
Центр вивчення окупації розповів про збільшений військовий "призов" і "збори резервістів на ТОТ
У росії та на тимчасово окупованих територіях загарбники оголосили про черговий призов військовослужбовців.
Як передає Східний Варіант про це повідомив голова Центру вивчення окупації Петро Андрющенко в ефірі телемарафону "Єдині новини" на Суспільне.
"Це не перший призов, це фактично у нас четвертий призов на окупованих територіях, але це буде збільшений призов, це буде найбільший призов за всі попередні роки, зі зрозумілих причин, тому що всі попередні призови пройшли достатньо тихо, пройшли без певних заворушень, з точки зору окупованих територій, людей там привчили, що таке є. І тепер ми побачимо геть іншу ситуацію. Окрім того, не варто забувати, що разом з призовом вперше на окупованих територіях, от одночасно буде проведено "збори резервістів" так званих, ну тобто кількість людей, які будуть залучені в той чи іншій вигляді до підготовки і фактично до проходження служби в російській армії, ну значно збільшиться.
За нашими інсайдами, принаймні по Маріуполю, по Бердянську і по Розівці, ми точно знаємо, що надійшли підвищені порівняння з минулим роком мобілізаційні завдання, ну тобто завдання, за якими вони мають призвати людей, є та кількість людей, яка буде залучена разом. Орієнтовно в 1,5 рази більше людей має бути призвано для проходження "строкової служби". Ну а все інше буде проходити власне так само, до 15 липня воно буде тривати, це достатньо великий період насправді і це означає, що вони спокійно зможуть зібрати ту кількість, яка їм необхідна", — уточнив Петро Андрющенко.
Петро Андрющенко каже, що окупанти можуть задіяти і примус під час "призову":
"Знов таки не варто скидати з терезів те, що в росіян є певна проблема з мобілізацією в принципі на території російської федерації, тому ми точно побачимо знову примус. Під час призовної компанії мається на увазі, що людям будуть погрожувати, як це вже відбувалось, або призовом і проходженням служби не там, де вони теоретично мають проходити за російським законодавством, умовно кажучи, там далекими регіонами, Чечню чи щось таке інше, і просто примушувати їх підписувати контракти і йти в армію. Та само ситуація буде з призовниками, те вже відбувалось і відбувається фактично, тому що їм пропонують підписати контракти".
Щодо різниці у "засобах" примусу в окупації в селі і місті Петро Андрющенко каже наступне:
"Не від регіону, тобто не від області, в першу чергу, він відрізняється від місцевості. Тобто в містах - це по одному проходить, в сільській місцевості це трохи інакше. Ну, зрозуміло, тут є певні особливості. Справа в тому, що здебільше сільська місцевість, там складніше виконувати мобілізаційні завдання, причому там складніше виключити в рамках обмеженої кількості людей, які підпадають, по суті, під призов. Тому там більш агресивно і більше примусу ми спостерігали минулого разу. А що стосується окупованих місць, це відбувається дуже просто. Люди отримують повістки, йдуть до військкомату, власне, і там відбувається призов. Там чекають 2-3 дні. Оці 2-3 дні, поки їх тримають у військкоматі, після того, як вони з'явилися по війську, то їх намагаються переконати, в першу чергу, підписати контракти, потім їх організовано вивозять".
Під "призовну компанію" окупантів попадають люди від 18 до 23-24 років уточнив Петро Андрющенко:
"Призовників" залякують тим, що вони мусять проходити за російським законодавством "службу", умовно кажучи, там далекими регіонами, Чечню чи щось таке інше, і просто примушують їх підписувати контракт і йти в армію. Так само ситуація буде з призовниками, те вже відбувалось і відбувається фактично, тому що їм пропонують підписати контракти і одразу змінювати статус призовника на контрактника, тому, що контрактники не підлягають призову, а після закінчення контракту з російським законодавством вони вважаються такими, що проходили вже службу в російській армії, тобто і повторному призову вони також не підлягають. Цим користуються росіяни і достатньо активно і агресивно агітують молодь, ту, яку вони збирають, і в рамках призовної компанії для того, щоб вкладати контракти і переходження на контрактну службу в російській армії".
Уряд ухвалив рішення, що спрощує постановку на облік чоловіків за кордоном
Також є розподілення щодо локацій "призову":
"Ну, можливо, тут залежить від того, який регіон. Там Донецька, Луганська область, вона вивозиться в Ростовську область, наприклад, Запорізька і Херсонська область, вони або їдуть в Крим, або їдуть в Краснодарський край. Там по-різному це відбувається. Але, ну, здебільшого, плюс-мінус, воно відбувається одно та саме. Що тому сприяє? Ну, можливо, давайте не будемо забувати, що майже всі мають російський паспорт, коли вона стала не військовим виглядом. В росіян є всі дані, де вони живуть, які знайти. І там, ну, немає такого, що хтось може там не стати. Вони такого не допускають. Насправді досить жорстко це карається і досить жорстко за цим слідують. Тому там російський військовий командир точно знає, хто де живе. І там дуже точно вони отримують повістку, і ніхто не ризикує за цією повісткою, власне, з'являтися. Єдине, що дійсно можна втекти і можна виїхати там в інший регіон російської федерації. Немає поки що заборон таких жорстоких.
Андрющенко каже, що "строковиків" загарбники потім можуть відправити на фронт:
"Тобто теоретично (з ТОТ) можна вихати, але чомусь вони не їдуть. Знов таки зрозуміло, чому насправді люди не їдуть. Росіяни достатньо хитро, не скажу мудро, але достатньо хитро втілюють цю "політику" з погляду призовної компанії, попередніми призовами спочатку, привчаючи, що "нічого страшного не відбувається", на фронт ніхто не потрапляє, потім збільшуючи і змінюючи підходи. Тому в окупації перед призовною компанією. Це ми маємо з вами усвідомлювати. І я впевнений, що цього разу ми побачимо набагато більше строковиків на лінії фронту. І тут питання вже більше до наших сил оборони, аби окремо висвітлювати всіх тих, хто потрапить в полон, з точки зору призовників, особливо тих, хто з окупованих територій, щоб демонструвати нашим людям там, що такі факти дійсно є, і це не є нашою вигадкою, фейками, чи щось таке інше, на чому наполягає російська пропаганда".
Щодо виїзду за кордон у випадку "примусової мобілізації" Петро Андрющенко каже наступне:
"Ніякі заборони поки не діють. Знов таки, поки немає, не було в нас фактів таких верифікованих, щоб люди отримали повістку і виїхали, наприклад, якусь грузів чи в Польщу чи будь-яку іншу країну. Я вже не кажу про повернення додому в Україну. Таких фактів немає, тому складно сказати, як це діє, якщо людина отримала повістку і не може виїхати. Тому що зараз це набагато легше, ніж було два роки тому, тому що на сьогоднішній день для людей на окупованих територіях цілком доступний російський закордонний паспорт, можна його використати. Власне, навіть якщо немає українського паспорту, ну а там далі вже йти до наших органів МЗС і пояснювати, що ти громадянин України і як так опинилось, що ти не маєш українського паспорту закордонного. Я думаю, що наш МЗС буде йти на зустріч, нашим людям сподіваюся, принаймні на це, особливо для тих людей, які втекли від примусової мобілізації", — уточнив Петро Андрющенко.
Також: росіяни посилили штурми на фронтах Донеччини у спробах відрізати частину області
Також: уряд ухвалив рішення, що спрощує постановку на облік чоловіків за кордоном
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.