"Ні, бро, це не переробляється": у Маріуполі будуть тестувати додаток для екологічного життя
Які товари на полицях магазинів запаковані в упаковку, що переробляється? І куди її можна віднести на переробку? На сході України почали тестувати новий застосунок, який навчить дивитися на світ більш екологічно. “Східний Варіант” особисто взяв участь у тестуванні, тож розповідаємо головне
За даними Укрстату, за 2020 рік в Україні було утворено 15,6 мільярдів тонн сміття. І це лише те сміття, що було відправлено на сміттєзвалища та інші законні місця зберігання. Реальні цифри можуть бути значно більшими, адже навіть зараз волонтери знаходять цілі звалища відходів у лісах та на полях.
Щоб зробити поводження з відходами більш свідомим, команда розробників та дизайнерів з різних міст України створила додаток «Пакован». Це некомерційний проєкт, оскільки всі члени команди занепокоєні зростаючою кількістю пластику та інших видів відходів і хотіли зробити свій внесок у покращення екології.
Нещодавно команда «Паковану» повідомила, що вони будуть тестувати застосунок у трьох містах на Сході України — у Маріуполі, Краматорську та Сєвєродонецьку.
«Східний Варіант» особисто протестував застосунок, щоб дізнатись як він працює, чи є з ним труднощі та як їх можна вирішити.
Море сміття
«Я вперше зацікавилася темою екології, коли, гуляючи пляжем, наткнулася на гори сміття, яке дуже дивно бачити у такому місці. Це були зубні щітки, тюбики від зубних паст, голови від дитячих ляльок. Це було дивним і відклалося у пам’яті», — так згадує свій перший позив до екологічного життя комунікаційна менеджерка стартапу «Пакован» Наталка Мельничук.
Пластикові пакети та інше сміття були всюди, навіть на дні моря. Тоді Наталя подумала, що якщо так буде продовжуватись, то через декілька років море буде наповнене сміттям, а «вода не буде відчуватися водою».
«Для мене це було настільки шоком, що приїхавши додому, я читала про те, що можна зробити, щоб море не стало брудним», — каже Наталка.
Відтоді вона почала сортувати сміття і компостувати органічні відходи.
«Для мене було великим відкриттям те, що сміття, можна виносити не через день, а раз у два тижні. Без органіки смітник майже не наповнюється. Вміст компостних відер ми просто успішно закопували в себе на подвір’ї, як добриво для квітів», — каже дівчина.
Пізніше Наталя замінила повсякденні товари на більш екологічні — пластикову зубну щітку на бамбукову, а одноразові стаканчики з кав’ярень на багаторазове горнятко.
Інші учасники команди — дизайнерки Тетяна Охтень і Ірина Шешурак та розробник Олександр Підлісний також сортують сміття у себе вдома.
Тетяна з Іриною навіть якось їздили до Карпат, щоб на волонтерських засадах прибрати там сміття. Вони були шоковані, коли дізнались, що серед лісів та полонин розкидані гори відходів, і це зроблено людьми.
Шок та спільна зацікавленість у тому, щоб зробити Україну чистою, змусила їх замислитись про застосунок, який би спростив перехід до екологічного життя.
Технології на сторожі свідомого споживання
Над розробкою «Паковану» від ідеї до готового продукту команда працювала близько півтора року. І вже пів року додаток доступний для користувачів у магазинах iOS та Android. Він повністю безкоштовний.
«Додаток допоможе вам з сортуванням сміття ще на етапі початку покупки. Людина, маючи додаток, може просканувати бар-код або штрих-код на товарі та отримати інформацію про всі складові упаковки. Про те, з якого пластику складається кришка та упаковка. Потім додаток підтягує найближчі на карті пункти прийому цієї вторсировини, які є у базі», — каже Наталя Мельничук.
За допомогою додатку людина ще в магазині може зрозуміти, чи взагалі варто купувати товар, відходи від якого нікуди здати. Чи краще обрати цей же товар в іншій упаковці або взагалі без неї.
Якщо ж такого товару немає у базі, вам потрібно додати його самостійно — це займає менш як хвилину часу.
«За те, що ви додаєте товар, ви отримуєте бали та досягнення. Вам відкриваються різні нагороди. За певну кількість додавань ми з радістю відправляємо наш мерч — багаторазову пляшку та сумку-шопер», — ділиться Наталя.
