У Маріуполі старе занедбане кладовище хочуть перетворити на культурний об'єкт
У Маріуполі старе занедбане кладовище хочуть перетворити на культурний об'єкт «Маріупольський некрополь». З такою ініціативою виступили місцеві історики, краєзнавці та активісти.
Про це пишуть Новини Донбасу.
Вперше це кладовище розміром 16 га з'являється на картах у 1811 році. З 1972 року воно занедбане, і це найстаріше кладовище східної України з усіх збережених. Відомо, що тут поховані відомі маріупольці дореволюційної епохи, греки-першопоселенці, яких привів з Криму митрополит Ігнатій.
Кандидат історичних наук Ілля Луковенко вважає, що важливо дізнатися якомога більше імен. «Коли ти вириваєш з небуття чергове ім'я людини, мені здається це важливо», - каже історик.
Він показав поховання, найвідоміших і найвідкритіших, найдавніший надгробок на цьому некрополі. «Грек - першопоселенець Георгій Сахаджі, напис зроблено грецькою мовою», - зазначає Луковенко.
Є тут і надгробки німецьких колоністів, зокрема Маркуса Якобсена, який переїхав до Маріуполя і був тут похований 1903 року. Також тут покояться один з перших мерів міста Олександр Хараджаєв, відомий у світі монументаліст Віктор Арнаутов, герої Першої та Другої світових воєн.
Зараз маріупольські краєзнавці намагаються встановити, хто похований у найвідомішому склепі на цьому покинутому кладовищі і що пов'язує цих людей. Історик Ілля Луковенко каже, що довгий час вважалося, що це склеп купця Пиличева, дослідження це підтвердило.
"Пиличева - не Пиличева, хтось каже, що Газодінових. Ось як відповісти на це запитання? Очистити. Ось так, дійсно, Дмитро Пілічев, купець другої гільдії, досить-таки відома в Маріуполі людина. По суті, відкрилася таємниця багатьох десятиліть, кому ж в реальності належить цей склеп", - показує історик напис на очищеному надгробку.
Навесні 2020 року краєзнавці почали шукати, очищати і відновлювати старовинні надгробки, звірятися з метриками, шукати нащадків похованих тут людей.
На честь греків-першопоселенців тут висадили платани, старовинним надгробкам хочуть присвоїти статус історичних пам'яток, а також створити історико-меморіальний сайт для нащадків похованих. Для цього потрібно фінансування, зараз краєзнавцям допомагають городяни і місцеві підприємці.
Директор ГО «Архі-місто» Андрій Марусов зазначає, що старовинне маріупольське кладовище - це реальне відображення первісної, великої частини історії міста і всього Приазов'я.
"Відновлення цієї справжньої, істинної історичної пам'яті, що відбувалося, XIX-XX століття, те, що було змито за 70 років. Важливо пам'ятати про те, хто ти, хто твої предки, як вони будували це місто, чим вони жертвували для нього", - говорить Марусов.
За словами ініціаторів проекту, щоб зберегти унікальність старовинного кладовища, відновити пам'ятники, необхідно надати йому якийсь статус. Зараз розглядається ідея про те, щоб був створений об'єкт на зразок музею під відкритим небом «Маріупольський некрополь».