"Тут буде місто-сад!": як активісти роблять Донбас затишним і красивим
Французький шик в Кремінній та запливи на байдарках під Лисичанськом. Звучить трохи фантастично, але це цілком реальні проєкти організації «Місто-сад», які розробили для Луганщини. Більше про них, а також про важливість перетворення суспільного простору «Східний варіант» розпитав координаторку проєктів Ольгу Гвоздик.
Громадська організація «Місто-сад» народилася під час Революції гідності та за роки свого існування довела, що «ГОшки» можуть бути ефективними.
І в черговий раз підтверджуючи це, зараз в 6-ти громадах Донбасу реалізують проєкт «Місто-сад для громад». У Луганській області до нього приєдналися Лисичанськ, Кремінна, Старобільськ і село Вишневе.
Не Сєвєродонецьком єдиним
А починалося все у 2018 році. Активісти вивчали міста і шукали громади, які потребували нових публічних просторів. Де були люди, готові ці простори створювати та пізніше з ними працювати.
«Ми вибрали місто Кремінна, де дуже-дуже потужна молодь. Вони хочуть вчитися, хочуть створювати, переосмислювати своє місто. А також Лисичанськ. Ми на нього звернули увагу, тому що дуже багато проєктів спрямовані саме на Сєвєродонецьк. Ми хотіли трохи збалансувати, щоб публічні простори були не тільки там, щоб молодь всюди могла розвиватися», — згадує Ольга.
Понад рік тому ці два проєкти були розроблені. Також навчають громади, як знайти шляхи та гроші для їх реалізації:
«Ми розуміємо, що у громад багато проблем. У Лисичанську це відсутність води, якісних комунікацій. В першу чергу, кошти повинні направлятися на їх рішення. Але є потреба розвивати спортивний напрямок, культурний напрямок. Наше завдання — показати, що це реально, що можна залучати інвестиції, бізнес».
У Лисичанськ — з байдаркою і каное
Один зі способів пошуку коштів — це «спільнокошт», де фінансово підтримати вподобану ідею може кожен охочий. І стати такою ідеєю може проєкт реконструкція «Водної станції» в Лисичанську.
Місцевим жителям вона відома як локація, яку для фотографій уподобали молодята. Насправді ж, це спортивно-оздоровча база на березі Сіверського Дінця, де тренуються до 200 спортсменів за одну зміну, проводять змагання з водних видів спорту, легкої атлетики та волейболу.
Але об'єкти станції, яким понад 60 років, потребують реконструкції. Команда проєкту «Місто-сад» разом з лисичанськими активістами розробили архітектурну концепцію, дизайн і бренд спортивного об'єкта. Планується відремонтувати зону для байдарок і каное, зону для легкої атлетики, футбольні та баскетбольні майданчики.
Оскільки проєкт дорогий, почати реалізацію вирішили з майданчика для workout з вуличними тренажерами. Для неї й збирають гроші — потрібно трохи більше ніж 122 тисячі гривень. Один з благодійників вже підтримав проєкт на 11 тисяч гривень.
«Ми також працюємо з військово-цивільною адміністрацією Луганської області та Лисичанська, розробляємо певні “дорожні карти”. Такі масштабні проєкти є довгостроковими. Потрібно розв'язати питання землевідведення, проведення тендеру на проєктно-кошторисну документацію.
Після цього ВЦА вже зможе звернутися до Державного фонду регіонального розвитку. Молоді люди також включаються в роботу, беруть участь в наших освітніх проєктах, флешмобах. До нас приєдналася й організація ветеранів АТО Луганщини», — додає Ольга.
Планується, що на «Водній станції» також буде пікнік-зона, майданчик з трибунами та дитячий майданчик.
"Французький бульвар" у Кремінній
У Кремінній же вирішили осучаснити проспект Дружби. Саме це місце голосуванням обрали городяни.
Відповідно до розробленої концепції, публічним простором стане бульвар — там буде зелена зона, майданчики для громадських заходів, фотозона, дитячий майданчик, скульптури та затишні кав'ярні.
«У Кремінній місцеве самоврядування працює активно. До бюджету на цей рік заклали скейт-парк. Проводять тендери на розміщення літніх кафе, які на бульварі повинні бути уніфіковані, стилізовані. Готова підтримати обласна ВЦА. Йдеться, наприклад, про зовнішнє освітлення. І, звичайно, дуже важлива активність молоді, яку ми дуже вітаємо», — додає координаторка проєктів.
Ми повинні дати людям можливість пишатися своїм містом
Наразі до проєкту активно підключаються Старобільськ і Вишневе. Вони брали участь в конкурсі «Зроби краще», в якому громади пропонували свої ідеї. З багатьох міст України виявилися найбільш вмотивованими та підкорили журі.
«Кожен проєкт проходить через елемент партиципації. У цьому унікальність проєкту. Ми не просто показуємо, як має виглядати простір. Ми відштовхуємося від потреб і бажань громади. Громади Старобільська і Вишневого «включилися», вони активно розробляють бачення суспільного простору», — пояснює координаторка проєктів.
Проєкт передбачає й освітню складову, проведення воркшопів і тренінгів. Зараз це все реалізовується за підтримки проекту USAID "Демократичне врядування у Східній Україні".
У вересні команда відвідала міста проєкту. Для дітей провели спеціальні майстер-класи зі створення дитячих майданчиків. Малюки розробляли макети ігрових зон, про які мріють, з підручних матеріалів. На їх основі архітектори з дизайнерами проєктують майданчика.
Це лише частина загального простору, концепцію якого представлять в листопаді. А вже після реалізації планують створити клуби «друзів публічного простору» — тієї активної команди, яка буде піклуватися про нову міську локацію.
«Ми повинні дати людям можливість пишатися своїм містом. Дати можливість хотіти залишитися у своєму місті. І такі громадські простори, які стають “родзинкою”, символом єднання громади, необхідні для Луганщини та Донеччини.
Складність регіону не є проблемою. Для нас це свого роду виклик, місія допомогти громаді, бо ми бачимо цей запит. Для нас дуже важливо напрацьовувати ці зміни разом. Їх реалізація допоможе показати, що Луганщина — це прекрасний регіон, який всебічно розвивається», — резюмує Ольга Гвоздик