
"Швидка освітня допомога": як працює центр "Вулик" для дітей з постраждалих від війни громад
Освітні центри — це “швидка освітня допомога” для громад, що постраждали від війни. Сьогодні “Вулики” є у п’ятьох областях України: у Харківській, Миколаївській, Дніпропетровській, Чернігівській та Київській. Загалом відкрито вже 88 центрів, ще понад 60 готують до відкриття.
Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.
“Вулик” у Дергачівській громаді на Харківщині відвідує 14-річний Тимофій Фільчаков, родина якого декілька разів переїжджала з рідного дому на Донеччині через війну.

Освітній центр відкрили тут у 2023 році. Зараз у “Вулику” проводять програму з надолуження освітніх втрат (або «кетчапи», від catch-up classes) за підтримки Європейського Союзу. Це можливість для дітей «наздогнати» програму й вивчити усе те, що вони пропустили через пандемію та повномасштабне вторгнення, а також отримати соціальні навички, які можна розвинути лише навчаючись офлайн із іншими дітьми. Програма діє для 5, 7 та 9 класів, у переліку предметів є українська, англійська мови, історія та математика. На семестр дитина може обрати собі до двох предметів. Наприклад, у першому семестрі це може бути англійська та українська мови, у другому семестрі — історія та математика. Таким чином за один навчальний рік дитина може надолужити 4 предмети. За семестр з кожного предмету проводять по 40 занять. З кожного предмету кожен клас має по два заняття на тиждень. В середньому в кожному групі навчається до 12 дітей.

“У нас змішана форма навчання, тобто одні діти приходять у безпечний простір, і одночасно діти з інших міст та навіть з-за кордону під'єднуються онлайн. Ось так ми зараз працюємо, тому що багато дітей повиїжджало і є ті діти, які тут знаходяться, тому ми стараємося охопити і онлайн, і офлайн,” — розповідає Юлія Безрук, директорка комунального закладу Безруківський ліцей Дергачівської міської ради, на базі якого і працює освітній центр.
Навчання у центрі починається о 15:00 і триває до 18:00. Тимофій відвідує заняття для сьомого класу і каже, що першого семестру ходив на математику і надолужував те, що не дуже засвоїв у школі.
“Від шкільних уроків навчання відрізняється тим, що на уроках нам більше пояснюють, а тут нам пояснили і більшу частину заняття ми розв'язуємо практичні та інтерактивні”, — каже Тимофій.
Усі програми та матеріали до уроків надають освітні методисти благодійного фонду savED. Педагоги працюють тільки відповідно до їхніх розробок уроків.

На кетчап-заняттях немає оцінювання знань учнів, тобто тут не проводять ні контрольних, ні самостійних робіт. Є вступне тестування для дитини та підсумкове, щоб відслідкувати, чи є прогрес у навчанні. Юлія Безрук каже, що відслідковуючи це, вони бачать як зростає відсоток учнів, що покращили знання.
Окрім надолуження освітніх втрат важливою для дітей є соціалізація у освітньому центрі. Адже там діти бачаться наживо, проводять час з однолітками та знаходять друзів. “Вулик” розташований в укритті, це дає можливість безпечно проводити уроки офлайн.
Окрім занять, у центрі проводять різні події для дітей, на які можуть прийти навіть дошкільнята. Юлія розповідає, що діти почуваються тут у безпеці, адже малеча, яка приходила сюди перші рази і не відходила від мами і плакала, згодом почувається тут вільніше і гарно проводить час з іншими дітьми.
Більше про роботу освітніх центрів “Вулик” можна дізнатись на сайті.
Читайте повністю матеріал: Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад
Раніше Східний Варіант писав про подолання освітніх викликів із допомогою програми “Освітній Суп”
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.