В УКМЦ Цибульська розповіла, як Україна зупиняє поширення проросійської дезінформації
Нещодавно в Україні було запущено два центри протидії дезінформації та інформаційній безпеці, один з них - Центр стратегічної комунікації та інформаційної безпеки, який очолила Любов Цибульська.
В УКМЦ "Східному Варіанту" вона розповіла про роботу та плани центру з протидії проросійській дезінформації в Україні.
"Наш центр буде працювати в трьох напрямках. Перший напрямок - це стратегічні комунікації і тут мова йде про просування активних стратегічних проукраїнських наративів. Адже ми розуміємо, що виходити і постійно говорити «Ми не те, що говорить про нас Росія» можна, та не довго. Тому ми разом з громадськими організаціями вже напрацювали ці стратегічні наративи", - пояснює Цибульська.
Створення і впровадження позитивних проукраїнських наративів і ворожі наративи Росії
Щодо ворожих і пропагандистських наративів з боку Росії на адресу України. Росія продовжує ворожі атаки проти України в інформаційному просторі, і використовує всі можливі вразливості, зазначає експертка:
“Ідея полягає в тому, щоб нас роз'єднати, розколоти, поляризувати суспільство. Якщо ми роз'єднані, посварені, то в нас менше енергії, часу і сили на боротьбу с агресією РФ, та нас легше побороти, бо ми самі сваримося, чубимося одне проти одного”, - пояснює Цибульська.
Україна у відповідь готує свої, проукраїнські наративи. Ці наративи не є політичними, вони не включають інтереси жодної української партії, вони є суто проукраїнськими і їх метою є підсвічування тих сильних сторін, які вже існують, зазначила керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки:
"Інакше вони не будуть працювати і це не буде природними для наших громадян, вони не будуть носіями цих наративів. Їх небагато, тож ми розробили наші (проукраїнські) наративи разом з українськими активістами, знаючи які Росія поширює наративи про нас і наші наративи повинні боротися з цим", - зазначає експертка.
За словами Цибульської зараз наші проукраїнські наративи планують протестувати на фокус-групах в усіх регіонах країни, є міжнародні організації, які допоможуть зробити все якісно. Після цього наративи запускатимуть в інформаційні компанії:
"Ми зможемо давати їх міністерствам і всім органам держвлади для того, щоб вони включали це в свої комунікації. Знову ж таки мова не йде про жодні політичні речі. Далі ми хочемо спакувати її в "єдину стратегію позитивних наративів", хоча ця назва ще не відпрацьована", - сказала Цибульська.
Фокус центру - це Росія і її «гравці» в Україні
Другий напрямок Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки - це протидія дезінформації. Для цього створюється сайт, на якому буде зібрано все, що напрацьовано громадським сектором з протидії дезінформації: все, що стосується російських наративів, проросійських медіа, всі основні дослідження, аналізи, подкасти. Тепер все це буде дуже зручно зібрано в одному місці. І паралельно команда нового центру з 5 чоловік буде створювати свій продукт: аналітику, подкасти тощо.
Читайте також: «У разі надзвичайної ситуації або війни»: в УКМЦ презентували брошуру, яку поширять на Донбасі
"Наш фокус центру - це Росія, ми не будемо втручатися або аналізувати внутрішню українську дезінформацію. Тому що тоді дуже легко стати інструментом внутрішньої політичної боротьби. Я коли приходила на посаду, то сказала, що не хотіла б стати м'ячиком, який будуть перекидати українські партії. Тому ми відразу фокусуємося на Росії і на її гравцях тут".
Що стосується виявлення проросійських фейків і моніторингом, над цим в Україні вже працюють:
"У нас поки немає можливості швидко виявляти фейки і спростовувати їх. Не передбачається на це ні людського ресурсу, ні грошового в такій кількості, тому що моніторинг, це така значна робота", - зазначає керівник центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
З іншого боку моніторинг блискуче роблять громадські організації, пояснює Цибульська, тому нема потреби дублювати те, що вже робиться. Також моніторинг роблять державні органи влади, є моніторинг СБУ, РНБО, МЗС, ЗСУ, та інші. Але моніторинг це початкова частина, це первинна обробка інформації. Тому потрібно цей моніторинг проаналізувати, зробити висновки і запропонувати сценарій, що може бути, який може бути прогноз. І цим хоче займатися центр під РНБО, каже експертка.
Росія вкладає колосальний ресурс у лобістів. Що протиставляє Україна?
Третій напрямок центру - це адвокація зусиль держави і громадянського суспільства назовні. Це постійна робота з міжнародними партнерами, участь у конференціях круглих столах, пояснення, що робить держава, що роблять ГО. Роз'яснення, яким чином відбувається гібридна агресія проти України Росією.
За словами Цибульської - це дуже енерговитратна частина, це дуже багато контактів зустрічей і виступів, але це необхідна і вкрай важлива робота:
"Ця робота залишається непомітною для широкої аудиторії тут. Тебе ніхто не буде судити з того, скільки разів ти виступив на конференціях, але ця робота важлива, тому що нам важливо, щоб утримували санкції.
Росія має дуже потужні лобі в багатьох країнах і ми з цим всюди стикаємося. Ми бачимо, що є великі інтенції у багатьох країн нам допомагати, але ці рішення блокуються кількома країнами в Європі. Це дуже прикро, але ми розуміємо, що Росія вкладає колосальний ресурс у цих лобістів, які нам ніколи і не снилися. Вони тримають найбільше лобістів - Франція, Німеччина, Бельгія. Але ще є Греція, Італія, Іспанія і там Росія активно працює", - говорить Цибульська.
Зараз у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки працює 5 осіб і очікують державне фінансування:
"Ми сподіваємося, що держава виділіть на центр кошти дадуть офіс і все запрацює. Є ця інтенція і є підтримка міжнародних партнерів", - підсумувала експертка.
Довідково
Раніше Любов Цибульська працювала на низці українських телеканалів як журналістка, редактор, сценаристка. Була радником зі стратегічних комунікацій Начальника Генерального Штабу ЗСУ, керівником прес-служби Віце-прем'єр-міністра з європейської та євроатлантичної інтеграції.
Зараз Любов Цибульська - керівник Групи з аналізу гібридних загроз Українського кризового медіа-центру. Серед основних напрямків її роботи - дослідження російської дезінформації, вивчення основних наративів російської пропаганди і механізмів їх впливу на аудиторії, вивчення російських інформаційних операцій в Україні та на Заході. Також вона є радницею з протидії інформаційним загрозам Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
Віолетта Цуркан
Матеріал підготовлено в рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Східного партнерства.