"Депутатів геть!": до чого призведе політичний колапс у Слов'янську
Тиждень, що минає для Слов'янська видалася «гарячим». Політичні пристрасті не вщухають. Здається, навіть навпаки: все тільки починається.
Депутати з табору більшості продовжують блокувати роботу міської влади. Замість сесій міськради — фотосесії на аварійному мосту і пресконференції. На кону стоїть дуже багато…
Спроба №5
Тільки за цей місяць депутати провалили 4 спроби провести сесію міської ради. Дві з них — на цьому тижні. Кворум відсутній, засідання переносяться знову і знову.
Ігнорують їх як і раніше представники більшості: фракцій «Опозиційна платформа за життя», «Наш край», «Партія миру і розвитку». Тепер замість них в сесійній залі збираються місцеві жителі.
«Ми обрали місцеву владу, це депутати. Якщо ви давали обіцянки, якщо ви говорили що будете відстоювати інтереси, турбуватися про кожного жителя, то починайте працювати. Починайте приймати рішення. Міські питання можна вирішити тільки у сесійній залі, по-іншому ухвалювати рішення в місті неможливо», — звернулася з трибуни до депутатів жителька Слов'янська.
Люди вже не вірять золотим горам, красиво описаним в передвиборчих програмах, підкреслює голова організації «Плацдарм» Олексій Юков.
«На превеликий жаль, тут не присутня велика частина депутатів. З незрозумілих причин або з неповаги до жителів нашого міста, які пережили такі катаклізми, що депутатам навіть не снилося. Ми всі пам'ятаємо як ховалися в підвалах притискаючи дітей, як раділи виходячи на вулицю і побачивши живих. І у когось вистачає совісті не прийти допомогти тим, хто віддав за них свої голоси?
Депутати насамперед несуть голос того, хто в них повірив. Тому коли ваші місця пустують, пам'ятайте що пустує можливість і надія народу. У нас з вами дуже страшне майбутнє, а має бути нормальне майбутнє. Потрібно відновлювати наше місто, поважайте його жителів! Пересмикування політичних затворів призводить до того, що наше місто зараз знаходиться в дуже поганому стані», — каже Олексій.
Представники громадськості закликали збирати підписи жителів за проведення дострокових виборів. Чекати рік для законного позбавлення депутатів їхніх мандатів терпіння вже немає.
Реакція місцевих жителів простежується і в соціальних мережах. Депутатів-прогульників називають терористами, а заручником — весь Слов'янськ.
Небезпечний бойкот
Депутати більшості в сесійний зал все ж приходять, але тільки коли він порожній. На тлі «замороженої роботи» народні обранці дають коментарі лояльним до себе журналістам.
У Слов'янська є всі шанси побити рекорд України. Уже чверть року місто живе без бюджету. Фінансування на 1/12 тогорічного дозволяє виживати, а не розвиватися. Зовсім скоро і ці гроші закінчаться.
Подібний сценарій для України не новий. Раніше через політичні амбіції без бюджету залишалися, наприклад, Херсон, Київ, Одеса. Те, що відбувається прирівнювалося до катаклізму, хоч і розв’язувалося за місяць. Слов'янські депутати до розв’язання, мабуть, не прагнуть.
За годину до проведення сесії 10 березня трійка депутатів від «ОПЗЖ» подали міському голові звернення від керівників трьох фракцій. Просять взяти час, щоб обговорити відключення котелень у місті та зміни до бюджету на ремонт моста. Звернення мер прийняв, але сесію все ж призначив на 11 число. До речі, це останній день коли депутати могли подолати вето мера на голосування за секретаря міськради. Терміни пройшли, секретар все-таки не призначений, питання залишається відкритим. Значить «провалений» кандидат на цю посаду, Євген Ляховий, може оскаржити рішення тільки через суд.
Ці баталії ми докладно описували в матеріалі Новий раунд: в Слов'янську триває боротьба за пост секретаря міськради
Аварія на мосту через Казенний Торець відрізала чималу частину міста від «великої землі». Перекриття руху викликало масу проблем. Частину з них можна вирішити на сесіях, але депутати віддали перевагу робити фото та заяви з місця подій.
Показовий виїзд депутатів став героєм інтернет-мемів:
Історія з газовими відключеннями заслуговує на окрему увагу. Що відбувалося минулого тижня ви можете прочитати в матеріалі Скандали та протести. Чому Донецьку область відключають від тепла.
«Не сподіваючись на місцевих обранців, ми з громадськістю склали та підписали звернення до правоохоронних органів з приводу ситуації з відключенням газу. Висловлюємо своє обурення протиправними діями “Донецькоблгазу” і просимо дати правову оцінку. У Краматорську це, наприклад, була ініціатива депутатів. Але у нас — не склалося», — говорить мер Слов'янська Вадим Лях.
Чому ж депутати оголосили бойкот?
Протистояння між політичними таборами в місті триває вже давно. Все почалося ще з розколу партії «Опозиційний блок». Більшість ексрегіоналів і їхніх соратників перейшло в новостворену «Опозиційну платформу за життя». Колишні однопартійці опинилися по різні боки барикад. На місцевих виборах боротьба між ними посилилася.
Чому ж тягнуть з прийняттям бюджету? Самі депутати пояснюють так:
«Тільки після проведення всіх постійних депутатських комісій фінальний варіант доопрацьованого проєкту бюджету може бути винесено в зал на затвердження сесії. Закликаємо мера Слов'янська та депутатів від інших фракцій до конструктивної роботи, ми повинні об'єднати наші зусилля!», — відзначають у своїх зверненнях лідери фракцій «ОПЗЖ», «Наш край» і «Партія миру і розвитку».
Негласний лідер цієї коаліції, колишній нардеп Олег Недава навіть спеціально влаштував пресконференцію. Показово в день проведення сесії. Депутат малював схеми, графіки — дві години пояснював журналістам, що їх провини в блокуванні роботи міста немає, а у всьому винна висока зарплата чиновників міськради.
ВЦА все-таки не буде
На тлі того, що відбувається не вщухають розмови про введення в Слов'янську військово-цивільної адміністрації. Голова Донецької ОВЦА Павло Кириленко в інтерв'ю телеканалу «Дім» в черговий раз розвіяв всі міфи: ні в планах, ні в цілях з приводу створення ВЦА взагалі не стояло місто Слов'янськ, які б політичні сили там не маніпулювали цим питанням.
Як зазначив Кириленко, Слов'янськ не перебуває на лінії зіткнення. Але в статті 3 закону про військово-цивільні адміністрації йдеться, що невиконання депутатами своїх обов'язків, саморозпуск і т.п. веде до введення військово-цивільних адміністрацій.
«У даній ситуації те, як розвиваються події в Слов'янську, я можу прокоментувати тільки одним чином: весь депутатський корпус обраний, який давав свої передвиборчі обіцянки — хто йшов на керівника громади, хто йшов від різних політичних сил в депутати, — всупереч своїм обіцянкам і програмам всі переслідують свої суто особисті політичні інтереси», — говорить Павло Кириленко.
У статті 18 Закону України про статус депутатів місцевих рад чітко розписані обов'язки народних обранців:
- дотримуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів;
- приймати ️ участь в роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких вони входять, всебічно сприяти виконанню їх рішень;
- виконувати доручення ради, її органів, сільського, селищного, міського голови або голови ради; інформувати їх про виконання доручень.
У статті 20 цього ж закону чорним по білому зазначено: депутат міської ради зобов'язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить.
Поки слов'янські депутати користуються «імунітетом» на рік. Але терпіння жителів вже добігає кінця та остання спроба провести сесію це наочно показала.