родича може бути різною, іноді понад мільйон гривень. Юристи БФ «Право на захист» вважають, що в таких справах обов'язково проведення психологічної експертизи. Експерт повинен оцінити психологічний стан людини й встановити принаймні приблизний розмір моральної шкоди, заподіяного людині. Після чого суд зможе спиратися на ці цифри під час винесення рішення.
Такі справи розглядаються в Україні, але рішення щодо них, на жаль, не виконуються урядом, кажуть правозахисники. Крім того, на цей час Верховний Суд все ще не висловився з приводу справ даної категорії. Правозахисники сподіваються, що ситуацію вирішить Велика палата Верховного Суду, яка прийняла у провадження одну зі справ. Цю справу ведуть адвокати БФ «Право на захист».
«У цивільному процесі немає "зразкової справи", але є трохи інший механізм, коли Велика палата Верховного Суду може розглянути одну справу в порядку касаційного провадження і сформулювати правову позицію для всіх подібних справ. І це дуже важливо. Так вийшло, що вони відібрали на розгляд нашу справу. Сподіваємося, що до кінця цього року вони її розглянуть і тоді буде зрозуміло, чи обґрунтовані наші очікування на отримання компенсації від України», — коментує Олег Тарасенко.
Читайте також: Росія не пропускає підлітків, беруть штрафи і виганяють назад в "ДНР": мешканці про пропуск на КПП РФ