У громаді на Луганщині заснували виробничий енергетичний кооператив
Енергетичний кооператив «Вогник» за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка Східної України» (Проєкт USAID) у червні 2021 року отримав послуги за Програмою консультацій для бізнесу з розробки бізнес-плану згідно міжнародної методики, а також інтерактивну фінансову модель, яка є зручним інструментом з фінансового планування.
Про це повідомляється на сторінці Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України" у фейсбуці.
Геннадій Леляков у 2019 році об’єднав дванадцятьох жителів селища Березове, що неподалік Лисичанська Луганської області, та заснував виробничий енергетичний кооператив. Завдяки грантовій допомозі Норвезької ради у справах біженців придбали бензопили, дробарки для подрібнення гілля та почали заготовляти паливну тріску для опалення власних будинків.
“Газ щороку дорожчає, тому ми вирішили використовувати для опалення своїх будинків тріску. Це подрібнене гілля, яке ми засипаємо у твердопаливні котли. Заготовити тріску одній людині складно, а коли нас декілька, маємо інструменти, це простіше”, - говорить керівник кооперативу Геннадій Леляков.
Кооператив домовився про співпрацю із місцевим зеленбудом, який безкоштовно віддає гілки після обрізки дерев. Їх використовують для подрібнення та переробки на тріску. Геннадій каже, що подрібнюють гілки усіх дерев, які ростуть у місті – тополі, берези, липи, акації.
Таке паливо порівняно з газом дозволяє в 1,5-2 рази зменшити витрати на опалення в залежності від погодних умов та теплопровідності будівлі.
З березня до червня Геннадій брав участь у навчальній програмі із соціального підприємництва. Впродовж кількох місяців чоловік навчався, як подивитися на свою справу не лише для задоволення власних потреб, а й перетворити її на бізнес.
“Особисто мені не вистачало знань, як вести свою справу, тому я пішов навчатися підприємництву – багато дізнався про планування, брендування, маркетинг, пошук клієнтів”, - каже Геннадій.
Також упродовж двох місяців команда експертів Проєкту USAID та членів кооперативу працювала над розробкою бізнес-плану з інтерактивною фінансовою моделлю в рамках Програми консультацій для бізнесу. У процесі розробки провели ретельний аналіз, обрали шлях розвитку та створили докладний опис роботи кооперативу, який включає загальний опис компанії, інформацію про продукти та послуги, плани з виробництва, маркетингу, інформацію про організаційну структуру та команду, фінансовий план та аналіз ризиків. Окрему увагу експерти приділили створенню інтерактивної фінансової моделі, яка дозволила прорахувати різноманітні варіанти розвитку кооперативу та визначити результати аналізу чутливості бізнесу до зменшення доходів та збільшення витрат.
“У кооперативі ми бачимо, що попит у жителів приватного сектора Луганщини на паливну тріску є, але нам потрібне додаткове обладнання для її виготовлення. Зараз готуємо заявку на отримання грантової допомоги від Проєкту USAID. Згідно із бізнес-планом, розробленим у рамках Програми консультацій для бізнесу, ми плануємо, що залучені кошти допоможуть збільшити кількість паливної тріски та заготовити не лише для себе, а й на продаж. Це зробить наш кооператив більш стійким і спроможним”, - говорить Геннадій.
Дізнатись більше про Програму консультацій для бізнесу (програма безкоштовна для підприємств, що пройшли конкурсний відбір) та подати заявку на участь у Програмі можна за посиланням: https://www.facebook.com/ERAUkraine/posts/3672223826220841.