Складне завдання жителям ОРДЛО і підконтрольної території - позбутися недовіри: Резніков про досвід Хорватії
Віце-прем'єр-міністр Олексій Резніков розповів на досвіді Хорватії, як позбавиться від недовіри між жителями ОРДЛО і підконтрольної Україні території.
Про це повідомляє Східний варіант із посиланням на ЗН.
Так, Резников вважає, що дві ключові речі, що вже стоять у нас на порядку денному, це дві емоції, що є сьогодні й на окупованих територіях, і на підконтрольних, — це страх і, як наслідок, недовіра. Населення України, яке живе на окупованих територіях, боїться населення підконтрольної території. Але також бояться люди й тут: мовляв, у них там промиті мізки, навіщо вони нам потрібні? Звідси взаємна недовіра. Позбутися її — найскладніше завдання, над яким доведеться працювати й ковтати тих-таки «жаб».
Між людьми, які перебувають у конфлікті та/чи бояться одні одних, часто потрібен посередник для того, щоб допомогти відновити цю довіру.
Хорвати скористалися допомогою міжнародної адміністрації. Серби, які залишилися, знали, що їх не будуть переслідувати, не буде етнічних чисток, а хорвати розуміли, що серби, які залишилися, не опиратимуться відновленню конституційного ладу. Проводилося роззброєння, що йшло хвилями. Після того, як перекрили кордон із Сербією (щоб та не поставляла зброю), вони викуповували зброю в населення. Тільки після цього, через півтора року, хорвати пішли на місцеві вибори. Вони за цей час видали сто тисяч хорватських документів, склали списки виборців.
А друга річ, яка допомогла відновити довіру, — це вирішення звичайних побутових питань. Місцеве самоврядування стало ключовим актором у цьому. Мери, повернувшись туди, почали вирішувати звичайні завдання — відновлення доріг, ввімкнення світла, підведення води, вивезення багатотонних куп сміття. І вирішення цих простих побутових функцій стало для людей чинником відновлення довіри. Будьмо реалістами: адже основу піраміди Маслоу ніхто не скасовував.
Нам після деокупації та відновлення контролю над кордоном теж доведеться працювати над відновленням довіри. А ось хто буде цими акторами, крім органів місцевої влади, хто буде цим посередником, у тому числі з силовим забезпеченням? Місія ОБСЄ зі спецмандатом? Місія РБ ООН зі спецмандатом? Мені здається, що це і є предмет діалогу. Це важливо, в тому числі, для обговорення з нашими партнерами — країнами не тільки «нормандського формату», а й нашими стратегічними євроатлантичними партнерами — Канадою, США, Великою Британією. До речі, днями в мене була зустріч із послами різних країн, серед яких Швеція, що головує в ОБСЄ наступного року, і Польща, яка прийме в неї естафету 2022-го.
Читайте також: У ТКГ замість Фокіна міг би бути хтось із нардепів, - Качура