Вона сама постійно з радістю додає товари та каже, що така ігрова форма додатку дуже приємна для користувачів.
До речі, товари не додаються автоматично, тому просто написати аби що у вас не вийде. Усі товари, які вносяться у базу користувачами, обов’язково перевіряються модератором.
Чим більше товарів ви додаєте, ти більше у вас шансів стати експертом «Паковану». На цьому рівні ви зможете вже самі редагувати певні товари, якщо помічаєте десь помилки.
Наталя визнає, що існують певні товари, де не міститься інформації про тип упаковки та її переробку. При цьому багато які “прийомки” не приймають товарів без маркування.
Розробники передбачили, що люди можуть самі вносити тип пакування, коректний на їхній погляд, а потім його перевірить модератор.
Як український схід стане екологічнішим
Додаток вже доступний у Києві, Львові та Рівному. Нещодавно команда «Паковану» виграла грант від ПРООН для просування додатку у Маріуполі, Краматорську і Сєвєродонецьку.
Для того, щоб запуститись, розробникам потрібні адреси сортувальних станцій та пунктів прийому.
«Я назбирала дуже велику базу в Маріуполі, але, як виявилось потім, половина з цих пунктів не працює. У зборі нам дуже допомогла ініціатива “Маріуполь Сортує!”. Вони скоординували наші дії та допомогли з уточненням», — каже Наталя.
За задумом команди, потрібно не лише надавати адресу пунктів прийому вторсировини, а ще й часи роботи та номер телефону. Так людина може подзвонити та дізнатись, чи приймають там якийсь рідкісний вид вторсировини, щоб не їхати дарма в інший кінець міста.
«У великих містах хоча б є мінімальна культура сортування, а в маленьких містах її немає. Але насправді люди хочуть і вже готові сортувати. Я моніторила поведінку людей у Маріуполі. Там настільки багато людей, які хочуть боротися з проблемами екології, вони дуже активні. Просто величезна їм вдячність за те, що вони такі свідомі люди», — резюмує Наталя.
Наш тест
Журналістка «Східного варіанту» три дні тестувала застосунок «Пакован», щоб краще зрозуміти його функціонал. Він дійсно дуже простий. Для того, щоб повноцінно користуватись застосунком та додавати нові штрих-коди, потрібно зареєструватись (увести своє ім’я, прізвище й електронну пошту).
Натискаєте «Сканувати» та наводите камеру на штрих-код товару.
Отримуєте один з трьох можливих результатів. Якщо такий товар вже є в базі, то вам нададуть рекомендації: чи переробляється він чи ні. І нададуть мапу, куди можна віднести. Але поки що ця мапа не працює у Маріуполі, Краматорську та Сєвєродонецьку.
Розробники обіцяють, що вона буде у доступі незабаром, зараз вони перевіряють робочі пункти переробки та актуалізують інформацію. Якщо ви бажаєте їм допомогти, зверніться до «Паковану» в Інстаграмі. Також вас можуть додати до чату, щоб ви повідомляли про свої успіхи та спостереження під час користування застосунком.
Якщо ж такого товару немає у базі, ви можете його додати. Для цього потрібно вказати назву товару, його об’єм або вагу та маркування на упаковці. Зазвичай виробники вказують маркування десь на упаковці.
Зверніть увагу, що, наприклад, пластикові пляшки можуть мати декілька маркувань — одне безпосередньо на пляшці, інше на кришці, тому додавайте два маркування.
Зараз у базі застосунку близько тисячі товарів, тому команда й розширюється на різні міста, щоб якомога більше користувачів наповнювали додаток інформацією. На жаль, нашій журналістці не вдалося знайти товар, що був у базі, хоча ми просканували близько 15 товарів. Це стало додатковою мотивацією ще більше доповнювати інформацію. За це можна отримати досягнення всередині застосунку та подарунки від команди.
Під час сканування товарів проблем зі співробітниками магазину не має виникнути, але якщо все ж охорона вимагає перестати користуватись додатком, пам’ятайте, що згідно з 34 статтєю Конституції України кожен громадянин має право вільно збирати та поширювати інформацію.
До речі, не обов’язково сканувати товар саме у супермаркеті, його можна сканувати й вже вдома.